Powrót do aktywności fizycznej po operacji piersi

Zalecenia po operacji piersi obejmują tymczasowe ograniczenie aktywności fizycznej. Przez pewien czas po zabiegu pacjentki muszą powstrzymać się od uczęszczania na basen czy intensywnego treningu na siłowni. Jak długo obowiązują tego rodzaju ograniczenia i czy po powiększeniu biustu implantami należy unikać wszelkich aktywności sportowych?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Biust można powiększyć na kilka różnych sposobów, jednak niezmiennie największym zainteresowaniem cieszy się metoda zakładająca wykorzystanie w tym celu implantów. Zabieg taki wiąże się z ingerencją chirurgiczną, dlatego przez pewien czas po operacji piersi pacjentkę obowiązują pewne ograniczenia. Jedno z nich dotyczy aktywności fizycznej. Jakie są dokładne zalecenia?

Uprawianie sportu a zalecenia po operacji piersi

Zaskoczeniem z pewnością nie będzie fakt, iż po operacji piersi pacjentki powinny przez kilka tygodni powstrzymać się od podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego. Unikać należy go przede wszystkim w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów operacji powiększenia piersi implantami. Ograniczenie aktywności ruchowej ograniczy również ryzyko ewentualnych urazów.

Powrót do wymagającej aktywności fizycznej (np. do intensywnych ćwiczeń na siłowni, pływania czy gry w tenisa) po powiększaniu biustu implantami piersiowymi możliwy jest po upływie około 6 tygodni od procedury. Oszczędzanie się zalecane jest z kilku różnych przyczyn. Jako podstawową można podać to, że po zabiegu mogą występować dolegliwości bólowe czy obrzęk w okolicy operowanych tkanek. Ćwiczenia, w których wykonywanie byłyby zaangażowane mięśnie klatki piersiowej, mogłyby nasilać intensywność takich objawów.

Jak dbać o piersi po operacji?

Zalecenia po operacji powiększenia biustu wynikają ze specyfiki procesów gojenia oraz integracji implantów z tkankami. Aby do takowych doszło, potrzebny jest po prostu czas. W sytuacji, gdy (np. podczas biegania) piersi pacjentki ulegałyby znacznym ruchom, wspomniane zjawiska zachodziłyby znacznie wolniej. Nadmierna aktywność mogłaby również doprowadzić do wystąpienia jednego z możliwych powikłań zabiegu powiększenia piersi, czyli do przemieszczenia się implantów. 

Należy wyraźnie zwrócić uwagę na to, że pacjentka po operacji piersi zdecydowanie nie musi przez cały czas pozostawać w bezruchu. Łagodne aktywności, takie jak np. spacery, dozwolone są już po kilku dniach od operacji. Umiarkowany wysiłek może mieć nawet bardzo dobry wpływ na rekonwalescencję, ponieważ zwiększone dostarczanie tlenu do organizmu przyspiesza procesy gojenia tkanek.

Zalecenia po operacji biustu - jak długo ich przestrzegać?

Wspomniany wcześniej okres 6 tygodni, przez który powinno się unikać znaczniejszych wysiłków, stanowi jedynie przykład - zdarzyć się może, że do swoich ćwiczeń pacjentka będzie mogła wrócić wcześniej, ale i wystąpić może sytuacja, gdzie oszczędzać będzie musiała się przez dłuższy czas. Ostateczna decyzja co do tego, kiedy pacjentka będzie mogła podejmować znaczny wysiłek fizyczny, należy do przeprowadzającego zabieg chirurga plastycznego.

Źródła:

Powiększanie piersi - więcej na ten temat

Powiększanie piersi

Powiększanie biustu, nazywane fachowo augmentacją piersi, to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej. Poddają się mu kobiety na całym…

Powiększanie piersi implantami anatomicznymi

Powiększanie piersi implantami to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Decydują się na niego kobiety po zabiegach onkologicznych oraz…

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową

Powiększanie piersi tłuszczem, nazywane też lipofillingiem, to nowoczesna metoda powiększania i modelowania kształtu biustu. Ryzyko powikłań jest przy niej niewielkie.…

Dodaj komentarz

Powiększanie biustu bez operacji - czy to możliwe?

Powiększanie biustu bez operacji - czy to możliwe?

Piękne piersi są często uznawane za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, dlatego panie chętnie korzystają z możliwości ich operacyjnego powiększenia. Niegdyś jedyną opcję dla zainteresowanych stanowiła augmentacja biustu...