Żylaki odbytu - bolesny problem

Hemoroidy bez wątpienia są chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Według statystyk większość z nas przynajmniej raz w życiu odczuje dolegliwości z nimi związane. Mimo to poprzez swój wstydliwy charakter duża część chorych będzie zwlekać z wizytą u lekarza i odpowiednim leczeniem choroby. Żylaki odbytu to chyba najbardziej rozpowszechniony problem, który wciąż dla wielu pozostaje tematem tabu.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Żylaki odbytu (łac. varices haemorrhoidales), czyli inaczej hemoroidy czy guzki krwawnicze są to patologiczne poszerzenia naczyń splotu odbytniczego i dotyczą naczyń żylnych. Każdy z nas ma hemoroidy. Jest to pojęcie odnoszące się zarówno do fizjologii jak i patologii. U każdego człowieka żylaki odbytu występują w obrębie kanału odbytu i pełnią funkcję regulacyjną i zapewniają zaleganie mas w obrębie tej struktury anatomicznej. Jednak często dochodzi do rozwinięcia się nadciśnienia w obrębie żylaków i dochodzi do ich uwypuklenia, przesuwania i powodowania uciążliwych dolegliwości. Tak w mikroskopijnym skrócie wygląda patogeneza choroby.

Słowo hemoroidy pochodzi z greki i składa się z dwóch członów, haima co znaczy krew i rhoos co znaczy przepływ, a w dosłownym tłumaczeniu przepływ krwi. Jest to jedna z niewielu chorób, która ma swojego patrona. Jest nim święty Fiakier, patron ogrodników, proktologów i cierpiących na hemoroidy. Problem guzków krwawniczych znany jest od zarania dziejów. Odniesienia do tej choroby można znaleźć w samej Biblii oraz w egipskich, babilońskich czy greckich skryptach, które zachowały się do teraźniejszych czasów.

Choroba hemoroidalna może być bardzo dokuczliwa, a przez swój wstydliwy charakter pacjenci często się meczą nie mogąc na własną rękę uporać się z problemem. Jak mówi dr Ewa Wojas:

Większość osób cierpiących na hemoroidy kona w milczeniu. Temat do konwersacji towarzyskiej mało się nadaje. Kto nie miał nie zrozumie, kto miał - pragnie zapomnieć na wieki. Nie ma komu się poskarżyć, a z lekarzem trudno nie tylko rozmawiać, ale nawet i spotkać się.

Najczęściej guzki krwawnicze dają objawy, gdy się powiększają, gdy toczy się w ich obrębie stan zapalny lub gdy dojdzie do ich wypadnięcia poza odbytnicę. Zależnie od stopnia zaawansowania przebieg jest różny. W przypadku guzków krwawniczych wewnętrznych najczęstszym symptomem jest bezbolesne krwawienie towarzyszące wypróżnieniu oraz pojawienie się śluzu w stolcu. W momencie gdy dochodzi do wydostania się hemoroidów poza kanał odbytu dochodzi do odczuwania bólu i pieczenia. Trudniejsze jest wtedy zachowanie higieny, dochodzi do brudzenia bielizny, tworzenia się stanów zapalnych skóry okolicy odbytu. Podczas dużego wysiłku fizycznego, silnego parcia lub w trakcie biegunek może dojść do ostrej zakrzepicy zmienionych naczyń żylnych, której towarzyszą bardzo silne dolegliwości bólowe. W trakcie trwania choroby występują także okresy remisji, podczas których nie występują żadne objawy.

Rozpoznanie i ostateczna diagnoza żylaków odbytu opiera się o wywiad i badanie kliniczne i dodatkowe pacjenta. Dzięki temu lekarz chirurg, proktolog może postawić trafną diagnozę, wykluczając inne możliwe schorzenia.

Metoda leczenia żylaków odbytu jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych stadiach dobrą skuteczność wykazuje leczenie zachowawcze. Jednak należy podkreślić, iż takie leczenie nie prowadzi do wyleczenia z hemoroidów, likwiduje ono objawy i wpływa na redukcje stopnia zaawansowania choroby. Podstawą takiego leczenia jest zmiana stylu życia, która obejmuję utrzymanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik oraz zmianę pewnych nawyków żywieniowych. Prócz tego w leczeniu pomocna jest farmakoterapia. Stosowane są leki działające ogólnie i miejscowo. Wśród tych drugich należy wymienić różnego rodzaju kremy, żele, maści czy czopki mające najczęściej działanie anelgetyczne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

W celu całkowitego usunięcia żylaków i dolegliwości z nimi związanych stosuje się leczenie chirurgiczne, które to można podzielić na instrumentalne i operacyjne. Metody instrumentalne są mniej inwazyjne i cechują się dobrą skutecznością. Należy do nich leczenie niską temperaturą, czy krioterapia, fotokoagulacja laserowa, leczenie przy pomocy podczerwieni, wykorzystując prąd o wysokiej częstotliwości, sklerotyzacja oraz zastosowanie elastycznych podwiązek w metodzie Barrona. Są to skuteczne i bezpieczne metody leczenia.

Leczeniu można poddać się w wielu klinikach chirurgicznych. Cena zabiegu leczenia żylaków uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej oraz od wybranej techniki leczenia i zaczyna się już od 200 zł a dochodzi do kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Za granicą za podobne leczenie zapłacimy więcej. W Wielkiej Brytanii zależnie od wybranej metody za usunięcie żylaków odbytu zapłacimy od £350 do £8000. W Niemczech koszt leczenia choroby hemoroidalnej wiąże się z wydatkiem rzędu 200-2500 euro. Zaś Stanach Zjednoczonych ceny zaczynają się od $500 a w najdroższych przypadkach przekraczają nawet $10000.

Źródła: portal medscape, emed.pl, Medycyna Praktyczna, franciszkanska3.pl, ehow.co.uk, zdrowemiasto.pl

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

Konrad 9 lata temu

czy może znacie jakieś sprawdzone metody na hemoroidy? chcę iść do dobrego lekarza, żeby jak najszybciej było po sprawie. Odpowiedz

Grzegorz do Konrad 9 lata temu

Ja byłem u lekarza, ale nie powiedział nic czego nie wiedziałem, ale co nie bylo takie łatwe do wcielenia w życie. Dieta, ruch, zero przesiadywania w toalecie a na dolegliwości zabieg laserowy. Posłuchałem sie i naprawdę pomogło. Już dawno zapomniałem co to hemoroidy. Odpowiedz

Emil do Grzegorz 5 lata temu

Ja jak trafiłem do lekarza to było już za późno na leczenie, od razu zabieg. Teraz już na szczęście nie ma z tym problemu, profilaktycznie pije ziółka, które dostałem od żony.

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie hemoroidów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…