Zabiegi abdominoplastyki polegają m.in. na usunięciu tkanki tłuszczowej i nadmiernie rozciągniętej skóry z okolicy brzucha. Zabiegi tego typu mają zastosowanie u pacjentów, którzy gwałtownie zredukowali swoją masę ciała i doszło u nich do wyraźnego obwiśnięcia i utraty elastyczności skóry okolicy brzucha. Podobna sytuacja może mieć miejsce u kobiet po przebytej ciąży.
Nadmiernie rozciągnięta podczas okresu ciąży skóra często przyjmuje nieestetyczny wygląd, który może wpłynąć negatywnie na samoocenę i relacje damsko-męskie pacjentki.
Zabiegom abdominoplastyki, czyli operacjom plastycznym brzucha, towarzyszyć może "odsysanie tłuszczu", czyli liposukcja, która wpływa pozytywnie na poprawę ostatecznego efektu dokonanej korekcji. W zależności od zakresu i techniki plastyki brzucha wyróżnić możemy m.in. abdominoplastykę całkowitą, częściową i odwrotną.
Odwrotna abdominoplastyka

W standardowej operacji plastycznej brzucha dochodzi do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej ze środkowej i dolnej części okolicy brzucha. W przypadku zabiegu abdominoplastyki odwrotnej usunięciu ulega fałd skórno-tłuszczowy górnej okolicy brzucha.
Operacje odwrotnej abdominoplastyki przeprowadza się m.in. u kobiet po okresie ciąży, u których doszło do zachowania prawidłowej struktury tkankowej dolnej części okolicy brzucha, a zmianie uległa jedynie okolica skóry i tkanki tłuszczowej nadbrzusza. Należy przy tym pamiętać, że operacje odwrotnej abdominoplastyki najczęściej przeprowadzane są u kobiet, które nie planują już kolejnych ciąż i porodów, co pozwala na uzyskanie jak najlepszego efektu kosmetycznego.
Zalety odwrotnej abdominoplastyki
- koncentracja na górnej części brzucha,
- mniej widoczne blizny,
- możliwość ukrycia blizn pod fałdem piersi,
- możliwość równoczesnego liftingu piersi.
Odwrotna abdominoplastyka jest preferowana w niektórych przypadkach, ponieważ koncentruje się na problematycznej górnej części brzucha, co może być bardziej odpowiednie dla pacjentów, którzy nie wymagają interwencji w dolnej części brzucha. Dzięki temu blizny mogą być mniej widoczne, zwłaszcza jeśli są ukryte pod naturalnym fałdem piersi.
W trakcie procedury odwrotnej plastyki brzucha chirurg przeprowadza cięcia na wysokości łuków żebrowych, które zazwyczaj zlokalizowane są w okolicy podsutkowej. Sprawia to, że blizna staje się mało widoczna u pacjentek z opadającymi lub nadmiernie rozwiniętymi piersiami.
Wspomniana lokalizacja cięć umożliwia również równoczesne przeprowadzenie zabiegu usunięcia niechcianego fałdu skórno-tłuszczowego i wykonania liftingu piersi, co ma znaczenie u pacjentek, które chcą chirurgicznie poprawić obie wymienione okolice swojego ciała.
Wskazania do odwrotnej abdominoplastyki

Abdominoplastyka bywa wskazana u pacjentów nadmiernie otyłych, u których doszło do szybkiej redukcji masy ciała i obwiśnięcia skóry okolicy nadbrzusza i pępka. Chociaż znaczna część blizny pozostaje u kobiet zakryta przez piersi, to jej część pozostaje widoczna z powodu konieczności przeprowadzenia ciągłego nacięcia skóry z jednej okolicy podsutkowej do drugiej.
Takie blizny zlokalizowane w pobliżu linii pośrodkowej ciała mają tendencję do częstszych przerostów i zaczerwienienia. Ważne przy tym jest, że bliznę taką można ukryć podczas opalania się czy pływania przy użyciu dwuczęściowego stroju kąpielowego, który często zakrywa okolicę cięcia chirurgicznego.
Konsultacja przed zabiegiem
Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent musi przejść szczegółową konsultację z chirurgiem plastycznym. Podczas tej wizyty lekarz oceni stan zdrowia pacjenta, omówi oczekiwania oraz potencjalne ryzyko związane z operacją.
Należy również zwrócić uwagę na historię medyczną pacjenta, w tym ewentualne alergie, zaburzenia krzepnięcia czy choroby przewlekłe.
Przeciwskazania do zabiegu
Odwrotna abdominoplastyka może nie być odpowiednia dla pacjentów z niekontrolowanymi chorobami przewlekłymi, aktywnymi infekcjami, problemami z krzepliwością krwi oraz dla osób, które planują przyszłe ciąże, ponieważ kolejna ciąża może wpłynąć na efekt zabiegu.
Alternatywne metody poprawy wyglądu brzucha
Pacjenci, którzy rozważają odwrotną abdominoplastykę, mogą również rozważyć mniej inwazyjne opcje, takie jak zabiegi niechirurgiczne, np. radiofrekwencja lub ultradźwięki, które mogą poprawić napięcie skóry. W przypadkach, gdy problem dotyczy całego obszaru brzucha, można rozważyć tradycyjną abdominoplastykę lub liposukcję.
Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Abdominoplastyka odwrotna przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym lub tzw. znieczuleniu zewnątrzoponowym, a czas trwania całej procedury uzależniony jest od rozległości zabiegu i trwa przeważnie parę godzin. Przed zabiegiem pacjent powinien mieć wykonane takie badania jak EKG czy morfologia krwi, a także inne badania związane z jego ewentualnymi chorobami przewlekłymi.
Założone szwy są usuwane najczęściej w przeciągu 10-14 dni od przebytej korekcji.
Zalecenia po zabiegu
Rekomendacje pooperacyjne:
- unikanie intensywnego wysiłku fizycznego,
- noszenie specjalnych ubrań uciskowych,
- regularne wizyty kontrolne.
Po zabiegu pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej. Obejmuje to unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, noszenie specjalnych ubrań uciskowych oraz regularne wizyty kontrolne.
W początkowym okresie pozabiegowym mogą wystąpić obrzęk, zasinienie i niewielki ból, które zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach.
Efekty i ryzyko związane z odwrotną abdominoplastyką
Rezultatem przeprowadzonej abdominoplastyki brzucha jest znaczne spłaszczenie okolicy nadbrzusznej oraz poprawa jędrności i elastyczności skóry. W początkowym okresie pozabiegowym ostateczne efekty przeprowadzonej korekcji mogą pozostać niewidoczne z powodu obrzęku i zasinienia operowanej okolicy. Wyraźną i istotną zmianę zauważyć można często dopiero po upływie około 2-3 tygodni od przebytego zabiegu plastyki brzucha.
Ryzyko i powikłania
Jak każda operacja, odwrotna abdominoplastyka niesie ze sobą pewne ryzyko. Może dojść do infekcji, krwawienia, czy problemów z gojeniem się ran. Ważne jest, aby pacjent był świadomy potencjalnych komplikacji i ściśle współpracował z zespołem medycznym w celu minimalizacji ryzyka.
Chociaż szczegółowe dane statystyczne mogą się różnić, ogólnie pacjenci zgłaszają wysoki poziom zadowolenia z efektów odwrotnej abdominoplastyki, podkreślając poprawę wyglądu i wzrost pewności siebie. Jednakże, jak w przypadku każdego zabiegu, kluczowe jest realistyczne podejście do oczekiwanych rezultatów.
Źródła:
- Gerrit J. Halbesma, Berend Van der Lei, "The Reverse Abdominoplasty", Annals of Plastic Surgery, 61(2), 133-137, 2008
- Daniele Brunelli, Francesca Mazzarella, Chiara Zanettin i inni, "Reverse abdominoplasty: easily solving complicated situations", Case reports in plastic surgery & hand surgery, 12(1), 2025
- Joseph P. Hunstad and Remus Repta, "Reverse AbdominoplastyAtlas of Abdominoplasty", Atlas of Abdominoplasty, 115-130, 2009
- Horacio F. Mayer, René M. Palacios Huatuco, Mariano F. Ramírez, "Reverse abdominoplasty as a salvage procedure for infected bilateral implant-based breast reconstruction", International Journal of Surgery Case Reports,117, 2024