Mikroimplanty w stomatologii

Nowoczesna stomatologia i ortodoncja stale szukają innowacyjnych rozwiązań, które pomogą w uzyskaniu pięknego uśmiechu. Należą do nich m.in. mikroimplanty stomatologiczne, czyli niewielkie śruby montowane w kości w ramach bezbolesnego zabiegu. Jak się je wszczepia? O czym trzeba pamiętać po zabiegu?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Jedną z rewolucji w leczeniu ortodontycznym są w ostatnim czasie mikroimplanty (określane także jako mikrośruby). Dzięki nim możliwe jest znaczne skrócenie okresu leczenia ortodontycznego. Pozwalają także na skorygowanie mniejszych wad zgryzu bez wymogu założenia pełnego stałego aparatu ortodontycznego oraz na wyleczenie tych skomplikowanych wad, które wcześniej wymagały terapii chirurgiczno-ortodontycznej. Kolejnymi z zalet mikroimplantów są: niepowodowanie uszkodzeń kości, dzięki czemu można je bez problemu usunąć, gdy nie są już potrzebne. Gwarantuje to ich niewielki rozmiar (1,2-1,6 mm średnicy i 6-12 mm długości) oraz specjalna nieduża główka pozwalająca na zamontowanie na mikroimplancie ortodontycznych łuków lub systemów sił. Plusem opisywanych rozwiązań jest również możliwość osadzenia ich nawet w podniebieniu, obciążania ich zaraz po zakotwiczeniu oraz stuprocentowe zakotwiczenie.

Do czego służą mikroimplanty?

Mikroimplanty ortodontyczne są wykorzystywane do zakotwienia tymczasowego, czyli stworzenia oparcia w trakcie leczenia ortodontycznego. Mają postać małej śruby z główką, która wystaje nieznacznie ponad poziom błony śluzowej. Z ich pomocą uzyskuje się stuprocentowe zakotwienie (nie przemieszczają się pod naporem sił ortodontycznych), pozwalające na ruchy zębów w różnych kierunkach. Mikroimplanty umieszcza się zazwyczaj w kości szczęki bądź żuchwy, wkręcając je w korzeniową okolicę zęba. Sam zabieg jest krótki i, dzięki miejscowemu znieczuleniu, zupełnie bezbolesny. Gdy leczenie ortodontyczne zostaje zakończone, miniśruby zostają usunięte, a miejsce po nich szybko się goi.

Przebieg leczenia z mikroimplantami

Terapia z wykorzystaniem mikroimplantów zapewnia skrócenie czasu leczenia ortodontycznego nawet o 1/3. Jest to rozwiązanie małoinwazyjne, w którym nie jest konieczna znaczna współpraca ze strony osoby leczonej, dzięki czemu da się w pełni przewidzieć efekty leczenia. Małe śruby gwarantują właściwy efekt estetyczny, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ponoszonych na jego uzyskanie. Ważną kwestią jest także to, iż według badań klinicznych skuteczność mikroimplantów sięga od 70 do 90%.

Zabieg wszczepienia mikroimplantu ortodontycznego każdorazowo musi być poprzedzony wykonaniem zdjęcia RTG. Na jego podstawie stomatolog określa stan kości (jej ilość oraz jakość), a także szczegółowe miejsce wprowadzenia implantu. Po zabiegu konieczne jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej, co pozwoli na uniknięcie stanów zapalnych, podrażnienia tkanek miękkich czy nawet wypadnięcia implantu.

Pozostałe informacje o mikroimplantach

Materiałem używanym do produkcji mikroimplantów jest tytan, który jest nieszkodliwy dla organizmu i nieuczulający pacjenta. Czas noszenia tego elementu to zazwyczaj od jednego miesiąca do nawet roku, zależnie od wskazań specjalisty. Mikroimplanty stosuje się m.in. w sytuacji dużych braków zębowych, konieczności wyprostowania korzeni zębowych nachylonych wzdłuż łuku oraz gdy trzeba wykonać ściąganie zębów zatrzymanych do łuków zębowych. Zaleca się je także w przypadku intruzji zębów, korygowania położenia linii pośrodkowej zębów oraz gdy trzeba zamknąć luki po usunięciu zębów spowodowanym wskazaniami ortodonty.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implanty zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 12

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…