Czy implanty zębów są bezpieczne?

Dynamiczny postępujący rozwój medycyny i nauk pokrewnych sprawił, że stosowane na dzień dzisiejszy implanty zębów wykonywane są z tytanu, który bardzo dobrze integruje się z tkankami naszego własnego organizmu. Należy wziąć pod uwagę, że implanty zębów mają nam służyć przez wiele lat i w tym czasie oczekuje się od nich pełnej sprawności i niezawodności.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Implanty zębów pozwalają na odtworzenie uzębienia oraz są w stanie zapewnić trwały efekt kosmetyczny, a dziedziną medycyny, która zajmuje się tymi zagadnienia jest implantologia stomatologiczna. Zastosowanie implantów zębowych pozwala dodatkowo na poprawę pogorszonej funkcji narządu żucia, osłabionej w wyniku ubytków w jamie ustnej. Pacjenci powinni pamiętać o tym, ze im wcześniej poddadzą się zabiegowi implantacji, tym lepszy i trwalszy będzie efekt dokonanej korekcji. 

W zależności do zakresu zmian w jamie ustnej można zastosować pojedyncze lub mnogie implanty, a całość procedury przeprowadzana jest najczęściej jedynie w znieczuleniu miejscowym.

Implanty - czy są bezpieczne?

Implanty zębów budzą u wielu osób obawy co do bezpieczeństwa ich stosowania. Obecny stan wiedzy medycznej pozwala stwierdzić, że w zdecydowanej większości przypadków zastosowania implantów zębowych jest bezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Ocenia się, że około 91-96% implantów zębów nie ulega odrzuceniu po 5 latach od zabiegu ich wczepienia, przy czym niższe wartości dotyczą implantów, które zostały wykonane z materiałów ceramicznych. 

Prawidłowo wszczepiony implant stomatologiczny, który integruje się z kością, jest w stanie służyć pacjentowi dożywotnio. Im później przeprowadzony będzie zabieg, tym mniejsza ilość tkanki kostnej w miejscu ubytku poddawanego korekcji. Z tego względu jak najwcześniejsze wszczepienie implantów zębów pozwala uzyskać ich najlepszą funkcjonalność.

Czy implanty zębów są bezpieczne dla palaczy?

Odpowiednia higiena jamy ustnej ma podstawowe znaczenie w zapobieganiu potencjalnym problemom, związanym z implantami stomatologicznymi. Poza zwykłym myciem zębów, pacjenci po zabiegu powinni regularnie płukać jamę ustną za pomocą specjalnych płynów antybakteryjnych. Osad i kamień, które tworzą się wokół zębów i implantów mogą stać się nawet przyczyną uszkodzenia tkanki kostnej i zmniejszenia szansy dożywotniego przeżycia implantu. Powoduje to, że wszelkie działania mające na celu utrzymanie czystości jamy ustnej wpływają pozytywnie na stan implantów zębów.

Palenie papierosów wywiera wielokierunkowy, negatywny wpływ na stan naszego organizmu. Pacjent powinien mieć świadomość, że palenie papierosów skutkuje m.in. gorszą regeneracją tkanek oraz osłabieniem układu odpornościowego, z czym z kolei wiąże się zwiększona podatność naszego organizmu na wszelkiego rodzaju zakażenia. Zaleca się zatem, aby osoby, które miały, bądź też mają mieć przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów zębowych, rzuciły palenie.

Implanty zębów a używki

Nadużywanie alkoholu oraz innego rodzaju używek również, poza nikotynizmem, wpływa na osłabienie zdolności regeneracyjnych naszego ciała. Ograniczenie przez chorego wszelkiego rodzaju negatywnych nawyków skutkuje zwiększeniem szansy na prawidłowe wgojenie się i integrację implantów zębów. Powyższe fakty zwracają uwagę, na pewien bardzo ważny aspekt: w dużej mierze to sam pacjent jest odpowiedzialny za niektóre działania niepożądane i powikłania, związane z implantami zębów. Podstawowe znaczenie ma zatem zdrowy tryb życia i odpowiednia higiena jamy ustnej z jednoczesnym ograniczeniem alkoholu i innych używek.

Nie mniej ważnym czynnikiem, mającym wpływ na bezpieczeństwo stosowania implantów stomatologicznych, ma odpowiednia diagnostyka, która poprzedza samo przeprowadzenie zabiegu. Dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta oraz towarzyszących mu chorób przewlekłych np. nerek czy układu krążenia, decyduje o prawidłowej kwalifikacji pacjentów do przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantów zębów. Dla pełni diagnostyki wykonuje się zdjęcia RTG, dzięki któremu ocenić można stan kości szczęki i żuchwy. W przypadkach wątpliwych zlecone zostać może badanie przy pomocy tomografii komputerowej.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implantologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 40

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…