Co to jest implantoprotetyka?

Piękny i zdrowy uśmiech niewątpliwie wpływa na nasz wizerunek. Braki w uzębieniu, choć mogą być spowodowane chorobą lub wypadkiem, często utożsamiane są z brakiem higieny czy zaniedbanie. Osobom, które chciałyby odbudować swój uśmiech, z pomocą przychodzi implantoprotetyka.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Implantoprotetyka to dziedzina stomatologii rozwijająca się od około 40 lat. Narodziny tej dziedziny datuje się na lata 50-te ubiegłego wieku, a za ojca współczesnej implantologii uważa się prof. Branemarka. Co ciekawe, prof. Branemark był ortopedą, który w swoich badaniach szczególnie interesował się mikrokrążeniem krwi oraz procesami gojenia się kości. Zauważył, że umieszczenie w kości tytanu w sposób minimalnie inwazyjny umożliwia niesamowicie silne zespojenie tkanki kostnej z wprowadzonym elementem tytanowym - proces ten nazwał osteointegracją. Prof. Branemark opisał potencjał tytanu jako materiału, obiecującego nie tylko w celach tworzenia implantów ortopedycznych, ale również stomatologicznych. 

Pierwszy tytanowy implant zębowy został wykonany przez profesora Branemarka, a następnie wykorzystany w 1965 roku. Od tamtej pory rozwój techniki, miniaturyzacja oraz postęp medycyny umożliwił również prężny rozwój implantoprotetyki.

Czym zajmuje się implantoprotetyka? 

Implantoprotetyka jest dziedziną, która łączy w sobie elementy postępowania chirurgicznego - czyli etap wszczepienia implantu, a także proces odbudowy zęba na implancie, którym zwykła zajmować się protetyka. 

Implanty stomatologiczne są trwałe, bezpieczne i mają szeroką gamę zastosowań - można wykorzystywać je zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i w celu rekonstrukcji całego uzębienia. Implant stomatologiczny imituje naturalny korzeń zęba i jest umieszczany w obrębie kostnych części szczęki lub żuchwy. Implanty stomatologiczne wykonywane są z tytanu, gdyż jest to materiał wysoce biokompatybilny, co oznacza, że organizm nie traktuje implantu jako ciało obce i nie dąży do jego odrzucenia. Tak osadzony implant stanowi silną podporę dla nowych zębów.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?

Zabieg umieszczenia implantu w kości jest całkowicie bezbolesny - wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i w przypadku pojedynczego ubytku trwa zwykle on zaledwie 20 minut. Procesy gojenia trwają około 3 miesięcy w przypadku wprowadzenia implantu do kości żuchwy oraz 6 miesięcy w przypadku umieszczenia go w szczęce.  Po upływie tego czasu można przystąpić do prac protetycznych, których celem jest odbudowa na implancie nowego zęba z wykorzystaniem specjalnych materiałów protetycznych. Są to substancje przypominające tkankę zębową jednak charakteryzuje je większa odporność na ścieranie i urazy.

Rodzaje implantów zębowych

Obecnie istnieje wiele rodzajów implantów, które różnią się między sobą kształtem, wielkością czy rodzajem powierzchni. Innowacją ostatnich lat jest wprowadzenie na rynek implantów wykonanych z cyrkonu. Uważa się, że implanty cyrkonowe pozwalają uzyskać jeszcze bardziej naturalny efekt, a przede wszystkim są alternatywą dla osób, u których rozwija się reakcja alergiczna na tytan. Ponadto wadą tytanu jest to, iż występuje w kolorze srebrnoszarym. O ile bezpośrednio po zabiegu implany ufiksowany jest na tyle głęboko, iż jest to niezauważalne, to zdarza się, że po wielu latach w wyniku zjawiska tzw. opadania dziąseł u części osób może dojść do nieznacznego odsłonięcia implantów.

Implantoprotetyka pozwala nie tylko odzyskać piękny uśmiech, ale, co równie istotne, pozwala uniknąć dyskomfortu związanego z używaniem protez ruchomych. W znacznym stopniu poprawia przez to samopoczucie pacjenta i pozwala odzyskać pewność siebie oraz komfort przebywania w towarzystwie i wspólnego spożywania posiłków.

Źródła:

  • red. wyd. pol. A.Bożyk, M.Michalak, "Implantoprotetyka. Zalety. Przeciwwskazania. Rozwiązania praktyczne", Wrocław, 2017, ISBN: 978-83-65625-99-1

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Implantologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 25

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…