Plastyka brzucha u mężczyzn

Dane, prezentowane przez American Society for Aesthetic Plastic Surgery, dotyczące amerykańskich pacjentów pokazują, że na plastykę brzucha decydują się przede wszystkim kobiety - spośród wszystkich tego typu operacji prawie 97% wykonano u osób płci żeńskiej. Niski odsetek mężczyzn może dziwić - wielu panom zależy przecież na posiadaniu płaskiego brzucha. Czy abdominoplastyka może więc być wykonywana u mężczyzn?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Statystycznie mężczyźni stanowią około 10% pacjentów, zgłaszających się do klinik medycyny estetycznej. Powodem prawdopodobnie jest to, że znacząca część procedur zarezerwowana jest raczej dla przedstawicielek populacji żeńskiej - przykładami takowych mogą być powiększenie biustu czy plastyka warg sromowych. 

Istnieją jednak zabiegi, które z powodzeniem wykonywane mogą być u pacjentów obojga płci. Jednym z nich jest plastyka brzucha (abdominoplastyka). Choć przyczyny skłaniające ku temu zabiegowi u kobiet i mężczyzn raczej się różnią, to w obu grupach przebieg operacji jest zasadniczo taki sam.

Abdominoplastyka - zabieg udoskonalający wygląd męskiego brzucha

Wraz z wiekiem w organizmie człowieka dochodzi do zmian, związanych z procesami starzeniami. Dotyczyć mogą one m.in. wyglądu skóry, która staje się coraz bardziej cienka i ma zwiększoną skłonność do tworzenia zwisających, nieestetycznych fałdów. Tego typu twory zauważalne mogą być szczególnie w obrębie brzucha, zwłaszcza wtedy, gdy mężczyzna przyjmie pozycję siedzącą. Problem z pojawianiem się fałdów skórnych może wystąpić również u tych panów, którzy pozbyli się nadmiaru zbędnych kilogramów. Utrata tkanki tłuszczowej możliwa jest poprzez regularną aktywność fizyczną, problem może natomiast stanowić skóra, która wcześniej była rozciągnięta i po schudnięciu istnieje jej w obrębie brzucha zbyt dużo.

W obu opisanych sytuacjach korzystne efekty można uzyskać dzięki przeprowadzeniu plastyki brzucha. Zabieg związany jest z wykonaniem dwóch nacięć (w przypadku klasycznej abdominoplastyki) lub jednego (częściowa plastyka brzucha). Po uzyskaniu dostępu do mięśni ich brzegi są zbliżane do siebie i łączone przy pomocy szwów - uzyskuje się dzięki temu odpowiednie wymodelowanie ściany jamy brzusznej. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki podskórnej.

Operacje korygujące wygląd brzucha przeprowadzane są zwykle w znieczuleniu ogólnym. W zależności od rozległości zabiegu powrót do domu możliwy jest tego samego lub następnego dnia. Mężczyźni pracujący fizycznie powinni pomyśleć o wzięciu urlopu - po plastyce brzucha powinno się bowiem unikać wysiłku przez około dwa do czterech tygodni.

Abdominoplastyka to zabieg korygujący wygląd brzucha - nie jest to metoda, dzięki której można uzyskać redukcję masy ciała. Jeżeli u mężczyzny, poza nadmiarem skóry i osłabieniem mięśni budujących ścianę jamy brzusznej, istnieje nadmiar tkanki tłuszczowej, plastyka brzucha może zostać połączona z wykonaniem liposukcji. Po modyfikacji kształtu brzucha, celem zmaksymalizowania i utrzymania jak najdłużej pozytywnych efektów zabiegu, wskazana jest zdrowa dieta oraz indywidualnie dobrany trening mięśni brzucha.

Pojawić się może pytanie: czy rzeczywiście warto rozważyć przebycie plastyki brzucha? Pomocną rolę w udzieleniu odpowiedzi mogą odegrać dane prezentowane przez American Society of Plastic Surgeons. W przeprowadzonych badaniach ankietowych pacjenci po plastyce brzucha ocenili efekty kosmetyczne zabiegu na 9 punktów w dziesięciostopniowej skali.

Opracowano na podstawie: www.plasticsurgery.org; www.aestheticplasticsurg.org; www.medicinenet.com; www.surgeryencyclopedia.com; www.surgery.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…