Kiedy operację plastyczną nosa można wykonać na NFZ?

Popularność operacji plastycznych z roku na rok stale rośnie. Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, w 2019 r. w USA przeprowadzono nieco ponad 18 mln zabiegów kosmetycznych. W Polsce dokładne statystyki nie są prowadzone, jednak Polskie Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej szacuje, że w naszym kraju rocznie na wizytę u chirurga plastycznego decyduje się około pół miliona osób. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest operacja plastyczna nosa. Poniżej odpowiadamy na pytanie, czy można wykonać ją na NFZ.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Operacje plastyczne nosa znajdują się na liście najczęściej wykonywanych procedur z zakresu chirurgii plastycznej. W zależności od rodzaju i zakresu tego zabiegu, jego cena może wynosić od kilku do nawet 20 tys. zł. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość wykonania operacji nosa na NFZ. Kiedy dokładnie jest to możliwe?

Krzywa przegroda nosowa a NFZ

Korekta nosa jest zabiegiem, który nie zawsze przeprowadza się wyłącznie z powodów estetycznych - czasami istnieją do niego również wskazania medyczne. Problemy z oddychaniem, przewlekłe stany zapalne zatok czy chrapanie mogą być spowodowane krzywą przegrodą nosową. Skutki uboczne nieprawidłowej budowy tej struktury to ponadto przewlekły ból głowy, bezsenność oraz zmęczenie. W takich przypadkach codzienne funkcjonowanie pacjenta bywa utrudnione, a w skrajnych przypadkach może wręcz zagrażać jego życiu. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, potocznie zwanego prostowaniem przegrody nosowej. NFZ dopuszcza taką procedurę w kilku sytuacjach.

Operacja nosa - refundacja NFZ w wyjątkowych sytuacjach

Pomimo dużej popularności i wielu przeprowadzanych procedur septoplastyki, NFZ refunduje ją tylko, gdy:

  • krzywa przegroda nosowa jest wadą wrodzoną
  • deformacja nosa została wywołana urazem
  • nieodpowiednia budowa przegrody nosowej jest wynikiem przeprowadzonego wcześniej zabiegu
  • deformacja jest powiązana z chorobą, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie i musi być leczona

W przypadku, gdy pacjentem kierują wyłącznie estetyczne względy, operacja plastyczna nosa na NFZ nie może zostać przeprowadzona. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zabieg wykonany prywatnie.

Korekta przegrody nosowej. NFZ a techniki operacyjne

W przypadku refundacji operacji plastycznej nosa, wykonuje się ją zazwyczaj w oparciu o dwie metody. Pierwsza z nich to podśluzówkowa resekcja przegrody nosa, która polega na nacięciu przedniej krawędzi chrząstki nosa. Dzięki temu możliwe jest przecięcie błony śluzowej wraz z chrzęstną. Tym sposobem usuwa się skrzywioną chrząstkę i kość przegrody nosowej. Szwy pooperacyjne rozpuszczają się same bądź są usuwane po upływie 7 dni. Drugą metodą jest septoplastyka, podczas której usuwa się jedynie ostrogi i wypukłości. Następnie ustawia się szkielet chrzęstno-kostny przegrody. Zabieg ten przeprowadza się najczęściej u młodszych pacjentów, w szczególności u dzieci.

Rhinoplastyka na NFZ

Plastyka nosa refundowana przez NFZ może zostać przeprowadzona jedynie w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podstawą do starania się o takie dofinansowanie jest skierowanie od lekarza specjalisty.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (7)

Joanna 3 lata temu

Polecam Centralny Szpital Kliniczny na Mokotowie. Na wizyte czekałam 2 miesiące ,a teraz czekam na operacje poł roku. Bardzo miła obsługa (jak nie w Warszawie). Na mokotowie będę miała przeprowadzoną korektę przegrody nosowej zarówno jak i kształtu nosa ,który został skrzywiony w wyniku wypadku jak byłam dzieckiem a teraz zaczął przysparzać mi problemów. Tylko tam kierowałam się z skierowaniem od laryngologa i internisty do "lekarza chirurgii plastycznej" Na banacha na samą wizytę na ,której laryngolog potwierdza przeprowadzenie operacji miałam czekać 6lat i potem 2 na zabieg :O I operacja ta miała dotyczyć tylko przegrody nosowej bez korekty plastycznej nosa. W wojskowym szpitalu na wizytę miałam czekać rok ( do grudnia ) ,a tymczasem operacja na mokotowie zostanie przeprowadzona już w listopadzie ! Mam nadzieję ,że komuś pomoże mój wpis. Powodzenia ! Odpowiedz

Kwiatuszek 4 lata temu

Ja czekam w Warszawie na taką operację Odpowiedz

Julita do Kwiatuszek 4 lata temu

Witam! Z jakiego powodu u Pani będzie przeprowadzona taka operacja na NFZ, jeśli mogę spytać? Proszę mi powiedz, czy czeka Pani już na wykonanie zabiegu czy dopiero jest Pani w trakcie załatwiania? Bardzo proszę pania o informację na ten temat i jeśli jest to możliwe nazwę placówki, lekarza. Pozdrawiam.. JULITA Odpowiedz

Kate do Kwiatuszek 4 lata temu

Gdzie w Warszawie robią zabieg prostowania przegrody na NFZ? Odpowiedz

Kwiatuszek do Kate 3 lata temu

Na szaserów robią tylko czeka się 4 lata

Kinga 5 lata temu

Która placówka w Poznaniu przeprowadza plastyczne operacje refundowanie przez NFZ? Odpowiedz

Julita do Kinga 4 lata temu

Jeśli się Pani tego dowie, to także proszę o informację na ten temat :) Pozdrawiam Odpowiedz

Operacja plastyczna nosa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 25

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…