Czy operację stulejki można przeprowadzić w ramach NFZ?

Stulejka (łac. phimosis) jest jedną z najczęściej występujących patologii męskich narządów płciowych. Nieleczone schorzenie w znacznym stopniu upośledza codzienne funkcjonowanie i może prowadzić do rozwoju poważnych powikłań. Poniżej odpowiadamy na pytanie czy operację stulejki można przeprowadzić na NFZ.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Stulejka polega na występowaniu dysproporcji pomiędzy szerokością napletka a średnicą żołędzi prącia. Skutkuje to brakiem możliwości odprowadzenia napletka poniżej żołędzi. Stulejka może stanowić przeszkodę w odpływie moczu, być przyczyną nawracających zakażeń układu moczowego, stanów zapalnych żołędzi i napletka, a nawet uniemożliwiać odbycie prawidłowego stosunku seksualnego. Dlatego też stulejkę należy leczyć - operacyjnie lub zachowawczo.

Leczenie chirurgiczne stulejki wykonywane jest poprzez zabieg plastyki napletka lub obrzezania. Plastyka napletka jest procedurą mniej inwazyjną niż obrzezanie i polega na chirurgicznym nacięciu oraz poszerzeniu ujścia otworu napletka. Operacja pozwala zachować napletek u pacjenta, jednak jej największą wadą jest możliwość nawrotu stulejki. Obrzezanie gwarantuje natomiast całkowite wyleczenie stulejki, gdyż polega na usunięciu części lub całości napletka.

Zabiegi są przeprowadzane w ramach chirurgii jednego dnia. Zazwyczaj wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, choć w niektórych przypadkach (w szczególności u dzieci oraz przy nadwrażliwości na ból), może zostać zastosowane znieczulenie ogólne.

Leczenie stulejki w ramach NFZ

Przeprowadzenie operacji stulejki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwe, ponieważ znajduje się w wykazie świadczeń gwarantowanych. Warunkiem, jaki musi zostać spełniony, aby pacjent został zakwalifikowany do takiego zabiegu, jest stwierdzenie medycznych wskazań do jego wykonania.

Za leczeniem operacyjnym stulejki w większości przemawiają względy medyczne, mogą to być m.in.:

  • nawracające zakażenia i stany zapalne dróg moczowych, które są dla pacjenta bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie,
  • trudności w oddawaniu moczu – gdy ujście otworu napletka jest bardzo wąskie, mocz może gromadzić się pod napletkiem, co może być przyczyną stanów zapalnych dróg moczowych i nasiennych,
  • niemożność odbycia prawidłowego stosunku seksualnego,
  • stany przedrakowe prącia.

Kwalifikacja do operacji stulejki na NFZ

Na wykonanie refundowanego przez NFZ zabiegu stulejki, pacjent może zostać skierowany przez lekarza specjalistę (urologa), który posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Operacje stulejki w ramach NFZ wykonywane są w szpitalach, na oddziałach urologicznych. Największą wadą i jednocześnie różnicą między zabiegami refundowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a odpłatnymi, jest czas oczekiwania na operację, który może wynosić od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od województwa. Kolejki do specjalistów przyjmujących prywatnie są znacznie krótsze. Cena zabiegu na szczęście nie jest bardzo wysoka i w większości przypadków nie przekracza 3000 zł. W zależności od miasta i danej kliniki, jest to od 700 do 6000 zł.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Help 5 lata temu

Witam.Mam 23 lat i problem ze stulejka ,czy na poczatek musze udac sie do lekarza pierwszego kontaktu(lekarza rodzinnego)? Odpowiedz

pem do Help 5 lata temu

Tak musisz iść po skierowanie do specjalisty- urologa. Nie musisz mu pokazywać wacka, chyba że bedzie fajna Pani doktor. Nawet nie będzie chciał go oglądać,wypisze ci od ręki, tylko zapyta się co się dzieje ,bo musi coś napisać w skierowaniu.pozdr Odpowiedz

Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…