Szukasz kliniki, aby wykonać zabieg medyczny?
Zadzwoń do nas: +48 22 417 40 90

Skleroterapia żylaków nóg

Skleroterapia żylaków nóg

Skleroterapia, nazywana również obliteracją żylaków, polega na iniekcji specjalnego roztworu powodującego zanik żylaka do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia. Obok leczenia chirurgicznego i laserowego, stanowi ona trzecią najpopularniejszą metodę usuwania żylaków, stosowaną już od kilkudziesięciu lat.

Zabieg skleroterapii zakłada podanie do zmienionego chorobowo naczynia tak zwanego roztworu sklerotyzującego. Choć preparaty te mogą różnić się miedzy sobą składem, efekt ich działania jest zawsze taki sam. Sklerotyzanty wywołują kontrolowany stan zapalny w środku naczynia żylnego, doprowadzając do wykrzepiania krwi w jego wnętrzu. To prowadzi z kolei do zwłóknienia i zamknięcia żylaka, który finalnie zanika i jest wchłonięty przez otaczające go tkanki.

Zaletą skleroterapii jest fakt, iż nie wymaga ona hospitalizacji. Po krótkiej, kilkudziesięciominutowej obserwacji, pacjent może opuścić klinikę i wrócić do domu. Choć codzienne czynności nie powinny sprawiać problemów, przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W tym czasie nie można eksponować również nóg na światło słoneczne, gdyż mogłoby ono doprowadzić do powstania trwałych przebarwień.

Ze względu na różne rodzaje środków obliterujących, jak również technik zabiegowych, skleroterapię możemy podzielić na:

Na górę strony