MGuide - innowacyjna metoda wszczepiania implantów

Implanty zębowe to obecnie najlepsza metoda uzupełniania brakującego uzębienia. Nie jest ona jednak idealna. System MGuide, pozwalający na precyzyjne umiejscowienie implantu w kości szczęki lub żuchwy, pozwala wyeliminować dolegliwości charakterystyczne dla tradycyjnego zabiegu wszczepiania implantów.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Jak wygląda wszczepianie implantów zębowych?

Mianem implantu zębowego określa się tytanową śrubę, której zadaniem jest zastąpienie korzenia utraconego zęba. Następnie przykręca się do niej łącznik, na którym – w ostatnim etapie implantacji – mocuje się koronę. Podczas tradycyjnego zabiegu stomatolog nacina dziąsło, odwarstwia błonę śluzową, po czym w odpowiednim miejscu umieszcza implant i zszywa dziąsło. Tego rodzaju ingerencja chirurgiczna wiąże się z bólem pozabiegowym i wystąpieniem opuchlizny. O ile w przypadku jednego zęba może nie być to szczególnie dokuczliwe, tak już przy 4 czy 6 implantach opuchlizna może wyłączyć pacjenta z życia zawodowego na dłużej niż jeden czy dwa dni. Rozwiązaniem tego problemu jest implantacja metodą MGuide.

Czym jest system MGuide?

MGuide to rodzaj komputerowej nawigacji, która pozwala na precyzyjne umiejscowienie implantu w kości szczęki lub żuchwy – bez konieczności cięcia. Zastosowanie znajduje tu specjalny szablon chirurgiczny. Przełomowa technologia sprawia, że zarówno pozycja samego implantu, jak i odbudowa protetyczna są idealnie zaprojektowane. Dzięki temu, że leczenie jest planowane w programie komputerowym, jeszcze przed umieszczeniem implantu lekarz może wybrać jego najlepszą pozycję w stosunku do przyszłego ustawienia korony.

Lek. Tomasz Niżański: Metodę MGuide stosujemy przede wszystkim wtedy, gdy do wprowadzenia mamy kilka implantów, choć pacjenci chętnie korzystają z szablonów także przy mniejszej liczbie wszczepów, kiedy nie mogą pozwolić sobie na urlop w pracy czy mają w planach zagraniczny wyjazd. Dzięki technice MGuide nie odczuwają oni żadnych negatywnych skutków pozabiegowych, które mogłyby im utrudnić normalne funkcjonowanie.

Szablony wykorzystuje się także przy pojedynczych ubytkach, gdy stomatolog ma do czynienia z wyjątkowo trudnymi warunkami anatomicznymi.

Implantacja metodą MGuide krok po kroku

Proces wszczepiania implantów techniką MGuide różni się od tradycyjnego zabiegu. Oto, jak dokładnie on przebiega.

Krok 1: badania stomatologiczne

Tak jak przed każdym innym zabiegiem stomatologicznym, i tu lekarz najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem. Jest to konieczne, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do implantacji. Specjalista wykonuje także podstawowe badanie – jeśli nie odnotuje niczego niepokojącego, pacjentowi zostanie zlecone wykonanie stożkowej tomografii komputerowej CBCT. Uzyskany w ten sposób obraz będzie pełnił ważną rolę w późniejszym planowaniu leczenia.

Krok 2: wykonanie wycisków

Kolejny krok to wykonanie precyzyjnych wycisków, na podstawie których zostaną przygotowane modele pacjenta. Po ich zeskanowaniu w technologii 3D robi się tzw. wax-up, czyli nawoskowanie brakujących zębów w łuku pacjenta (co również jest skanowane). Całość w postaci cyfrowej nakłada się następnie na tomografię. Patrząc na otrzymany obraz lekarz jest w stanie dokładnie zaplanować pozycję przyszłych uzupełnień protetycznych.

Krok 3: przygotowanie szablonów i implantacja

Ostatnim etapem przygotowań do implantacji jest wykonanie specjalnych szablonów chirurgicznych MGuide, poprzez które implanty będą wprowadzane bez konieczności rozcinania i odwarstwiania dziąsła. Jego fragment będzie jedynie odsłonięty w miejscu, w którym wprowadzany będzie implant.

Warto wiedzieć: Zastosowanie szablonów MGuide jest szansą na odbudowę zębów u osób, u których nie można przeprowadzić klasycznej implantacji. Są to np. pacjenci, którzy nie mogą odstawić leków przeciwzakrzepowych.

Zalety metody MGuide

Dzięki temu, że metoda MGuide umożliwia wprowadzanie implantów z dokładnością co do 0,1 mm, jej zastosowanie praktycznie wyklucza jakikolwiek margines błędu.

Pozostałe zalety techniki MGuide to:

  • brak konieczności cięcia dziąsła
  • błyskawiczne gojenie się tkanek po zabiegu
  • brak opuchlizny
  • krótki czas procedury
  • ochrona kości przed mikrozanikiem

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implantologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…