Leczenie przyczynowe żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych nie są chorobą samą w sobie. Poszerzone naczynia o krętym przebiegu, w których krew płynie w odwrotną stronę, są jednym z objawów schorzenia, jakim jest przewlekła niewydolność żylna. Szansą na jej skuteczne wyleczenie jest poznanie genezy problemu. Pomaga w tym badanie USG Doppler żył miednicy mniejszej i jamy brzusznej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Skąd się biorą żylaki?

Żylaki to patologiczne naczynia powstające w wyniku zwiększonego ciśnienia w układzie naczyniowym. Do przeciążenia układu żylnego dochodzi częściej u kobiet rodzących, a ryzyko to dodatkowo wzrasta wraz z wiekiem. Czynniki predysponujące do schorzenia to ponadto:

  • kwestie dziedziczne
  • otyłość
  • zaburzenia hormonalne w ciąży
  • siedzący tryb życia
  • praca stojąca
  • siłowe ćwiczenia fizyczne

Mimo iż żylaki najczęściej pojawiają się na nogach, występować mogą wszędzie. Ich pojawienie się wymaga przeprowadzenia ultrasonograficznej diagnostyki dopplerowskiej. Dlaczego?

Żylaki nawrotowe a prawidłowa diagnoza

Pacjenci często pytają czy raz usunięte żylaki mogą powrócić. Nawrót poszerzeń żylnych po zabiegu i dolegliwości z nim związanych świadczy zazwyczaj o tym, że leczenie nie było przeprowadzone nieprawidłowo. Podejście polegające jedynie na usuwaniu skutków choroby, bez poznania jej przyczyn, niestety wiąże się z częstymi nawrotami. Jak pokazuje doświadczenie specjalistów z warszawskiej Kliniki Flebologii, niewydolność żylna kończyn dolnych bardzo często pojawia się w przebiegu niewydolności żylnej miednicy.

Właściwie postawiona diagnoza pozwala wyleczyć Pacjenta trwale i skutecznie. Brak pogłębionej diagnostyki powoduje, iż najwięcej błędów w leczeniu choroby żylnej wynika z niewłaściwie przeprowadzonej diagnostyki. Konsekwencją tego jest nieprawidłowo dobrany schemat leczenia i nawrót dolegliwości – podkreśla dr Cezary Szary z Kliniki Flebologii.

USG Doppler żył miednicy mniejszej i jamy brzusznej

Ultrasonografia dopplerowska pozwala ocenić przepływ krwi w dużych tętnicach i żyłach, wykorzystując tak zwany efekt Dopplera. Obrazowanie uzyskuje się dzięki zmianom częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Analizując odbitą falę, można określić prędkość i kierunek przepływu krwi. Prawidłowa diagnostyka układu żylnego, w tym żylaków, powinna obejmować nie tylko badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, ale również miednicy małej i jamy brzusznej. To dlatego, że za żylaki kończyn dolnych często odpowiada niewydolność żylna miednicy, związana z nieprawidłowym krążeniem krwi żylnej w obrębie układu żylnego jamy brzusznej i miednicy małej. Dopiero po jakimś czasie dolegliwość “przechodzi” do żył nóg.

Szeroka diagnostyka kluczem do sukcesu

Wnioski nasuwają się same: kompleksowa ocena dopplerowska układu żylnego jest kluczowa w postawieniu pierwszej i jednocześnie właściwej diagnozy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może skierować pacjenta także na dodatkowe badania. Ewentualna diagnostyka rozszerzona może obejmować:

  • wenografię tomografii komputerowej (CTV)
  • wenografię rezonansu magnetycznego (MRV)
  • flebografię w technologii cyfrowej
  • ultrasonografię wewnątrznaczyniową (IVUS)

Leczenie koncentrujące się na wykryciu przyczyny wystąpienia niewydolności żylnej zapewnia najlepsze, długotrwałe rezultaty. W połączeniu z odpowiednio dobraną techniką usuwania żylaków pomaga pacjentom uwolnić się od tej dolegliwości na długie lata.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 70

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…