Powiększanie piersi implantami okrągłymi

Powiększanie piersi implantami okrągłymi

Piersi to bez wątpienia najbardziej uwidoczniony atrybut kobiecości, którym każda kobieta chciałaby przyciągać uwagę innych. Często zdarza się, że sama kobieta nie jest do końca zadowolona z wyglądu swego biustu, co czasami wpędza ją w niepotrzebne kompleksy. Wówczas część kobiet myśli o zabiegu powiększenia swoich piersi, a z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, a dokładnie dział chirurgii plastycznej.

Zabieg powiększenia piersi (augmentacji piersi, mammoplastyki) jest chirurgicznym sposobem na powiększenie kobiecego biustu. Przeznaczony jest dla kobiet, chcących poprawić wygląd swoich piersi, by być bardziej zadowolonym ze swego ciała. Ważne jest by kandydatka poprzez zabieg nie chciała dążyć do pewnego idealnego obrazu tworzącego się w jej wyobraźni i by zachowywała pewien dystans i zdrowy rozsądek. Poza chęcią samego powiększenia biustu, do zabiegu augmentacji piersi wskazaniami są także wady wrodzone wymagające korekcji (piersi tabularne, znaczna asymetria piersi), niekorzystne zmiany kształtu piersi po ciąży, czy też zabieg rekonstrukcji piersi po uprzedniej mastektomii.

Najczęstszą metodą chirurgicznego powiększenia biustu jest zabieg z użyciem implantów silikonowych. Według dostępnych statystyk w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku takim zabiegom poddało się ponad 300 000 kobiet. Wśród dostępnych silikonowych protez piersiowych można wyróżnić implanty wypełnione żelem silikonowym oraz te napełniane solą fizjologiczną. Inny podział wyróżnia protezy piersiowe z teksturowaną powierzchnią otoczki oraz z płaską powierzchnią. Ponadto funkcjonuje jeszcze podział ze względu na kształt danej protezy, a mianowicie na implanty okrągłe i anatomiczne.

Historia silikonowych implantów piersiowych sięga początków tego typu zabiegów. Ich pierwsza generacja została po raz pierwszy użyta w latach 60-tych XX wieku, kiedy to dokładnie w 1962 roku amerykańscy chirurdzy Frank Gerow i Thomas Cronin przeprowadzili po raz pierwszy operację chirurgicznego powiększenia piersi z zastosowaniem implantów silikonowych. Pierwsza generacja implantów wypełniona była płynem silikonowym zamkniętym w tak zwanym elastomerze, czyli otoczce zbudowanej z gumy silikonowej o gładkiej powierzchni. Te pierwsze protezy piersiowe miały kształt anatomiczny (kształt łzy). Miały one swoje wady, więc udoskonalając ich budowę w latach 70-tych wypuszczono na rynek implanty drugiej generacji, które charakteryzowały się cieńszym elastomerem i gęstszym płynem silikonowym wypełniającym protezę. Z kolei one miały kształt okrągły, ale i one nie były pozbawione wszystkich błędów poprzedników.

Począwszy od lat 80-tych XX wieku aż do dziś stosowane są implanty kolejnej trzeciej generacji. Starano się wyeliminować problemy związane z protezami poprzednich generacji, a w tym celu wzmocniono wytrzymałość elastomeru, a także zagęszczono żel silikonowy, by nie groził wyciekiem w razie pęknięcia implantu. Obecnie wśród implantów okrągłych najnowszej generacji mamy do wyboru te o gładkiej bądź teksturowanej powierzchni, a wnętrze implantu wypełnia mocno zagęszczony żel silikonowy co chroni przed wyciekiem zawartości nawet w razie pęknięcia implantu.

Implanty okrągłe – specyfikacja, ich producenci oraz ceny

Implant piersiowy jest protezą silikonową, stosowaną w chirurgicznym powiększaniu kobiecego biustu przeprowadzanego ze wskazań kosmetycznych, medycznych lub w ramach operacji zmiany płci.

Na implant piersiowy składa się otoczka (elastomer) wykonana z silikonu, w której znajduje się odpowiednie wypełnienie ( z żelu silikonowego bądź soli fizjologicznej). Powierzchnia kapsułki protezy może mieć gładką lub teksturowaną powierzchnię. Tekstura (porowatość) powierzchni zapewnia dobre przyleganie protezy do okolicznych tkanek i zmniejsza ryzyko zmiany pozycji implantu wewnątrz piersi. Obecnie najczęściej stosowane są implanty o teksturowanej powierzchni, wypełnione żelem fizjologicznym o kształcie okrągłym lub anatomicznym.

Kształt okrągły implantów silikonowych funkcjonuje już od samych początków zabiegów augmentacji piersi właśnie z ich użyciem, a więc od lat 60-tych XX wieku, kiedy to stosowane były implanty pierwszej generacji. Z biegiem lat i udoskonaleń w obecnych czasach stosowane są implanty okrągłe trzeciej generacji. Charakteryzują się one, jak sama nazwa wskazuje okrągłym kształtem, są najczęściej wypełnione płynnym żelem silikonowym, co ma niestety swoje minusy, albowiem w razie jakiejkolwiek nieszczelności implantu wymagana jest interwencja chirurgiczna. Te implanty częściej stosowane są u kobiet w celu powiększenia piersi płaskich, nieobwisłych.

Istnieją różne profile protez okrągłych, ale wszystkie łączy to, ze piersi powiększone przy użyciu tych implantów stwarzają wrażenie pełnego podniesionego biustu. Wiele kobiet zarzuca, że ich wadą jest nienaturalny wygląd piersi. Po części należy się z tym zgodzić, albowiem piersi, powiększone tymi protezami mają pełne kształty w obu ich biegunach. Jednak wszystko zależy od preferencji pacjentki, dużej części z nich właśnie takie piersi wydają się i są atrakcyjne. Ponadto, wiele gwiazd showbiznesu wybiera taki rodzaj implantów i poprzez swoje opiniotwórcze działanie wpływają na popularność tych protez. Doświadczony chirurg plastyczny, dobierając odpowiednią objętość do anatomicznych warunków kobiety, może uzyskać naturalny wygląd kształtu piersi. Niemniej prawdą jest, iż użycie implantów o większej objętości może skutkować nadmiernym uwydatnieniem górnych biegunów piersi, co wiąże się z mniej naturalnym ich wyglądem.

Niepodważalną zaletą tych implantów jest konieczność wykonania mniejszego cięcia skórnego, które zazwyczaj wynosi około 3 – 4 cm, co bezpośrednio przekłada się na późniejszą wielkość blizny pooperacyjnej. Dodatkowo wielu lekarzy zwraca uwagę na mniejszą liczbę powikłań po zabiegach powiększania piersi, w których użyto implantów o okrągłym kształcie. Na końcu trzeba jeszcze wspomnieć o kolejnej zalecie jaką jest na pewno cena, albowiem jest ona niższa o jakieś 20-25% od ich odpowiedników o anatomicznym kształcie.

Statystyki, zebrane przez American Association for Aesthetic Plastic Surgery, wskazują na implanty okrągłe jako te najbardziej popularne wśród kobiet, decydujących się na zabieg powiększenia piersi w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie oferowanych jest wiele różnych okrągłych implantów różniących się teksturą powierzchni, wielkością, projekcją itd. Wśród nich należy wymienić produkty trzech największych światowych producentów protez silikonowych oznaczonych znakiem bezpieczeństwa CE oraz posiadających na swoje wyroby certyfikat Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), czyli:

 • Implanty piersiowe okrągłe firmy Allergan – protezy silikonowe tej amerykańskiej firmy należą do najlepszych na rynku i z powodzeniem w chirurgii plastycznej stosowane są od kilkudziesięciu lat. Najbardziej popularna linia produktów wypuszczonych przez firmę została oznaczona nazwą Natrelle™ Inspira™. Przez ponad pół wieku pracowała nad dalszym udoskonalaniem i wypuszczaniem jak najwyższej jakości implantów. Przez ten okres opatentowała wiele innowacyjnych zastosowań, tak więc okrągłe implanty linii Natrelle™ Inspira™ uposażone zostały w technologię przegród Intrashiel™, która to odnosi się do budowy elastomeru implantu silikonowego, a mianowicie składa się ona z wielu warstw silikonu, bardzo wytrzymałych i stanowiących swoistą barierę ochronną przed jakimkolwiek ruchem żelu silikonowego. Według producenta ich wytrzymałość przekracza 25-krotnie siłę działającą na wszczepiony implant równą naciskowi 15 kgf. Innym pomysłem firmy Allergan zastosowanym w protezach piersiowych ich produkcji jest tzw. tekstura Biocell™. Jej zastosowanie miało skutkować zwiększoną przyczepnością implantu do okolicznych tkanek wewnątrz piersi i zapobiegać zmianom pozycji. Ponadto jak podaje producent technologia przyczyniła się do zmniejszenia częstości takich powikłań jak obkurczanie torebki łącznotkankowej wokół implantu. Dodatkowy atutem implantów linii Natrelle™ jest dożywotnia gwarancja producenta obejmująca możliwe wady produktu lub ewentualne uszkodzenie struktury otoczki implantu.
 • Implant okrągły UltraHigh SmoothProfile firmy Mentorźródło: www.mentordirect.com
  Implanty piersiowe okrągłe firmy Mentor
  – są to protezy piersiowe kolejnej amerykańskiej firmy specjalizującej się w produkcji silikonowych implantów już od końca lat 60 – tych XX wieku. Jako pierwsza firma na swoje wyroby uzyskała europejski certyfikat bezpieczeństwa CE. Implanty silikonowe o kształcie okrągłym firmy Mentor posiadają kilka wysokości projekcji (standardową, średnią, wysoką i ultrawysoką) do wyboru, które mają być odpowiedzią na wszelkie wymagania kobiet co do wyglądu ich piersi po zabiegu. Implanty wypełnia specjalnie przygotowany żel silikonowy w dwóch gęstościach do wyboru – Cohesive I i II. Ponadto opatentowana na implantach o powierzchni teksturowanej powłoka Siltex™ zapewnia dobre przyleganie protezy do okolicznych tkanek. W ofercie firmy znajdują się protezy silikonowe okrągłe wypełnione solą fizjologiczną - implanty Mentor Contour Profile Spectrum. Warto zaznaczyć, że wszystkie te produkty objęte sądożywotnia gwarancją producenta.
 • Implanty piersiowe okrągłe firmy Silimed – protezy silikonowe produkowane nieprzerwanie przez brazylijską firmę od lat 80 –tych XX wieku. Jest jedyną firmą spoza Stanów Zjednoczonych posiadającą na swoje produkty certyfikat amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) co otworzyło przed nią wejście na amerykański rynek implantów silikonowych i stworzyło konkurencję dwóm największym amerykańskim koncernom, co Silimed potwierdza jakością swoich wyrobów. Implanty piersiowe okrągłe oznaczone zostały nazwą Maximum, których to zarówno profil jak i podstawa implantu są okrągłe. Linia ta obejmuje szereg okrągłych implantów zróżnicowanych ze względu na wysokość, szerokość i projekcję. Protezy silikonowe marki Silimed charakteryzują się powierzchnią wykonaną z pianki mikropoliuretanowej, a w ofercie znajdują się także produkty o teksturowanej powierzchni. Jest to jedyna firma, która gwarantuje dożywotnią gwarancję na implanty nie tylko na uszkodzenie otoczki implantu, ale także na wystąpienie możliwych powikłań, takich jak rotacja implantu czy przykurcz torebki łącznotkankowej.

Cena implantu piersiowego okrągłego zależna jest od producenta i jest tańsza od swego odpowiednika o profilu anatomicznym, waha się w granicach 3 000 – 5 000. Co ciekawe cena w żadnym stopniu nie zależy od wielkości implantu piersiowego.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Proces doboru implantów piersiowych

Dobór odpowiedniego implantu piersiowego, w jak najlepszy sposób komponującego się z ciałem i proporcjami kobiety, jest jednym z ważniejszych, a według niektórych najważniejszym etapem, poprzedzającym sam zabieg mammoplastyki. Skrupulatnie i profesjonalnie przeprowadzony proces doboru odpowiedniego rozmiaru protez piersiowych zwiększa szansę na uzyskanie zadawalającego efektu zabiegu. Obecnie cała procedura wyboru odpowiedniej protezy zmierza w kierunku matematycznych obliczeń pomagających dobrać wkładki.

Pierwszym etapem jest pomiar wszystkich niezbędnych wielkości, które pozwolą na wybór odpowiedniego kształtu i rozmiaru implantu piersiowego. W pierwszej kolejności chirurg dokładnie mierzy i spisuje wszystkie potrzebne mu wymiary kobiety, czyli:

 • Wysokość, szerokość i projekcja obecnej piersi pacjentki, z uwzględnieniem szerokości klatki piersiowej i jej ewentualnej asymetrii – przy dokonywaniu tych pomiarów ważne jest by odróżnić szerokość piersi od szerokości implantu, ma to zasadnicze znaczenie gdyż szerokość zoperowanych piersi równa jest szerokości implantu plus grubości tkanki podskórnej (tkanki tłuszczowej).
 • Odległość między obiema piersiami – po zabiegu odległość ta nie powinna być mniejsza niż 3 cm, wiąże się to bowiem z możliwością wystąpienia powikłania jakim jest synmastia (w przypadku zbyt blisko umieszczonych piersi po zabiegu).
 • Odległość między brodawką sutkową a obojczykiem,
 • Elastyczność skóry piersi.

W przypadku implantów piersiowych okrągłych, wybieramy szerokość i wysokość (obie wartości są zawsze takie same w protezach o profilu okrągłym) oraz projekcję implantu. W każdym przypadku mamy do wyboru 4 możliwości doboru projekcji protezy, i tak dla przykładu implantu o wysokości i szerokości 11,3 cm (na podstawie implantów okrągłych linii Natrelle™ Maximum™) dostępne są takie projekcje:

 • Niska projekcja implantu – L – 3,9 cm co przekłada się na protezę o objętości 275 ml
 • Średnia projekcja implantu – M – 4,7 cm co przekłada się na protezę o objętości 330 ml
 • Wysoka projekcja implantu – F – 5,5 cm co przekłada się na protezę o objętości 390 ml
 • Extra wysoka projekcja implantu – X – 6,3 cm co przekłada się na protezę o objętości 430 ml

Opracowanie i jak najstaranniejsze dobranie wszystkich wyżej opisanych wielkości pozwala na zwiększenie szans powodzenia zabiegu augmentacji piersi oraz na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia pewnych powikłań. Wykorzystując wszystkie obliczenia, chirurg przy pomocy specjalnych komputerowych systemów doboru implantów może pokazać kandydatce do zabiegu finalny efekt planowanej operacji. Przykładem jest system firmy amerykańskiej Allergan, a mianowicie BioDynamic Breast Analysis. Lekarz wszystkie zebrane pomiary wprowadza do systemu programu, który następnie na podstawie przeprowadzonych obliczeń dobiera najbardziej pasujące danej kobiecie implanty piersiowe. Następnie pacjentka ma kilka możliwości, a jej wybór zostaje zaprezentowany w formie trójwymiarowej wizualizacji na ekranie monitora. Ponadto kobieta jeśli wyrazi taką chęć może przymierzyć komputerowo dobrane implanty, a możliwe jest to dzięki założeniu specjalnego biustonosza.

Kolejnym systemem komputerowego doboru implantów jest system Vectra XT, oferowany przez amerykańską firmę Canfield Imaging Systems, potentata w dziedzinie systemów obrazowania w służbie zdrowia. Wszystko jest wykonywane automatycznie, kobieta podchodzi do aparatu Vectra XT, który dokonuje pomiarów i skanów, które następnie poprzez odpowiednie oprogramowanie (Vectra Analysis Module) jest przetwarzane i następnie wyświetlane na ekranie monitora w technologii 3D. Cały ten proces zbierania informacji trwa kilka milisekund i niemal od razu można obejrzeć efekt pracy programu. Ponadto w bazie programu dostępne są wszystkie modele implantów największych ich producentów na rynku, w tym oczywiście protez silikonowych firm Mentor, Allergan czy Silimed. Pacjentka może ocenić symulację powiększonego biustu dzięki wyżej wspomnianej technologii trójwymiarowego obrazowania. Zakładając specjalne okulary widzi siebie w pełnej krasie tak jak widzą ją inni.

Wszystkie te systemy pozwalają na bardzo precyzyjny dobór implantów piersiowych przed planowanym zabiegiem, pamiętać należy jednak, iż ta symulacja ma jedynie charakter podglądowy i pacjentka powinna być świadoma tego, że biust po operacji może się trochę różnić od tego widzianego na ekranie komputera. Podkreślić również należy, że kluczową rolę w odpowiednim doborze protez piersiowych odgrywa doświadczenie chirurga plastycznego, dlatego warto wybierać najlepsze kliniki dysponujące najlepszym i doświadczonym personelem.

Jaki lekarz przeprowadza zabieg powiększenia piersi implantami okrągłymi?

Zabieg augmentacji piersi z użyciem implantów okrągłych przeprowadzany jest przez doświadczonego specjalistę chirurgii plastycznej w wysokospecjalistycznych placówkach chirurgii plastycznej. Za przebieg operacji, a także za cały proces doboru protez odpowiedzialny jest specjalista chirurgii plastycznej. Bardzo istotne w kwestii powodzenia i zadowolenia z zabiegu jest doświadczenie całego personelu medycznego biorącego udział w zabiegu.

Chirurgiczne powiększanie piersi implantami okrągłymi nie jest zabiegiem przeprowadzanym w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przeprowadzany on jest w prywatnych klinikach medycyny estetycznej i wiąże się z pełną odpłatnością zabiegu. Kobieta zdecydowana na zabieg powiększenia piersi powinna liczyć się z kosztem rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Jakie jest stosowane znieczulenie w trakcie zabiegu powiększenia piersi implantami okrągłymi?

Zabieg wszczepienia implantów okrągłych przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Nad bezpieczeństwem i komfortem w trakcie operacji czuwa lekarz anestezjolog. Cała procedura trwa zazwyczaj około 60 – 90 minut. Pacjentka w wyborze kliniki powinna kierować się doświadczeniem danej placówki w przeprowadzaniu tego typu zabiegów oraz sprzętem jakim dana klinika dysponuje, i który powinien być najwyższej jakości. To wszystko bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i powodzenie zabiegu.

Kwalifikacja do zabiegu augmentacji piersi implantami okrągłymi

Kwalifikacja pacjentki do zabiegu powiększenia piersi obejmuje wiele istotnych aspektów. Postępowanie przedoperacyjne powinno zawierać szczegółowo przeprowadzoną rozmowę z pacjentką dotyczącą jej wyobrażeń na temat przyszłego biustu. Lekarz powinien także starać się poznać przyczyny dlaczego kobieta chce mieć większe piersi. Niebezpieczną sytuacją jest chęć posiadania przez kobietę idealnego ciała, wówczas chirurg powinien wytłumaczyć pacjentce, iż osiągnięcie takiego stanu nie jest możliwe i zaapelować o rozsądne podejście do planowanego zabiegu. Najlepszą kandydatką do zabiegu mammoplastyki jest kobieta, która dzięki operacji chce poprawić wygląd swojego biustu, jednocześnie zachowując pewną krytykę i nie oczekując od lekarza stworzenia idealnego ciała.

Przebieg wizyty konsultacyjnej oraz cała procedura kwalifikacyjna powinna być przeprowadzana indywidualnie dla każdej kobiety. Zwiększa to szanse na przyszłe zadowolenia pacjentki z efektu operacji. W trakcie wizyty przedoperacyjnej chirurg zbiera typowy wywiad (badanie podmiotowe) na temat stanu zdrowia kobiety. Szczególną uwagę zwraca na ewentualne przewlekłe choroby pacjentki, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do augmentacji piersi. Ważne jest by lekarz zapytał kobietę o uzależnienie od nikotyny, bowiem niezbędne jest zaprzestanie palenia na pewien okres przed i po zabiegu, a nie zastosowanie się do tych zaleceń może grozić nawet dyskwalifikacją pacjentki z zaplanowanej operacji.

Ponadto, chirurg dokładnie bada kobietę (badanie przedmiotowe). Jeżeli pacjentka jest zdrowa i pomyślnie przeszła badania, a wizja zabiegu przekazana przez lekarza jej odpowiada, wówczas zostaje zakwalifikowana do chirurgicznego powiększenia piersi.

Przygotowanie do zabiegu powiększenia piersi z użyciem implantów okrągłych

By zminimalizować ryzyko możliwych powikłań i zwiększyć szanse na całkowite powodzenie zabiegu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie pacjentki do operacji. Kandydatka do zabiegu powiększenia piersi powinna mieć wykonany pełen pakiet podstawowych badań, który zawiera morfologię krwi, oznaczenie poziomu elektrolitów, kreatyniny, mocznika i glukozy w surowicy, podstawowych parametrów układu krzepnięcia, a także wykonania badania ogólnego moczu. Często wykonywany jest posiew bakteriologiczny materiału pobranego z przedsionka nosa. Również zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej oraz badanie elektrokardiograficzne serca należą do rutynowo wykonywanych badań. Ponadto u pacjentek po 40 roku życia konieczne jest badanie mammograficzne piersi. Inne badania mogą zostać zlecone, jeżeli wymaga tego ogólny stan zdrowia pacjentki.

Zakres wymaganych badań przed zabiegiem powiększenia piersi implantami okrągłymi obejmuje:

 • Morfologię i grupę krwi
 • Stężenie elektrolitów (sód i potas) w surowicy
 • Podstawowe parametry układu krzepnięcia – APTT, PT, INR
 • Poziom kreatyniny i mocznika w surowicy
 • Badanie ogólne moczu
 • Posiew bakteriologiczny z przedsionka nosa
 • RTG klatki piersiowej
 • Badanie elektrokardiograficzne serca (EKG)
 • USG lub mammografia piersi (u kobiet po 40 roku życia)
 • Mutację BRCA-1 (w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego w kierunku nowotworu piersi)

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. Jeżeli z wywiadu wyniknie, iż w najbliższej rodzinie pacjentki (u mamy lub babci) występowały choroby nowotworowe typowo kobiece (rak piersi bądź jajnika) niezbędne jest wtedy zrobienie badań genetycznych, a dokładnie wykonanie badania genetycznego na obecność mutacji BRCA – 1. Dodatkowo taka kobieta wymaga przedoperacyjnej konsultacji z lekarzem onkologiem.

Inną ważną kwestią, którą lekarz musi dokładnie poznać, jest stosunek kobiety do nałogu nikotynowego. Jeżeli pacjentka pali papierosy konieczne jest wstrzymanie się od nałogu na pewien okres. U poszczególnych lekarzy jest on różny i każdy z nich ma swój ustalony okres, o którym informuje pacjentkę przed zabiegiem. Zazwyczaj są to minimum dwa tygodnie przed i po zabiegu. Zachowanie abstynencji ważne jest w aspekcie gojenia rany pooperacyjnej i wyglądu blizn. Kobieta powinna być świadoma, iż niedostosowanie się do tych zaleceń może skutkować jej niedopuszczeniem do zabiegu.

Przy planowaniu daty operacji istotne jest pamiętanie o cyklu miesięcznym kobiety. Najlepiej przeprowadzać zabieg między 7 a 12 dniem cyklu i nie wykonywać procedury chirurgicznej podczas trwania miesiączki. Zastosowanie się do tych zaleceń pozwala uniknąć niepotrzebnych powikłań. Chirurg powinien poinformować swoją pacjentkę o konieczności zaniechania przyjmowania preparatów, zawierających w swoim składzie kwas acetylosalicylowy (aspiryna) oraz witaminę E na minimum dwa tygodnie przed planowaną operacją.

W dniu poprzedzającym zabieg lub podczas wizyty kwalifikacyjnej chirurg przekazuje pacjentce szczegółowe informacje dotyczące przebiegu zabiegu, znieczulenia, wystąpienia możliwych powikłań oraz procesie rekonwalescencji. Po świadomym wysłuchaniu pacjentka podpisuje zgodę na zabieg. Dodatkową rozmowę z kandydatką, zakwalifikowaną do zabiegu powiększenia piersi, przeprowadza lekarz anestezjolog. Zapoznaje się on z aktualnym stanem zdrowia kobiety, ewentualnych chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach. Niezbędne jest podanie wszystkich wiadomych uczuleń na leki lub inne substancje. Kobieta wypełnia ankietę anestezjologiczną i na podstawie tych wszystkich czynności następuje anestezjologiczna kwalifikacja do zabiegu.

Przebieg zabiegu powiększenia piersi implantami okrągłymi

Pierwszym etapem operacji powiększania piersi implantami okrągłymi, a ściślej rzecz ujmując etapem bezpośrednio poprzedzającym zabieg jest oznaczenie na ciele kobiety linii cięć skórnych, z jakich to chirurg uzyska dostęp do gruczołu piersiowego, i z których będzie preparował kieszeń na protezę silikonową. Najczęściej stosowanymi cięciami skórnymi są: cięcie podsutkowe, przezobwódkowe oraz pachowe. Możliwe jest również przeprowadzenie zabiegu z czwartego dostępu jakim jest dostęp przezpępkowy, jednak rzadko wykonywany ze względu na trudności techniczne oraz potrzebę użycia nowoczesnego sprzętu endoskopowego, ponadto dostęp ten wywołuje pewne kontrowersje i wśród chirurgów nie ma zgodności co do jego stosowania.

Wybór najbardziej odpowiedniego cięcia powinien być wspólnie ustalany z kobietą po dokładnym przeanalizowaniu jego wszystkich plusów i minusów. Często zalecanym i wybieranym przez chirurgów dostępem jest cięcie podpiersiowe, a dokładnie wykonane w fałdzie podpiersiowym. Ten dostęp pozwala całkowicie ukryć bliznę pod piersią, a dodatkowo zapewnia najlepszy przegląd pola operacyjnego co wiąże się z pełną kontrolą zabiegu oraz mniejszym ryzykiem powstania powikłań zapalnych.

Kolejne cięcie, a mianowicie cięcie wykonane wokół brodawki (przezobwódkowe) również pozwala skutecznie zamaskować pooperacyjną bliznę, niestety może wiązać się z późniejszymi problemami z karmieniem piersią. Zalecane jest w przypadku korekcji piersi tabularnych.

Dostęp wykonany z cięcia w okolicy pachy charakteryzuje się większą widocznością od dwóch wcześniej opisanych, jednak czasami kobieta nie chce mieć nawet niewidocznych blizn na piersiach, wtedy cięcie pachowe jest dobrym wyborem.

Dokładny przebieg cięcia ustalany jest razem z pacjentką jeszcze w czasie wizyty konsultacyjnej. Cały proces oznaczania linii cięcia przeprowadzany jest w pozycji stojącej. Kiedy już ten etap pacjentka ma za sobą, układana jest na stole operacyjnym, a lekarz anestezjolog znieczula kobietę na czas zabiegu. Następnie operator nacina skórę wzdłuż wcześniej oznaczonych linii, wnikając dalej przez tkankę podskórną wytwarza przestrzeń dla przyszłego implantu. Są trzy możliwości umieszczenia protezy piersiowej, a mianowicie:

 • Podgruczołowe umieszczenie implantu
 • Podmięśniowe umieszczenie implantu
 • Technika DualPlane, zakładająca częściowe umieszczenie pod gruczołem, a częściowe pod mięśniem

Podobnie jak w przypadku wyboru dostępu tak i decyzja o tym jak zostanie umieszczony implant również zostaje podjęta przed zabiegiem w porozumieniu z kobietą. W razie umieszczania podgruczołowego protezy, implant lokowany jest między tkanką gruczołową a mięśniem piersiowym większym. Taka lokalizacja ma pewne wady, bowiem istnieje spore ryzyko (do 50%) wytworzenia torebki łącznotkankowej i obkurczenia tkanki wokół protezy. By zminimalizować ryzyko tej komplikacji można umieścić protezę między ścianą klatki piersiowej a mięśniem piersiowym większym. To co będzie jeszcze różniło obie lokalizacje to późniejszy kształt biustu, tak więc wszystko musi być dokładnie zaplanowane i przeanalizowane jeszcze przed operacją. Za umieszczeniem implantu piersiowego pod mięsniem piersiowym przemawia jeszcze fakt, iż taka lokalizacja jest korzystniejsza w aspekcie obrazowania piersi podczas badania mammograficznego czy ultrasonograficznego gruczołu piersiowego.

Technika DualPlane opisana przez John B. Tebbetts’a zakłada częściowe umieszczenie implantu pod tkanką gruczołową, a częściowe pod mięśniem piersiowym większym – dokładne proporcje są ustalane indywidualnie dla każdej kobiety.

Załóżmy, że został wybrany dostęp pachowy oraz podmięśniowe umieszczenie protezy. Chirurg po wykonaniu cięcia w fałdzie pachowym szuka brzegu mięśnia piersiowego i następnie preparuje go i przy pomocy tępego narzędzia oddziela od ściany klatki piersiowej. W taki sposób zostaje wytworzona kieszeń, w którą będzie włożony implant. Istotne jest by chirurg preparując tkanki i wytwarzając kieszeń kierował się ku dołowi na około 1 – 2 cm poniżej linii podsutkowej. Manewr ten ma na celu zapobiegnięcie ewentualnemu dogłowowemu przemieszczeniu się protezy. Dalej w tak wytworzoną przestrzeń wprowadza implant silikonowy, jeżeli to potrzebne zakłada drenaż Redona i zamyka warstwowo ranę. Całość operacji kończą pojedyncze, kosmetyczne szwy skórne i założenie jałowego opatrunku.

Zalecenia lekarskie po chirurgicznym powiększeniu piersi z użyciem implantów okrągłych

Pacjentka bezpośrednio po zabiegu trafia na salę pooperacyjną, gdzie dochodzi do siebie po znieczuleniu i trudach zabiegu. Zazwyczaj po kilku godzinach przewożona jest już na ogólną salę chorych, a do domu wychodzi po dniu pobytu w klinice.

Ważne jest by w pierwszych tygodniach i miesiącach po zabiegu ściśle stosowała się zaleceń lekarskich. Bowiem o pełni efektu zabiegu nie świadczy tylko i wyłącznie fachowo przeprowadzona operacja, ale również bardzo istotny wpływ ma właściwe postępowanie kobiety po zabiegu. Pacjentka opuszcza klinikę wraz z receptami oraz odpowiednimi zaleceniami co do właściwego postępowania w okresie pooperacyjnym.

W pierwszych dniach po zabiegu powiększenia biustu piersi mogą być delikatnie obrzmiałe i obolałe, jest to norma i kobieta nie powinna tym się przejmować. Pooperacyjny ból skutecznie zwalczany jest przy pomocy szeroko dostępnych środków przeciwbólowych (analgetyków). Kiedy jednak ból po kilku dniach nie będzie ustępował, pojawi się zaczerwienienie i podwyższona ciepłota ciała (powyżej 37,5°C), pacjentka powinna się zgłosić do swojego lekarza prowadzącego.

Kobieta od pierwszych dni ma założony na piersiach opatrunek, a na to nałożony bandaż elastyczny. Zalecane jest by pacjentka zaopatrzyła się w specjalny biustonosz, który będzie nieprzerwanie nosiła przez pierwsze 4 tygodnie, a następnie przez okres 3-6 miesięcy tylko w ciągu dnia. Zależnie od kliniki, w której zabieg był wykonywany zalecane bądź nie jest masowanie piersi. Masaż ma na celu zminimalizowanie ryzyka tworzenia torebki łącznotkankowej.

Kontrolna wizyta ma miejsce po około 7 dniach od zabiegu, wówczas zdejmowane są szwy skórne. Następne wizyty kontrolne zazwyczaj umawiane są na miesiąc i trzy miesiące po przebytej operacji. Zalecenia dotyczące higieny mówią, że pierwsza kąpiel pod prysznicem powinna mieć miejsce po 48 godzinach i pamiętać należy by nie zdejmować opatrunku. Krótka kąpiel w wannie możliwa jest po około 3 tygodniach. Od siódmej doby po zabiegu kobieta powinna codziennie przez miesiąc przyjmować witaminę E w dawce 200 mg.

Pacjentka do codziennych czynności wraca już po kilku dniach od zabiegu. Intensywny wysiłek przeciwwskazany jest prze pierwsze 4-6 tygodni. Szczególną uwagę należy zwrócić na ćwiczenia angażujące kończyny górne. Wstrzemięźliwość seksualna powinna trwać około 10-14 dni, a według niektórych zaleceń nawet 4 tygodnie. Ma to zabezpieczyć pacjentkę przed możliwością pęknięcia świeżej blizny lub przemieszczenia implantu.

Ostateczny wynik zabiegu powiększenia piersi za trwały uważany jest po okresie 3 miesięcznej rekonwalescencji. Ważne jest by kobieta regularnie co roku stawiała się na wizytę kontrolną, często zdarza się tak, że w pełni zadowolona z efektu operacji kobieta nie odwiedza lekarza przez wiele następnych lat. Ponadto rutynowo po 10 latach kobieta powinna mieć wykonane badanie USG piersi.

 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi na temat zabiegu chirurgicznego powiększenia piersi implantami okrągłymi

Co odróżnia implanty anatomiczne od okrągłych?

Implanty okrągłe od anatomicznych (konturowych), jaka sama nazwa wskazuje, różnią się oczywiście kształtem. Protezy o profilu okrągłym są najczęściej używane w chirurgicznym powiększaniu piersi. Mają kształt kulisto okrągły i cechują się tym, iż powiększone piersi stają się wysunięte do przodu. Ponadto uwydatnione w równym stopniu jest dolny i górny biegun piersi. Dlatego na ten rodzaj protez decydują się zazwyczaj kobiety, które chcą mieć pełniejszy biust w górnym jego biegunie. Wzbudza to mieszane odczucia – niektórym kobietom właśnie taki obraz kobiecego biustu jest atrakcyjny, inne zarzucają mu nienaturalny wygląd. Jednak jak zapewniają doświadczeni chirurdzy plastyczni, odpowiednie ulokowanie takiego implantu może zapewnić późniejszy naturalny wygląd piersi.

Według wielu kobiet zaletą tak powiększonego biusty jest jego wygląd w bieliźnie i ubraniu – uwydatniona zostaje pełnia dekoltu. Protezy piersiowe o profilu anatomicznym mają kształt łzy, czyli piersi po powiększeniu w większym stopniu będą miały uwydatniony dolny biegun, zachowując przy tym swój naturalny kształt. Co ciekawe tak powiększone piersi w pozycji poziomej (gdy kobieta leży) nie zmieniają swego kształtu oraz zachowują cały czas taką samą konsystencję (są twarde), podczas gdy implanty okrągłe w tej pozycji „zachowują się” bardziej naturalnie.

Innym niepodważalnym plusem (zarówno dla kobiet jak i chirurgów) kształtu okrągłego protez jest brak konsekwencji obrotu implantu wewnątrz piersi, i tak jak w przypadku implantu o profilu anatomicznym w razie jakiegokolwiek przemieszczenia konieczna jest interwencja chirurgiczna, tak w przypadku implantów okrągłych taki obrót nie stanowi problemu. Ponadto sam zabieg augmentacji piersi z użyciem implantów anatomicznych wymaga od chirurga dużego doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu operacji, a dokładnie w preparowaniu odpowiedniej kieszeni na protezę (błędnie wykształcone miejsce pod implant grozi wystąpieniem powikłań) i co za tym idzie jest trudniejszy technicznie.

Oba profile implantów piersiowych różni od siebie także cena, wyższa w przypadku protez konturowych (anatomicznych), a dokładnie waha się ona w okolicach 6 000 – 8 000 zł dla protez anatomicznych i 3 000 – 5 000 zł dla okrągłych.

Wybór odpowiedniego profilu implantu to kwestia indywidualnych upodobań kobiety i tego jak ona postrzega atrakcyjność biustu. Chirurdzy z różnych przyczyn często polecają okrągłe implanty o gładkiej powierzchni. Zgodnie ze wskazaniami implanty okrągłe powinny być stosowane w korekcji piersi płaskich i nieobwisłych (nieopadających), zaś protezy konturowe w przypadku piersi asymetrycznych i opadających.

Kiedy można powrócić do czynnego uprawiania sportu po zabiegu powiększenia piersi implantami okrągłymi?

Kobieta opuszczając klinikę po zabiegu powiększenia piersi otrzyma wszystkie niezbędne instrukcje i zalecenia dotyczące właściwego postępowania by jak najbardziej wspomóc proces rekonwalescencji. Powrót do codziennych czynności zazwyczaj zajmuje nie więcej niż kilka dni, jednak ważne jest by przez okres minimum 6 tygodni ograniczyć aktywność ruchową. Szczególnie przeciwwskazane są czynności, zajęcia angażujące mięśnie kończyn górnych (dźwiganie przedmiotów, noszenie dzieci, przesuwanie, podnoszenie itp.). Ponadto wystrzegać się należy nadmiernego przegrzania, aby blizna pozostawała w suchym środowisku i dzięki czemu proces gojenia nie został zaburzony.

Według lekarzy, powrót do intensywnego treningu to kwestia indywidualna i różna dla każdej kobiety oraz zależąca od zastosowanego podczas operacji implantu. W przypadku zastosowania okrągłych protez o gładkiej powierzchni kobieta może znacznie szybciej powrócić do regularnego wysiłku fizycznego, niż ma to się w przypadku wszczepienia implantu anatomicznego o teksturowanej powierzchni.

Aktywność fizyczna taka jak jazda na rowerze czy pływanie może być podjęta zazwyczaj już po 4 -6 tygodniach. Gra w tenisa czy badmintona nie powinna mieć miejsca wcześniej niż po 6 tygodniach od zabiegu. Natomiast sporty, w czasie uprawiania których działają duże siły bezwładności (np. jeździectwo) nie są zalecane wcześniej niż po 3 miesięcznej rekonwalescencji. Ponadto powinny być uprawiane w mocnym, sportowym staniku.

O tym wszystkim pacjentkę poinformuje lekarz przeprowadzający zabieg, który wie jakie implanty zostały zastosowane i jakie możliwości ma sama kobieta

Czy można bezpiecznie nurkować po zabiegu powiększenia piersi?

Po przebytej udanej rekonwalescencji pacjentka może bez przeszkód wrócić do aktywności fizycznej, w tym nurkowania. Wszczepione implanty nie stanowią przeciwwskazania do uprawiania tego sportu. W czasie nurkowania pojawia się aspekt zmiany ciśnień, wiązać się może to lekkim rozprężeniem lub zaciskaniem kapsułki wokół implantu, co czasami powoduje tworzenie małych bąbelków powietrza – w przypadku implantów soli fizjologicznej i zjawiska „bulgotania” implantów. Stan taki ustąpić powinien po 24-48 godzinach.

Po zabiegu powiększenia piersi zmienia się kontrola pływalności, czyli umiejętność każdego płetwonurka, która zapewnia mu komfort i bezpieczeństwo w trakcie nurkowania. Dotyczy to implantów silikonowych, gdyż implanty wypełnione solą fizjologiczną zachowują naturalną pływalność. Odpowiednio dobrany trening i wyważenie pozwalają skutecznie rozwiązać ten problem.

Kiedy można wrócić do pracy po zabiegu powiększenia piersi implantami okrągłymi?

Rekonwalescencja i powrót do pełni zdrowia uzależniony jest od kilku czynników, a mianowicie od naturalnych predyspozycji pacjentki oraz od rodzaju zastosowanych implantów. Lekarz wykonujący zabieg będzie doskonale wiedział na jak długo po operacji pacjentka powinna odpocząć od pracy zawodowej. Zależne jest to oczywiście od rodzaju wykonywanej pracy. Gdy nie jest ona ciężka fizycznie kobieta zazwyczaj wraca do pracy po około 10 -14 dniach.

Czy kobieta może prowadzić samochód bezpośrednio po opuszczeniu kliniki?

Zgodnie z zaleceniami pozabiegowymi, przez pierwsze 48 godzin po zabiegu powiększenia piersi zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych. Tak więc w przypadku wcześniejszego opuszczenia kliniki samodzielne prowadzenie samochodu jest niemożliwe, o czym kobieta jest wcześniej informowana tak by mogła na czas zapewnić sobie transport do domu.

Czy silikonowe implanty są bezpieczne?

By odpowiedzieć na to pytanie, w ciągu kilkudziesięcioletniego istnienia implantów silikonowych na światowych rynkach przeprowadzono szereg badań mających jasno określić ich bezpieczeństwo. Badania skupiające się na zawartości silikonu w aspekcie karmienia wykazały, że więcej tej substancji znajduje się w mleku krowim i sztucznych mlecznych mieszankach niż w mleku karmiącej kobiety z wszczepionymi silikonowymi implantami piersiowymi.

W pewnym okresie Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zawiesiła na okres badań nad bezpieczeństwem zastosowanie implantów silikonowych, po których przeprowadzeniu wznowiła ich dopuszczenie. Ponadto Amerykański Instytut Medycyny w podsumowaniu wyników badań stwierdza jednoznacznie, iż „nie ma żadnego dowodu na to, że implanty piersi są odpowiedzialne za poważne choroby całego organizmu. Kobieta jest stale wystawiana na działanie silikonów podczas wykonywania codziennych rutynowych czynności.”

O ile rozmiarów można powiększyć pierś?

Tak naprawdę chirurg może powiększyć kobiecie piersi adekwatnie do jej oczekiwań, uwzględniając przy tym warunki anatomiczne i proporcje budowy ciała kobiety, tak by piersi zachowały naturalny wygląd. Najczęściej pacjentki chcą powiększyć swoje piersi o dwa rozmiary, a największą popularnością cieszy się miseczki C oraz D. Właśnie ta ostatnia w niedawno przeprowadzonych badaniach zyskała miano idealnego rozmiaru kobiecych piersi. W Stanach Zjednoczonych, gdzie według statystyk żyje kilka milionów kobiet z silikonowymi protezami piersi, najpopularniejszą wielkością implantu jest ten o objętości 300 ml.

Jak długo utrzymuje się ból po zabiegu powiększenia piersi implantami okrągłymi?

Dolegliwości bólowe po zabiegu powiększenia piersi są naturalne i po prostu trzeba się z nimi liczyć. Największe nasilenie osiągają w pierwszych dniach i powinien słabnąć na sile po 3 – 4 dniach. Na szczęście nie powinien być on zbyt dokuczliwy, bowiem można go skutecznie zwalczyć szeroko dostępnymi lekami przeciwbólowymi (analgetykami). Jednak kiedy ból się utrzymuje i nie zmniejsza, a dodatkowo pojawia się podwyższona temperatura ciepłota ciała (powyżej 37,5°C) pacjentka powinna zgłosić się do swego lekarza prowadzącego.

Kobieta powinna również wiedzieć, że wszczepione implanty jeszcze przez pewien okres po zabiegu mogą powodować uczucie dyskomfortu, kłucie itp. Ale powyższych objawów nie należy utożsamiać z bólem.

Jaka jest trwałość implantów okrągłych?

Na wstępie zaznaczyć należy, iż wszczepiane pacjentce implanty silikonowe nie są przeznaczone na całe życie. Dokładne określenie czasu jak długo wytrzymają i kiedy powinny pozostać wymienione nie jest możliwe, bowiem ten czas jest różny i dla każdej kobiety inny. U niektórych kobiet wymiana protez piersiowych na nowe konieczna jest po kilku, a u innych po kilkunastu latach od ich pierwotnego wszczepienia. Jak potwierdzają sami lekarze najczęstszą przyczyna wymiany implantów na nowe jest brak zadowolenia z obecnego wyglądu biustu, chęci zmiany na inny kształt bądź wielkość. Zdarzają się takie przypadki, iż do wymiany zmuszają powstałe powikłania, takie jak przemieszczenie się implantu wewnątrz piersi lub zmniejszenia objętości gruczołu (implanty wypełnione solą fizjologiczną). Wielu lekarzy uważa i proponuje swoim pacjentkom wymianę implantów na nowe raz na 10 lat.

Jak rysuje się przyszłość implantów piersi?

W Stanach Zjednoczonych trwają intensywne badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w zabiegach powiększania piersi. W jednym z amerykańskich uniwersytetów zostały wyizolowane komórki macierzyste z ludzkiego szpiku kostnego, które następnie poddano stymulacji i formowano tak by rosły wzdłuż wcześniej przygotowanego szkieletu tworząc wybrane kształty. Były już przeprowadzane wstępne badania na myszach i uważa się, iż taka forma powiększania biustu z użyciem komórek macierzystych będzie stanowiła alternatywę dla zabiegu augmentacji z użyciem implantów silikonowych.

Źródła: Everything You Wanted To Know About Breast Augmentation But Were Afraid to Ask dr Jennifer Walden, Plastic Surgery and Aesthetic Medicine, May 30, 2009 // natrelle-product-catalog // Subglandular Breast Augmentation Howard T Bellin, MD; James Neal Long // www natrelle.com // Submuscular Breast Augmentation Treatment & Management Jay M Pensler, James Neal Long // The Evolution of Breast Implants Maxwell, G. Patrick MD, Gabriel, Allen MD // Palenie tytoniu w aspekcie powikłań występujących po zabiegu operacyjnym Emilia Paszkiewicz-Mes // Institute of Medicine (US) Committee on the Safety of Silicone Breast Implants; Bondurant S, Ernster V, Herdman R, editors. Washington (DC): National Academies Press (US); 1999. // Hidalgo DA. Breast Augmentation: Choosing the optimal incision, implant, and poczet plane. Plastic & Reconstructive Surgery 105(6):2202-16 May // // Jurgen Holle Chirurgia Plastyczna, wyd. PZWL // Silicone Breast Implant Safety and Efficacy Garry S Brody, MD, MSc,; James Neal Long, MD // Population Analysis of the Perfect Breast: A Morphometric Analysis Mallucci, Patrick M.B.Ch.B., M.D.; Branford, Olivier A. M.A., M.B.B.S., Ph.D. Plastic & Reconstructive Surgery: September 2014

Powiększanie piersi implantami okrągłymi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Zdjęcia