Wodniak jądra - metody leczenia

Wodniak jądra (łac. Hydrocele testis) jest zbiornikiem płynu surowiczego, który gromadzi się między dwoma błonami osłonki pochwowej jądra- ścienną i trzewną. Objętość zgromadzonego płynu może wynosić od kilku do kilkuset mililitrów, a jego kolor najczęściej jest bursztynowy.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Wodniaki jądra dzieli się na wrodzone i nabyte, a w przypadku tych drugich w płynie zgromadzonym w mosznie może pojawić się domieszka krwi. Wodniaki nabyte najczęściej powstają w wyniki urazów, skrętów czy stanów zapalnych jądra lub w wypadku występowania guza.

Według danych zawartych w "Pediatrii" dr Anny Dobrzańskiej, wodniaki wrodzone pojawiają się u 5-6% noworodków płci męskiej i u części z nich rozwijają się obustronnie. Wodniaków takich nie operuje się zaraz po urodzeniu, choć podlegają one ścisłej obserwacji. Brak decyzji o przeprowadzeniu zabiegu jest związany z faktem, iż wodniaki wrodzone mogą ulec samoistnemu wchłonięciu, ponieważ otwarty wcześniej wyrostek pochwowy, który pozwala na swobodne przepływanie płynu surowiczego z jamy otrzewnej do moszny, zamyka się samoistnie. Jeżeli jednak wodniak nie wchłonie się do 2 roku życia należy leczyć go operacyjnie.

W przypadku osób dorosłych, wodniaki jądra powstają najczęściej w wyniku urazu, zapalenia jądra czy najądrza lub rozwijają się po przeprowadzonych wcześniej operacjach przepukliny pachwinowej. Wodniaki takie należy operować.

Dwie metody operacyjnego leczenia wodniaka jądra

Operacja wodniaka jądra przeprowadzana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu regionalnym lub, w przypadku wystąpienia przeciwwskazań, w znieczuleniu dożylnym. Obecnie stosowane są dwie metody: operacja sposobem Bergmann’a lub operacja sposobem Wnkelmann’a.

Operacja sposobem Winkelmann’a polega na wypreparowaniu wodniaka, opróżnieniu go ze zgromadzonego płynu oraz właściwym wywinięciu osłonek i jest ona metodą częściej wybieraną przez chirurgów. Zabieg przeprowadzany jest w pozycji leżącej, z dojścia mosznowego lub pachwinowego.

Operacja sposobem Bergmann’a pozwala na wycięcie nadmiaru osłonek jądra i to właśnie odróżnia ją od drugiej stosowanej metody. Ponadto podczas zabiegu następuje ewakuacja płynu z wodniaka do jądra oraz założenie szwu hemostatycznego na brzegi spreparowanych osłonek. Metoda ta jest stosowana rzadziej niż operacja sposobem Winkelmann’a i wykorzystuje się ją głównie w przypadku występowania dużych wodniaków.

Po obu zabiegach w mosznie pozostawiany jest dren Redona, który pozwala na odprowadzanie gromadzącej się w mosznie krwi. Dren usuwa się następnego dnia. Również zalecenia po obu operacjach są takie same. Po wykonanym zabiegu wskazany jest oszczędny tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej i noszenie obcisłej bielizny. Należy unikać kąpieli w wannie oraz regularnie zmieniać opatrunki, a przede wszystkim ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Operację można wykonać w ramach kontraktu z NFZ w państwowych placówkach, jednak czas oczekiwania na zabieg wynosi około dwóch miesięcy, dlatego część pacjentów decyduje się skorzystanie z leczenia prywatnego. Koszt takiej operacji to 1 500-3 500 złotych.

Wodniak jądra - alternatywy dla leczenia operacyjnego

Alternatywą dla zabiegu operacyjnego jest leczenie metodą sklerotyzacji aspiracyjnej, która polega na punkcji wodniaka, ewakuacji nagromadzonego płynu i podaniu środka obliterującego - antybiotyku z grupy tetracyklin, który doprowadza do zarośnięcia osłonek wodniaka, a w konsekwencji do jego zaniku. Leczenie jest niebolesne i przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych, a w przypadku nawrotu wodniaka możliwe jest powtórzenie zabiegu. Według danych opublikowanych w czasopiśmie Urologia Polska, w artykule pt. ,,Nieoperacyjne leczenie nabytych wodniaków jąder u chłopców metodą sklerotyzacji aspiracyjnej przy użyciu tetracyklin”, u wszystkich pacjentów biorących udział w badaniach przeprowadzonych w Klinice Chirurgii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Łodzi uzyskano dobry efekt leczenia, a u 55% pacjentów uzyskano trwały, dobry efekt terapeutyczny.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja wodniaka jądra

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…