Przepuklina - diagnostyka, badania USG

Przepukliny są jedną z najczęstszych przyczyn przeprowadzania zabiegów operacyjnych. Diagnostyka tej przypadłości opiera się na badaniu przedmiotowym pacjenta, a czasem również na przeprowadzeniu badania USG przepukliny. Ze względu na to, że niektóre odmiany tej dolegliwości dają niespecyficzne objawy, można je uwidocznić, wykonując USG jamy brzusznej lub RTG klatki piersiowej.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepuklina to przemieszczenie narządów poza jamy ciała, w których naturalnie się one znajdują. Powstaje ona zwykle w miejscach zmniejszonego oporu. Wyróżnia się przepukliny brzuszne (wówczas dochodzi do uwypuklenia otrzewnej przez otwory w ścianie brzucha) oraz wewnętrzne (polegające na przesunięciu trzewi do klatki piersiowej lub zachyłków otrzewnej). Najczęściej występująca przepukliną brzuszną jest przepuklina pachwinowa. Przykładem przepukliny wewnętrznej jest z kolei przepuklina rozworu przełykowego. 

Przepuklina - diagnostyka medyczna

Badanie przepukliny jest stosunkowe proste. Najczęściej pacjent zgłasza się do lekarza z powodu guza, który pojawia się w okolicy pępka, w pachwinie lub w mosznie podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się tak podczas siadania z pozycji leżącej, parcia na stolec lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Guz ten znika po obniżeniu ciśnienia w jamie brzusznej lub daje się ręcznie do niej odprowadzić. W celu potwierdzenia diagnozy można wykonać USG przepukliny brzusznej, które uwidoczni wrota i zawartość przepukliny. W ten sam sposób można potwierdzić występowanie przepukliny w bliźnie.

Czy USG wykryje przepuklinę wewnętrzną?

Trudniejsza do przeprowadzenia jest diagnostyka przepukliny wewnętrznej. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma zarówno zbadanie pacjenta, jak i wywiad, który przeprowadza z nim lekarz. Występowanie takich objawów jak zgaga, odbijanie, ból w klatce piersiowej lub kaszel i chrypka pojawiające się bez uchwytnej przyczyny, mogą nakłonić lekarza do wykonania USG jamy brzusznej lub zdjęcia RTG klatki piersiowej. Każde z tych badań powinno wykazać nieprawidłowości i skłonić do podjęcia odpowiedniego leczenia.

Bdanie przepukliny brzusznej

USG jamy brzusznej przy przepuklinie pozwala określić wielkość i rodzaj zawartości worka przepuklinowego. Co więcej, ucisk głowicy może pomóc w dobrzusznym odprowadzeniu narządów, które się przemieściły. USG przepukliny uwidacznia wszelkie powikłania związane z rekonstrukcją operacyjną powłok brzusznych, co jest wartością dodaną tego badania. Ponadto, podczas ultrasonografii można zobaczyć wszelkie inne nieprawidłowości w powłokach brzusznych, które mogą występować razem z przepuklinami lub je pozorować.

Źródła: "Operacje laparoskopowe przepuklin pachwinowych" M. Michalik, A. Frask, A. Klawiter, Wideochirurgia i inne techniki małoinwazyjne 2007; 2 (4): 150–155; "Postępy w chirurgii przepuklin w 2005 roku" prof. dr hab. med. A. Wysocki; www.mp.pl; "Chirurgia repetytorium" W. Noszczyk

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja przepukliny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…