Leczenie żylaków kończyn dolnych VNUS - zalecenia pozabiegowe

Autorzy publikacji "New Advances in the Treatment of Varicose Veins: Endovenous Radiofrequency VNUS Closure ®" podają, że cel terapii żylaków kończyn dolnych przy pomocy technologii VNUS udaje się uzyskać u nawet 97% pacjentów. Sukces leczenia zależy jednak nie tylko od rodzaju techniki i doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg, ale i od przestrzegania przez pacjenta zaleceń pozabiegowych.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Technologia VNUS (znana również jako Venefit) na rynku medycznym obecna jest od 1998 roku. Leczenie żylaków przy pomocy tej metody opiera się na wykorzystaniu impulsów o częstotliwości radiowej, pod których to wpływem w świetle naczynia żylnego dochodzi do wzrostu temperatury. Celem procedury jest doprowadzenie do zamknięcia danej struktury naczyniowej na skutek zjawisk związanych z włóknieniem oraz zanikiem tkanek.

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą VNUS odbywa się poprzez wprowadzenie cewnika do wnętrza odpowiedniego naczynia. Technika zaliczana jest do procedur małoinwazyjnych, co niewątpliwie ma wpływ na to, że przestrzeganie odpowiednich reguł po przebyciu leczenia nie jest dla pacjentów szczególnie trudne.

Zalecenia po leczeniu żylaków nóg metodą VNUS

Bezpośrednio po zabiegu usuwania żylaków nóg metodą VNUS pacjent może wrócić do domu. Choć zazwyczaj dolegliwości bólowe w okresie pozabiegowym mają niewielkie nasilenie, bezpieczniejsze jest zapewnienie sobie środka transportu lub też kierowcy niż samodzielne kierowanie samochodem.

Jeżeli już o bólu mowa, w razie jego dużego nasilenia możliwe jest przyjęcie leków redukujących ten objaw. Przed opuszczeniem placówki leczniczej warto zapytać lekarza przeprowadzającego zabieg o te preparaty, które można bezpiecznie stosować. Niektóre z leków przeciwbólowych są bowiem niezalecane nawet przez dwa tygodnie od przebycia terapii - dotyczy to np. aspiryny, która zmniejszając krzepliwość krwi, mogłaby zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia.

Stosowanie wyrobów uciskowych po terapii VNUS

Po leczeniu żylaków nóg technologią VNUS pacjent powinien nosić rajstopy uciskowe. Celem takiego postępowania jest maksymalizacja efektów terapii. Poszczególne ośrodki różnią się opiniami na temat czasu, przez jaki to rajstopy uciskowe powinny być noszone oraz od kiedy powinno być to wdrożone. Nieraz zaleca się ich założenie już w dniu zabiegu, a czasami dopiero dwa dni po zabiegu. Czas, przez który rajstopy powinny być noszone, szacuje się zwykle na okres równy dwóm tygodniom.

Pacjenci nie powinni całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie - regularny ruch po leczeniu żylaków kończyn dolnych jest nawet zalecany. Unikać należy jedynie noszenia ciężkich rzeczy oraz stania przez dłuższy czas w jednym miejscu. Zwykłe chodzenie natomiast sprawia, że przepływ krwi w obrębie kończyn rośnie, co pozwala przyśpieszyć procesy gojenia tkanek. W trakcie siedzenia poleca się z kolei umieszczanie kończyn powyżej około 30 stopni od poziomu - ma to na celu uniknięcie zalegania krwi w obrębie nóg.

Leczenie metodą VNUS - o czym należy pamiętać?

W okresie gojenia rany należy unikać długotrwałego moczenia kończyn, z tego względu utrzymywanie właściwej higieny ciała powinno być wykonywane nie w wannie, a pod prysznicem.

Pacjenci są również informowani na temat dolegliwości, których wystąpienie powinno skłonić do szybkiego kontaktu z lekarzem. Objawy takie, jak siniaczenie czy zwiększona drażliwość w miejscu poddawanym terapii nie powinny budzić niepokoju, ponieważ ich występowanie po leczeniu żylaków techniką VNUS jest całkowicie normalne. Inaczej jest w przypadku takich dolegliwości, jak duszność wywołująca problemy z oddychaniem, znaczny obrzęk kończyny czy znacznego stopnia ból, który zaburza zwyczajne funkcjonowanie. W razie wystąpienia wymienionych istnieje konieczność skonsultowania się z lekarzem.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 77

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…