Powiększanie piersi implantami – jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji?

Na wykonanie zabiegu powiększania piersi decydują się kobiety, które przeszły zabiegi onkologiczne (mastektomię), mają wrodzone wady piersi, uważają, że mają zbyt małe i nieatrakcyjne piersi z powodu deformacji pourazowych.

Jakie są rodzaje implantów piersi?

Wiele osób mówiąc o powiększaniu piersi implantami ma na myśli tzw. wszczepianie „silikonów”, czyli zabieg wypełnienia piersi implantami silikonowymi. Dostępnych jest wiele modeli implantów. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiednich implantów do indywidualnych wymagań pacjentek.

Podział implantów

Ze względu na wypełnienie:

 • Implanty piersiowe wypełnione żelem silikonowym o różnej konsystencji. Dobrze oddają właściwości naturalnego biustu. Są bezpieczne i trwałe, bez ryzyka wyciekania wypełnienia. Renomowane firmy dają dożywotnią gwarancję na dane implanty.
 • Implanty piersiowe wypełnione solą fizjologiczną. Zewnętrzną warstwę stanowi tu torebka silikonowa, natomiast wypełnieniem jest roztwór soli fizjologicznej. Stosowanie ich jest ograniczone do wyjątkowych sytuacji.
Warto wiedzieć: Obecnie stosowane wypełnienie implantów w coraz doskonalszym stopniu oddaje naturalność piersi.

 Ze względu na pokrycie:

 • Implanty o powierzchni teksturowanej - są obecnie najczęściej stosowane. Ich powierzchnia jest porowata. Tekstura na powierzchni sprawia, że wokół implantów tego typu znacznie rzadziej wytwarza się torebka włóknista (błona łącznotkankowa).
 • Implanty o powierzchni poliuretanowej.
 • Implanty piersi o gładkiej powierzchni – obecnie stosowane są bardzo rzadko. Gładka powierzchnia sprzyja powstawaniu grubej torebki włóknistej wokół implantu (kapsulacja).

Implanty o powierzchni teksturowanej, w szczególności poliuretanowej ograniczają skłonność do kapsulacji oraz zmniejszają ryzyko przemieszczania się implantów.

Ze względu na kształt:

 • Implanty anatomiczne – mają kształt przypominający łezkę. Szczególne wskazania zastosowania dotyczą szczupłych kobiet oraz rekonstrukcji piersi.
 • Implanty okrągłe, które są wycinkiem kuli. Ich podstawa jest zawsze okrągła. Stosowanie ich wynika z budowy anatomicznej pacjentki i jej oczekiwań.

 Ważne: Rodzaj implantu ma wpływ na koszty operacji. Cena zabiegu zawiera koszty konsultacji i badań przed operacją, implantów, samego zabiegu i hospitalizacji po operacji. Całkowita cena uzgadniana jest po wyborze przez pacjentkę optymalnych implantów i ustaleniu wszystkich szczegółów wykonywanego zabiegu.

Powiększanie piersi implantami – jak się przygotować?

Pierwszym etapem kwalifikacji do operacji powiększania piersi jest dokładny wywiad lekarski zbierany podczas konsultacji. W czasie konsultacji dobiera się odpowiedni rozmiar i kształt implantów. W tym celu stosuje się różne metody analizy sylwetki. Istnieje też możliwość wykonania symulacji komputerowych efektów powiększania piersi. Innym sposobem są pomiary przed lustrem z zastosowaniem wzorników będących odpowiednikami wszczepianych implantów. Wybierając rodzaj implantu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę oczekiwania pacjentki, wzrost, budowę klatki piersiowej oraz stan gruczołów piersiowych.
Podczas wywiadu lekarskiego specjalista zapyta również o przebyte choroby i przyjmowane leki.

Kolejnym etapem przygotowania do operacji jest wykonanie badań m.in.: 

 • oznaczenie grupy krwi,
 • morfologia krwi,
 • wskaźniki krzepnięcia,
 • poziom glukozy we krwi,
 • OB,
 • elektrolity,
 • kreatynina.

Badania te mogą być uzupełnione przez inne, uzależnione od współistniejących chorób. Bardzo ważnym badaniem jest USG piersi, mammografia lub rezonans magnetyczny piersi wykonywany celem profilaktyki raka piersi.

Dwa tygodnie przed operacją nie należy zażywać leków zawierających witaminę E, aspiryny, substancji wpływających na krzepliwość krwi, palić papierosów. Na dzień przed operacją należy jeść lekkostrawne posiłki, a w dniu operacji pozostać na czczo.

Powiększanie piersi implantami – jak przebiega operacja?

Powiększanie biustu za pomocą implantów to operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Cięcie wykonuje się najczęściej w fałdzie podpiersiowym lub w fałdzie skórnym w okolicy pach, albo w obszarze brodawki sutkowej.

Po nacięciu skóry pod mięśniem piersiowym większym albo pod tkanką gruczołu piersiowego wytwarzana jest kieszeń, w której zostaną umieszczone implanty. Ze względu na bardziej naturalny wygląd piersi i mniejsze ryzyko rozwoju torebki włóknistej, implanty częściej umieszcza się pod mięśniami piersiowymi. Odpowiednio, fachowo dobrane implanty nie powinny być widoczne pod skórą – zwłaszcza w górnej części dekoltu, gdzie tkanki tłuszczowej jest mniej.

Na zakończenie nacięcia zszywa się i zabezpiecza opatrunkiem.

Powiększanie biustu implantami – jak postępować po operacji?

W większości przypadków pacjentka może wrócić do domu już następnego dnia po operacji. By ułatwić gojenie, około miesiąca po operacji pacjentka – przez całą dobę – musi nosić specjalny biustonosz. Zdejmuje się go po raz pierwszy około 7-10 dni po zabiegu, w czasie kontroli lekarskiej, podczas której ściągane są szwy.

Przez kilkanaście dni zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i nie dźwiganie ciężkich przedmiotów. Po operacji ważne jest regularne wykonywanie badań: USG piersi albo mammografii.

Pamiętaj: Decydując się na operację powiększania biustu, należy pamiętać, że na ostateczne efekty trzeba czekać kilka miesięcy.

W pierwszym okresie po operacji mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, występować siniaki, a piersi mogą być obrzęknięte i twarde. Obrzęk może utrzymywać się nawet dwa miesiące. Po zabiegu można zaobserwować również okresowe poszerzenie talii. Blizny pooperacyjne na początku są twarde i różowe. Z czasem stają się miękkie i jaśniejsze. Jeśli od początku odpowiednio pielęgnuje się skórę, blizna staje się praktycznie niewidoczna.

Wszczepianie implantów piersi – jakie powikłania mogą wystąpić?

Najczęstszym, choć rzadko występującym powikłaniem po operacji wszczepiania implantów biustu jest krwiak. Nie ma to jednak żadnego wpływu na efekt operacji. 

Mogą się również pojawić typowe powikłania pooperacyjne:

 • infekcje,
 • krwiaki,
 • problem z gojeniem rany,
 • przerost blizn,
 • kapsulacja,
 • przemieszczenie implantów,
 • zatorowość,
 • zakrzepica.

Efekty powiększania piersi implantami

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania na temat powiększania piersi implantami

Kobiety rozważając powiększenie piersi poprzez wszczepienie implantów mają wiele wątpliwości dotyczących tej metody powiększania biustu oraz samego przebiegu operacji. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące powiększania piersi implantami.

 • Czy operację powiększenia piersi można wykonać w każdym wieku?

  Wiek nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz bierze przede wszystkim pod uwagę ogólny stan zdrowia oraz uwarunkowania anatomiczne Pacjentki. W przypadku decyzji o zabiegu wymagana jest pełnoletność, natomiast górną granicę określa kondycja zdrowotna Pacjentki.

 • Czy implanty są przeciwskazaniem do wykonywania badań profilaktycznych lub wpływają na karmienie?

  Implanty nie są przeciwskazaniem do wykonywania podstawowych badań stosowanych w profilaktyce onkologicznej takich jak mammografia, USG piersi czy RTG klatki piersiowej. Nie ma też problemu z karmieniem piersią po wykonaniu zabiegu powiększania piersi. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego od momentu karmienia piersią do momentu powiększania piersi.

 • Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?

  Jeśli implanty są wszczepione prawidłowo, nie przemieszczają się ani nie ulegają deformacjom, wymiana implantów piersiowych nie jest konieczna. Czasami powtarza się operację u kobiet, których sylwetka bardzo się zmieniła, na przykład po ciąży.

 • Implanty okrągłe czy anatomiczne?

  Wybór rodzaju implantów zależy od indywidualnych warunków i oczekiwań każdej kobiety. Dobór odpowiednich implantów powinien odbywać się w konsultacji ze specjalistą.

 • Jaka jest cena zabiegu powiększenia piersi?

  Koszt wszczepienia implantów piersi waha się od około 7000 zł do około 20 000 zł.

 • Ile trwa operacja wszczepienia implantów?

  Operacja trwa zazwyczaj około 1-2 godzin. Czas ten może być dłuższy w przypadku bardziej skomplikowanej plastyki biustu.

 • Jakie mogą być powikłania po operacji powiększania biustu?

  Należy pamiętać, że powiększanie piersi to operacja, podczas której wykonywane jest cięcie tkanek. Przez pierwszych kilka dni pacjentka może być osłabiona i odczuwać dość silny ból. Możliwe są również obrzęk i tkliwość piersi.

 • Kiedy można wrócić do aktywności fizycznej po operacji?

  Do pełnej sprawności fizycznej po operacji powiększania piersi zwykle wraca się nie później niż po dwóch tygodniach. Nawet jednak po tym czasie nie należy rozpoczynać intensywnych ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza takich, które dotyczą górnych partii ciała.

 • Implanty a karmienie piersią - czy stanowią jakiś problem?

  Większość kobiet, które przeszły operację wszczepienia implantów biustu, może karmić piersią. Najkorzystniejsze z puntu widzenia karmienia piersią jest wszczepienie implantów w okolice mięśni piersiowych. W przypadku, gdy implanty zostaną umieszczone w okolicy tkanki gruczołowej, istnieje możliwość uszkodzenia gruczołów, co prowadzi do problemów z karmieniem. Czasami u kobiet, u których wszczepiono implanty w obrębie tkanki gruczołowej, obserwuje się zmniejszenie ilości pokarmu.

Powiększanie piersi implantami - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na zabieg powiększenia piersi. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na badanie za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Monika

Dzięki Wam znowu czuje się piękna
  

Zanim zasnęłam głębokim snem, byłam poinformowana o wszystkim co się wydarzy. Tuż przed samym zabiegiem pielęgniarki luźno rozładowywały napięcie. Sam zabieg przebiegł bez powikłań. Po zabiegu opieka medyczna wspaniała. Efekt przerósł moje oczekiwania. Jestem bardzo, bardzo zadowolona i z niecierpliwością czekam na zagojenie blizn i pełny efekt wizualny

Opinia o: Chiroplastica, Wrocław (dr n. med. Ahmed Elsaftawy)
Milena

Mega zadowolona
  

Przeprowadzona miałam operacje powiększania piersi 450 ml implantami okrągłymi, które ustaliliśmy z lekarzem na konsultacji, że takie będą odpowiednie dla mojej sylwetki i biustu, które miałam okropne po wykarmieniu dwójki dzieci. Operacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze, pielęgniarki są bardzo fajne, przyjazne co odstresowuje przed operacja:) Po wybudzeniu również bardzo troskliwe, jak i do końca pobytu w klinice. Jestem mega zadowolona z przebiegu, a zwłaszcza z efektu. Mam piękne, równe, jędrne piersi. Bardzo dziękuję doktorowi, jest świetnym człowiekiem i specjalistą.

Opinia o: Raciborskie Centrum Medyczne, Racibórz (lek. Libor Polak)
Agnieszka

Czysty, dobrze wyposażony szpital, profesjonalna opieka
  

Zabieg przebiegł bez problemów, Pan Doktor Jankau to świetny lekarz, zna się na tym co robi! Opieka po operacji również bardzo dobra.

Opinia o: Swissmed Centrum Zdrowia S.A., Gdańsk (dr hab. n. med. Jerzy Jankau)
Hanna

Recenzja
  

To była najlepsza decyzja w moim życiu. Co prawda jeszcze się nie zeszły tak jak powinny, ale to tylko kwestia czasu.

Opinia o: Pulsmed, Łódź (dr n. med. Paweł Pisera)
Jolanta

Klinika na 6
  

Nie umiem jeszcze powiedzieć to drugi dzień nie widzę ich w gorsecie..Ale boli ..

Opinia o: Klinika dr A. Sankowski, Warszawa (dr n. med. Wojciech Witkowski)
Ewelina

Centrum Medyczne Bieniek
  

Ciężko wyrazić mi swoją opinie odnośnie samego zabiegu ale efekt jest MEGA zadowalający ☺

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Patrycja S

Wspaniała Klinika Bienkowski 😊
  

Zabieg przeszedł bezproblemowo i bez komplikacji. Po 3 dobach można funkcjonować w miarę normalnie. Ból można określić w skali od 1 do .10 to 3... Jestem bardzo zadowolona z przeprowadzonego zabiegu. Moje piersi są piękne i wyglądają naturalnie. :)

Opinia o: Centrum Medyczne Bieńkowski, Bydgoszcz (prof. dr hab. Paweł Szychta1)
Anna

Polecam każdemu
  

Zbieg przeszedł bardzo dobrze bez żadnych komplikacji

Opinia o: ORCHID Centrum Zdrowia i Urody, Sopot (lek. Piotr Ziajka)
Monika

Szpital nowoczesny
  

Zabieg spełnił moje oczekiwania.

Opinia o: Żagiel Med Szpital, Lublin (dr n. med. Ryszard Mądry)
Monika

Powiększanie piersi z podniesieniem polecam u dr.Sibilli Piekarskiej
  

efekt przerósł moje oczekiwania

Opinia o: Centrum Okulistyczne Weiss Klinik, Chorzów (lek. Sybilla Piekarska)
Anna K.

Szczeze polecam a w szczególności Doktora Artura Sandelewski
  

Łał super! to jest to efekt super

Opinia o: DUO MEDICA, Katowice (dr n. med. Artur Sandelewski)
Anna

Profesjonalne podejście i opieka personelu
  

Zabieg odbył się bez komplikacji. Na chwilę obecną jestem zadowolona z zabiegu i jego efektu

Opinia o: Centrum Medyczne Suliga, Częstochowa (lek. Ryszard Suliga)
Lavender

Klinika ta jest jak najbardziej godna polecenia
  

Jestem świeżo po zabiegu, więc na ostateczny efekt muszę jeszcze trochę poczekać. W tym momencie oceniam rezultat bardzo pozytywnie.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
MARZENA

Szpital godny polecenia
  

Zabieg przebiegł bezproblemowo

Opinia o: Szpital Świętego Łukasza, Bydgoszcz (dr n. med. Jarosław Markowicz)
Ilona

Doktor Żukowska wspaniały lekarz z doświadczeniem i podejściem do pacjenta
  

Super

Opinia o: Humana Medica Omeda, Białystok (dr n. med. Dorota Żukowska)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także myślisz o powiększeniu piersi, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 65 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 52 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

 

Źródła:

 • Izabela Wróblewska, Karolina Chilicka-Jasionowska, "Operacyjne i nieoperacyjne metody powiększania biustu", Puls uczelni 2013, Instytut Kosmetologii, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, 201, ISSN 2080-2021
 • Teresa Rzepa, Maciej Pastucha, Wilhelm Grzesiak, Andrzej Modrzejweski, Tymoteusz Leoński, "Wokół operacji plastycznej piersi: oczekiwania i efekty", Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin-Polonia, VOL. XXV, 1-2,, 2012, ISSN : 1233-2127
 • Wikipedia, "Powiększanie biustu" (pl.wikipedia.org)
 • Medycyna Praktyczna, "Kształtne piersi bez komplikacji" (pulsmedycyny.pl)