Otyłość jest obecnie prawdziwą epidemią, z roku na rok zwiększa się ilość osób z nadwagą lub otyłością. Na szczęście coraz więcej się mówi o zdrowej żywności i aktywnym stylu życia. Wprowadzenie do swojej diety owoców i warzyw oraz regularna aktywność fizyczna pozwoliła wielu osobom na zrzucenie nadmiaru kilogramów. Niestety nawet wygrana walka z otyłością ma swoją ciemną stronę: nadmiar skóry.
Jest on szczególnie widoczny na brzuchu, a nawet intensywne ćwiczenia fizyczne nie są w stanie go zlikwidować. Czy zatem trzeba wybierać między nadmiarem kilogramów a obwisłą skórą?
Drugą sporą grupą osób, zmagających się z nadmiarem skóry na brzuchu, są kobiety, które urodziły dziecko. Po ciąży często pozostaje ślad w postaci obwisłego brzucha. Sposobem na poradzenie sobie z kompleksami w tych przypadkach może być wykonanie chirurgicznego liftingu brzucha. Usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej może poprawić estetykę ciała osoby operowanej i dać jej wyższe poczucie własnej wartości.
Chirurgiczny lifting brzucha: na czym polega zabieg?

Chirurgiczny lifting brzucha, czyli abdominoplastyka, jest to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej (głównie tłuszczowej). Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie w dolnej części brzucha, odpreparowuje skórę wraz z tkanką podskórną od mięśni i naciąga skórę. Jej nadmiar jest usuwany, przez co możliwe jest uzyskanie efektu płaskiego brzucha.
Istnieją różne rodzaje abdominoplastyki, w tym pełna abdominoplastyka oraz mini-abdominoplastyka. Pełna abdominoplastyka obejmuje całą powierzchnię brzucha i często wiąże się z koniecznością zszycia mięśni prostych brzucha. Mini-abdominoplastyka jest mniej inwazyjna, koncentruje się głównie na dolnej części brzucha i nie wymaga przemieszczenia pępka.
U części pacjentów, a najczęściej u kobiet po ciążach, zauważyć można uwypuklenie poniżej pępka. Jest ono spowodowane rozejściem się mięśni prostych brzucha. Podczas chirurgicznego liftingu brzucha możliwe jest zszycie mięśni prostych. Daje to efekt "sportowego" brzucha i podkreśla talię.
Podczas zabiegu abdominoplastyki chirurg wykonuje cięcie, zazwyczaj w kształcie litery "W", umiejscowione w podbrzuszu. Miejsce cięcia jest wybierane tak, aby pozostała po operacji blizna mogła być bez problemu ukryta pod bielizną lub strojem kąpielowym. U kobiet, które przeszły cesarskie cięcie możliwe jest ukrycie nowej blizny w bliźnie po cesarskim cięciu.
Należy pamiętać o tym, że skóra i tkanka zostają przemieszczone. W związku z tym naturalny pępek zostaje wycięty, a w przebiegu operacji zostaje wytworzony nowy. Dlatego wygląd pępka po abdominoplastyce może się różnić od tego przed zabiegiem.
Korzyści i ryzyka związane z abdominoplastyką

Efektem chirurgicznego liftingu brzucha jest przede wszystkim uzyskanie bardziej płaskiego i jędrnego brzucha. Dla wielu pacjentów zabieg ten prowadzi do poprawy jakości życia, zwiększenia pewności siebie oraz lepszego samopoczucia. Dodatkowym atutem jest możliwość zlikwidowania problemów związanych z rozejściem się mięśni prostych brzucha.
Potencjalne ryzyka i powikłania
Niestety każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Po abdominoplastyce może pozostać trudno gojąca się rana lub infekcja w jej obrębie, co niesie ryzyko powstania mało estetycznej blizny. Po operacji mogą pojawić się zaburzenia czucia w obrębie brzucha, które zazwyczaj ustępują.
Możliwe powikłania po zabiegu obejmują:
- trudno gojące się rany,
- infekcje,
- zaburzenia czucia,
- krwiaki wymagające interwencji.
Możliwe jest także wystąpienie krwiaków, które mogą wymagać dodatkowej interwencji medycznej.
Rekonwalescencja i opieka pooperacyjna
Po przeprowadzeniu abdominoplastyki pacjenci wymagają odpowiedniej opieki i rekonwalescencji. Zazwyczaj zaleca się noszenie specjalnego pasa uciskowego przez kilka tygodni, co wspomaga gojenie i minimalizuje ryzyko powikłań. Ważne jest również unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji blizn.
Czas powrotu do pełnej aktywności

Pełna rekonwalescencja po abdominoplastyce może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pacjenci mogą zazwyczaj wrócić do pracy biurowej po około 2-4 tygodniach, natomiast pełne wznowienie aktywności fizycznej, w tym ćwiczeń, zaleca się po około 6-8 tygodniach, w zależności od przebiegu gojenia.
Autorzy artykułu "Persistent Pain and Sensory Abnormalities after Abdominoplasty" oceniali częstość występowania bólu i zaburzeń czucia u pacjentów po plastyce brzucha oraz ich zadowolenie z operacji. Spośród 170 operowanych, 14 (8,2%) zgłaszało uporczywy ból w ciągu 7 dni od zabiegu. Zaburzenia czucia były powszechne, występowały u 138 (81%) pacjentów. Niemniej jednak, aż 149 (88%) operowanych było zadowolonych z przeprowadzonego zabiegu.
Warto pamiętać o aspektach wpływających na pełne efekty zabiegu:
- blizny bledną po kilku miesiącach,
- obrzęk ustępuje po kilku miesiącach,
- efekt estetyczny zależy od predyspozycji organizmu.
Warto również pamiętać, że pełne efekty zabiegu widoczne są zazwyczaj po kilku miesiącach, kiedy to blizny bledną, a obrzęk ustępuje. Ostateczny efekt estetyczny zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta do gojenia się ran.
Alternatywne metody redukcji nadmiaru skóry
Alternatywne metody redukcji nadmiaru skóry, które mogą być mniej inwazyjne niż abdominoplastyka, obejmują zabiegi laserowe, radiofrekwencję oraz zabiegi ultradźwiękowe. Techniki te mogą poprawić napięcie skóry i redukcję tkanki tłuszczowej, ale zazwyczaj są skuteczne w przypadku mniejszych ilości nadmiaru skóry i tłuszczu.
Efektywność alternatywnych zabiegów
Chociaż alternatywne metody mogą być mniej inwazyjne, ich skuteczność jest zazwyczaj ograniczona w porównaniu do chirurgicznego liftingu brzucha. Są one bardziej odpowiednie dla osób z niewielkim nadmiarem skóry lub tłuszczu, które szukają niechirurgicznych rozwiązań.
Źródła:
- Jürgen Holle, "Chirurgia plastyczna", 2013
- Benjamin Presman, Kenneth Finnerup, Sven R. Andresen i inni, "Persistent Pain and Sensory Abnormalities after Abdominoplasty", Plastic and Reconstructive Surgery, Global Open, 3(11), 561, 2015
- Pedro Vidal, Juan Enrique Berner, Patrick A Will, "Managing Complications in Abdominoplasty", Archives of plastic surgery, 457–468, 457–468, 2017
- Pauline Hunecke, Marianne Toll, Oliver Mann i inni, "Clinical outcome of patients undergoing abdominoplasty after massive weight loss", Surgery for Obesity and Related Diseases, 15(8)1362-1366, 1362-1366, 2019
- Trude Staalesen, Anna Elander, Annika Strandell, Christina Bergh, "A systematic review of outcomes of abdominoplasty", Journal of plastic surgery and hand surgery, 46(3-4), 139-144, 2012