Kantoplastyka - chirurgiczna zmiana kształtu oka

Pod tajemniczą nazwą kantoplastyka kryje się chirurgiczny zabieg przywrócenia prawidłowego napięcia powieki dolnej, wymodelowania prawidłowej linii okolicy podoczodołowej i redukcji wywinięcia powieki. Dodatkowo, niewielkie podniesienie bocznego kąta oka przywraca twarzy młody i radosny wygląd. Zabieg zwykle przeprowadza się jako uzupełnienie blefaroplastyki, czyli usunięcia nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej wokół oczu.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Wraz z upływem czasu skóra powiek ulega zwiotczeniu, w związku z czym pojawia się jej nadmiar. Twarz wygląda przez to na starszą, bardziej zmęczoną a w niektórych przypadkach nadmiar skóry może ograniczać pole widzenia. Skutecznym i długotrwałym rozwiązaniem tego problemu jest zabieg kantoplastyki, który polega na chirurgicznej korekcie powiek oraz likwidacji tzw. worków pod oczami, a w razie potrzeby także korekcie niektórych części mięśnia okrężnego oka.

Kantoplastyka – zmiana kształtu oka

Kantoplastyka to zabieg stosowany zwykle jako uzupełnienie blefaroplastyki. Jest to korekta powiek dolnych, polegająca na zmianie położenia zewnętrznego kącika oka, prowadząca do zmiany kształtu oka. Przywrócenie prawidłowego napięcia powieki dolnej modeluje właściwą linię okolicy podoczodołowej i redukuje wywinięcie powieki.

Wskazania do tego typu zabiegu to m.in.

  • ptoza (opadnięte powieki),
  • przepukliny tłuszczowe,
  • dermochalazja powiek (nadmiar skóry),
  • mocno rozbudowana część mięśnia okrężnego oka.

Zalecenia lekarskie po kantoplastyce

Kantoplastyka polega na rozluźnieniu więzadła bocznego kącika oka, przemieszczeniu go i przyszyciu do okostnej. Pozwala to na korektę kształtu oczu (np. typu azjatyckiego) z opadającymi zewnętrznymi kątami. Dodatkowo, niewielkie podniesienie kącików oczu przywraca twarzy młody i radosny wygląd.

Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia operacji jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Powikłania pozabiegowe zdarzają się rzadko, a najczęstszym z nich jest infekcja bakteryjna. Przed powrotem do domu pacjent dostaje od lekarza dotyczące opieki pooperacyjnej, a w razie potrzeby otrzymuje także leki przeciwbólowe. W pierwszych dniach po kantoplastyce należy spać z uniesioną głową, a przez minimum tydzień ograniczyć aktywność fizyczną, powodującą wzrost ciśnienia krwi. W pierwszych dniach po operacji powieki będą mniej lub bardziej nabrzmiałe, mogą się także pojawić drobne siniaki. Wyraźna opuchlizna znika przeważnie po zastosowaniu zimnych okładów.

Efekty kantoplastyki

Rezultaty kantoplastyki są długotrwałe. Zabieg gwarantuje odmłodzenie twarzy oraz wyeksponowanie oka, przez co efekty operacji opisuje się czasem jako "kocie oko". Należy jednak pamiętać, że plastyka powiek nie wyeliminuje zmarszczek, ciemnych zabarwień pod oczami oraz opadających brwi. Dlatego też nierzadko bywa łączona z plastyką czoła, skroni lub całej twarzy, a także w połączeniu z zastrzykami z botoksu lub innymi wypełniaczami tkankowymi.

Źródła:

Operacje plastyczne powiek - więcej na ten temat

Operacje plastyczne powiek

Operacje powiek cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Powód? To właśnie okolice oczu najczęściej zdradzają wiek człowieka.…

Dodaj komentarz

Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Choć często na pierwszy rzut oka tego nie widać, żadna twarz nie jest idealnie symetryczna. U niektórych osób różnice są zauważalne bardziej, a u innych mniej i nie ma w tym niczego nienaturalnego. Czasami jednak asymetria jest na tyle duża,...