Chirurgiczny lifting piersi - co to za zabieg

Piersi są uważane za jeden z symboli kobiecości. Nie dziwi więc, że niemal każda kobieta marzy o pełnym i jędrnym biuście. Coraz częściej marzenia te pomaga spełnić chirurgia plastyczna, gdyż wszelkie interwencje chirurgiczne związane z korektą piersi przestają być tematem tabu i stają się coraz bardziej popularne. Jednym z dostępnych zabiegów jest lifting piersi. Na czym dokładnie on polega?

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Chirurgiczny lifting piersi, inaczej podniesienie piersi lub mastopeksja, to zabieg chirurgiczny, którego celem jest przywrócenie naturalnego wyglądu biustu. Procedura polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz wymodelowaniu tkanek gruczołu piersiowego, tak aby po zagojeniu stał się on bardziej jędrny oraz wyżej usytuowany. Uważa się, iż lifting piersi jest jednym z największych wyzwań dla chirurga plastycznego i wymaga niezwykłej precyzji, wyczucia proporcji oraz doświadczenia. To dlatego, że nowy wygląd piersi po zabiegu mastopeksji wiąże się z obecnością blizn pooperacyjnych – najczęściej wokół otoczki brodawki oraz pod piersiami, dlatego też precyzja chirurga jest niezwykle cenna.

Wskazania do wykonania chirurgicznego liftingu piersi

Zabieg liftingu piersi wykonuje się u pacjentek, u których doszło do nadmiernego opadania piersi wskutek różnych czynników. Najczęściej przyczyną są zmiany w strukturze gruczołu piersiowego w związku z upływającym czasem (zmiana proporcji tkanki gruczołowej i tłuszczowej wraz z wiekiem), ciążą oraz karmieniem piersią, a także nadmierną wiotkością skóry, będącą efektem np. zbyt szybkiej i gwałtownej utraty masy ciała. W tym miejscu warto wspomnieć, że kobiety poddające się liftingowi piersi po przebytej ciąży i karmieniu piersią, a planujące w przyszłości kolejne dziecko, powinny wstrzymać się z decyzją o zabiegu, gdyż kolejna ciąża może spowodować powtórny rozrost gruczołu piersiowego i ponowne opadanie biustu.

Zalety liftingu piersi

Jedną z największych zalet liftingu piersi jest możliwość łączenia zabiegu z innymi procedurami korekcji biustu, takimi jak powiększenie, czy zmniejszenie piersi. W przypadku pacjentki z dużym opadającym biustem, lifting piersi przyniesie najlepsze efekty, gdy będzie połączony z redukcją nadmiaru gruczołu piersiowego i jego plastyką. Samo podniesienie dużych piersi, bez równoczesnej redukcji, może w przyszłości skutkować ich dalszym opadaniem i koniecznością powtórzenia zabiegu. Pacjentki z małymi, opadającymi piersiami, mogą jednocześnie połączyć lifting piersi z wszczepieniem implantów piersiowych. W tym przypadku taka kombinacja również zaowocuje lepszym efektem zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu podniesienia piersi

Pacjentka po zakwalifikowaniu do zabiegu i konsultacji z chirurgiem musi wykonać standardowe badania przedoperacyjne, takie jak:

  • morfologia
  • OB
  • grupa krwi
  • wskaźniki krzepnięcia
  • badanie ogólne moczu
  • EKG

Jak przed każdym tego typu zabiegiem, powinna również zostać zaszczepiona przeciwko WZW B. Piersi przed zabiegiem powinny zostać dokładnie zbadane i w zależności od wieku pacjentki, wykonane zostanie również USG piersi i/lub mammografia. Lifting piersi jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, w związku z czym konieczny jest jednodniowy pobyt w klinice. Operacja mastopeksji trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin, w zależności od rozległości zabiegu. Jeżeli połączona jest z powiększeniem lub redukcją piersi, czas ten może wydłużyć się do około 4 godzin.

Przebieg liftingu piersi

Celem zabiegu mastopeksji jest podniesienie piersi, co w praktyce wiąże się z podniesieniem ku górze całej brodawki wraz z otoczką, usunięciem nadmiaru skóry oraz odpowiednim wymodelowaniu gruczołu piersiowego. W przypadku liftingu piersi stosuje się różne techniki operacyjne – np. metoda B, metoda cięcia wokół otoczkowego, metoda cięcia wertykalnego czy metoda T (kotwicy), w zależności od rozmiaru biustu pacjentki, a także od tego, jak duże uniesienie piersi chcemy uzyskać. O rodzaju zastosowanego cięcia pacjentka jest informowana przez chirurga w trakcie konsultacji.

Warto wiedzieć: Jedną z częściej stosowanych technik jest tzw. technika wertykalna, pozwalająca uzyskać bardzo naturalny kształt piersi.

W tej technice wykonuje się cięcie wokół brodawki do zakończenia okręgu, a następnie pionową kreską w dół piersi (cięcie finalnie przypomina lizak). Skóra dookoła otoczki brodawki jest pozbawiana naskórka, co umożliwia jest przesunięcie ku górze. Dolna część gruczołu piersiowego jest następnie modelowana. Jeżeli zabieg podniesienia biustu łączymy z redukcją, część gruczołu jest wycinana i dopiero modelowana celem uzyskania naturalnego kształtu. Jeśli prócz liftingu, pierś jest powiększana, wówczas po wykonaniu cięcia, umieszcza się implant piersiowy i dopiero w dalszej kolejności modeluje się dolną część gruczołu. Po zaszyciu ran, zakładany jest specjalny biustonosz, którego zadaniem jest ostateczne ukształtowanie piersi.

Zalecenia pozabiegowe i rekonwalescencja po chirurgicznym liftingu piersi

Po wykonanym zabiegu chirurgicznego liftingu piersi, ze względu na zastosowanie narkozy, pacjentka pozostaje w klinice przez jedna dobę. Po około 7 dniach zgłasza się na zdjęcie szwów. Podczas tej wizyty po raz pierwszy zdejmuje założony po zabiegu biustonosz, który do tej pory powinna nosić przez całą dobę.

Od momentu zdjęcia szwów pacjentka powinna nosić biustonosz przez następny miesiąc, przy czym może go ściągać do kąpieli. Okres rekonwalescencji po chirurgicznym liftingu piersi zazwyczaj wynosi około 2 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna prowadzić oszczędzający tryb życia, nie uprawiać sportu, nie przemęczać się. Z początku piersi są znacznie obrzęknięte, twarde i nienaturalnie „sterczące”, a blizny mocno widoczne i zaróżowione. W pierwszych dniach po operacji w okolicy zabiegowej mogą występować niewielkie zasinienia, a pacjentka może odczuwać ból, który można złagodzić stosując doustne środki przeciwbólowe. Niektóre pacjentki bezpośrednio po zabiegu odczuwają zmniejszone czucie w okolicy brodawki sutkowej. W ciągu kilku tygodni czucie powinno wrócić do normy.

Warto wiedzieć: Finalny efekt liftingu piersi jest widoczny po około trzech miesiącach.

Po 3 miesiącach znika obrzęk, piersi stają się naturalne w wyglądzie, gdyż nieznacznie opadają oraz stają się miękkie i przyjemne w dotyku. Blizny pooperacyjne bledną, wygładzają się i są mniej zauważalne, aczkolwiek w ciągu następnych kilku miesięcy staną się jeszcze mniej widoczne.

Po zabiegu liftingu, piersi podnoszą się do optymalnej wysokości, stają się jędrne i kształtne. Trwałość efektów zabiegu w dużym stopniu zależy od trybu życia pacjentki po zabiegu. Jeżeli zajdzie ona w ciążę lub dojdzie do gwałtownej zmiany wagi ciała, należy liczyć się z tym, że podniesiony biust może ponownie zacząć opadać.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Podniesienie piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…