Żylaki odbytu - bolesny problem

Hemoroidy bez wątpienia są chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Według statystyk większość z nas przynajmniej raz w życiu odczuje dolegliwości z nimi związane. Mimo to poprzez swój wstydliwy charakter duża część chorych będzie zwlekać z wizytą u lekarza i odpowiednim leczeniem choroby. Żylaki odbytu to chyba najbardziej rozpowszechniony problem, który wciąż dla wielu pozostaje tematem tabu.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Żylaki odbytu (łac. varices haemorrhoidales), czyli inaczej hemoroidy czy guzki krwawnicze są to patologiczne poszerzenia naczyń splotu odbytniczego i dotyczą naczyń żylnych. Każdy z nas ma hemoroidy. Jest to pojęcie odnoszące się zarówno do fizjologii jak i patologii. U każdego człowieka żylaki odbytu występują w obrębie kanału odbytu i pełnią funkcję regulacyjną i zapewniają zaleganie mas w obrębie tej struktury anatomicznej. Jednak często dochodzi do rozwinięcia się nadciśnienia w obrębie żylaków i dochodzi do ich uwypuklenia, przesuwania i powodowania uciążliwych dolegliwości. Tak w mikroskopijnym skrócie wygląda patogeneza choroby.

Słowo hemoroidy pochodzi z greki i składa się z dwóch członów, haima co znaczy krew i rhoos co znaczy przepływ, a w dosłownym tłumaczeniu przepływ krwi. Jest to jedna z niewielu chorób, która ma swojego patrona. Jest nim święty Fiakier, patron ogrodników, proktologów i cierpiących na hemoroidy. Problem guzków krwawniczych znany jest od zarania dziejów. Odniesienia do tej choroby można znaleźć w samej Biblii oraz w egipskich, babilońskich czy greckich skryptach, które zachowały się do teraźniejszych czasów.

Choroba hemoroidalna może być bardzo dokuczliwa, a przez swój wstydliwy charakter pacjenci często się meczą nie mogąc na własną rękę uporać się z problemem. Jak mówi dr Ewa Wojas:

Większość osób cierpiących na hemoroidy kona w milczeniu. Temat do konwersacji towarzyskiej mało się nadaje. Kto nie miał nie zrozumie, kto miał - pragnie zapomnieć na wieki. Nie ma komu się poskarżyć, a z lekarzem trudno nie tylko rozmawiać, ale nawet i spotkać się.

Zainwestuj w
Grupa Kliniki.pl SA

Więcej »

Najczęściej guzki krwawnicze dają objawy, gdy się powiększają, gdy toczy się w ich obrębie stan zapalny lub gdy dojdzie do ich wypadnięcia poza odbytnicę. Zależnie od stopnia zaawansowania przebieg jest różny. W przypadku guzków krwawniczych wewnętrznych najczęstszym symptomem jest bezbolesne krwawienie towarzyszące wypróżnieniu oraz pojawienie się śluzu w stolcu. W momencie gdy dochodzi do wydostania się hemoroidów poza kanał odbytu dochodzi do odczuwania bólu i pieczenia. Trudniejsze jest wtedy zachowanie higieny, dochodzi do brudzenia bielizny, tworzenia się stanów zapalnych skóry okolicy odbytu. Podczas dużego wysiłku fizycznego, silnego parcia lub w trakcie biegunek może dojść do ostrej zakrzepicy zmienionych naczyń żylnych, której towarzyszą bardzo silne dolegliwości bólowe. W trakcie trwania choroby występują także okresy remisji, podczas których nie występują żadne objawy.

Rozpoznanie i ostateczna diagnoza żylaków odbytu opiera się o wywiad i badanie kliniczne i dodatkowe pacjenta. Dzięki temu lekarz chirurg, proktolog może postawić trafną diagnozę, wykluczając inne możliwe schorzenia.

Metoda leczenia żylaków odbytu jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych stadiach dobrą skuteczność wykazuje leczenie zachowawcze. Jednak należy podkreślić, iż takie leczenie nie prowadzi do wyleczenia z hemoroidów, likwiduje ono objawy i wpływa na redukcje stopnia zaawansowania choroby. Podstawą takiego leczenia jest zmiana stylu życia, która obejmuję utrzymanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik oraz zmianę pewnych nawyków żywieniowych. Prócz tego w leczeniu pomocna jest farmakoterapia. Stosowane są leki działające ogólnie i miejscowo. Wśród tych drugich należy wymienić różnego rodzaju kremy, żele, maści czy czopki mające najczęściej działanie anelgetyczne, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

W celu całkowitego usunięcia żylaków i dolegliwości z nimi związanych stosuje się leczenie chirurgiczne, które to można podzielić na instrumentalne i operacyjne. Metody instrumentalne są mniej inwazyjne i cechują się dobrą skutecznością. Należy do nich leczenie niską temperaturą, czy krioterapia, fotokoagulacja laserowa, leczenie przy pomocy podczerwieni, wykorzystując prąd o wysokiej częstotliwości, sklerotyzacja oraz zastosowanie elastycznych podwiązek w metodzie Barrona. Są to skuteczne i bezpieczne metody leczenia.

Leczeniu można poddać się w wielu klinikach chirurgicznych. Cena zabiegu leczenia żylaków uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej oraz od wybranej techniki leczenia i zaczyna się już od 200 zł a dochodzi do kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Za granicą za podobne leczenie zapłacimy więcej. W Wielkiej Brytanii zależnie od wybranej metody za usunięcie żylaków odbytu zapłacimy od £350 do £8000. W Niemczech koszt leczenia choroby hemoroidalnej wiąże się z wydatkiem rzędu 200-2500 euro. Zaś Stanach Zjednoczonych ceny zaczynają się od $500 a w najdroższych przypadkach przekraczają nawet $10000.

Źródła: portal medscape, emed.pl, Medycyna Praktyczna, franciszkanska3.pl, ehow.co.uk, zdrowemiasto.pl

Leczenie hemoroidów, żylaków odbytu - więcej na ten temat

Leczenie hemoroidów, żylaków odbytu

Hemoroidy to temat wstydliwy. Nie mówi się o nich rodzinie i przyjaciołom, nawet lekarzowi. Pacjenci zwykle szukają pomocy specjalisty, gdy choroba jest już zaawansowana,…

Operacja przetoki odbytu

Przetoka odbytu to jedna z bardziej dokuczliwych dla pacjenta chorób. Jej leczenie – tylko operacyjne – jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych lekarzy. Mimo że…

Komentarze (3)

Konrad 6 lata temu

czy może znacie jakieś sprawdzone metody na hemoroidy? chcę iść do dobrego lekarza, żeby jak najszybciej było po sprawie. Odpowiedz

Grzegorz do Konrad 6 lata temu

Ja byłem u lekarza, ale nie powiedział nic czego nie wiedziałem, ale co nie bylo takie łatwe do wcielenia w życie. Dieta, ruch, zero przesiadywania w toalecie a na dolegliwości zabieg laserowy. Posłuchałem sie i naprawdę pomogło. Już dawno zapomniałem co to hemoroidy. Odpowiedz

Emil do Grzegorz 2 lata temu

Ja jak trafiłem do lekarza to było już za późno na leczenie, od razu zabieg. Teraz już na szczęście nie ma z tym problemu, profilaktycznie pije ziółka, które dostałem od żony.

Chcesz zostać akcjonariuszem Grupy Kliniki.pl SA?

Dowiedz się więcej »
Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Hemoroidy, nazywane inaczej guzkami krwawniczymi, są naturalnym elementem ludzkiej budowy anatomicznej, umożliwiającym prawidłową pracę końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli wydalanie. Umiejscowione są przede wszystkim w odbycie. Problem...

Laser kontra hemoroidy

Laser kontra hemoroidy

Żylaki odbytu to wstydliwe schorzenie, do którego często wolimy nie przyznawać się nawet przed sobą, a co dopiero mówić o wyznaniu tego sekretu lekarzowi. Męczymy się więc, zamiast zdecydować się na leczenie, które można dziś...

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Hemoroidy to przypadłość, objawiająca się m.in. pieczeniem i świądem, jak również krwawieniem z odbytu. Z czasem symptomy choroby stają się coraz bardziej uciążliwe, dlaczego z leczeniem hemoroidów nie warto zwlekać, zwłaszcza że obecnie...