ból żylaków

Ból żylaków nóg to nie tylko dyskomfort, ale także sygnał poważniejszych problemów z krążeniem. Artykuł wyjaśnia, skąd bierze się ból, jakie są objawy i przyczyny żylaków oraz jak skutecznie łagodzić dolegliwości. Omawia też nowoczesne metody leczenia i sposoby na uniknięcie groźnych powikłań.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Objawy i przyczyny bólu żylaków

Żylaki pojawiają się, gdy krew w nogach nie krąży prawidłowo. Jeśli z jakiegoś powodu zastawki żylne szwankują, część krwi zamiast płynąć przez żyły głębokie do serca, zaczyna się cofać i zalegać w żyłach powierzchniowych. Wówczas rozciąga ona naczynia i powoduje powstawanie żylaków.

Z początku nie wywołują one zbyt uciążliwych objawów, nie są także widoczne gołym okiem. Dopiero z czasem powodują drętwienie nóg, obrzęki oraz rozpierający ból, zaczynają także wyraźnie przebijać spod skóry, przyczyniając się do jej zgrubienia. To moment, w którym koniecznie trzeba wybrać się na konsultację do flebologa, czyli tak zwanego lekarza od żylaków. Wykona on niezbędne badania i skieruje nas na dalsze leczenie.

Czynniki zwiększające ryzyko powstawania żylaków:

  • długotrwałe siedzenie lub stanie, brak ruchu,
  • noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie,
  • narażenie na przewlekły stres,
  • zaburzenia hormonalne (w tym leki hormonalne),
  • czynniki genetyczne – skłonność dziedziczna.

Nie bez znaczenia jest także dziedziczność. Skłonność do żylaków może być dziedziczona, dlatego osoby, u których w rodzinie występowała ta choroba, powinny zachować szczególną czujność i stosować działania profilaktyczne.

Jak złagodzić ból żylaków nóg?

Gdy uczucie ciężkości i ból w nogach bardzo nam dokuczają, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza warto sięgnąć po leki bez recepty. Szczególnie skuteczne są preparaty z diosminą, zalecane właśnie przy takich objawach. Substancja ta zwiększa napięcie naczyń żylnych, poprawiając jednocześnie przepływ limfy.

Pamiętaj: Im wcześniej rozpoczniesz profilaktykę i leczenie żylaków, tym większa szansa na uniknięcie powikłań.

bandaże uciskowe

Dolegliwości bólowe związane z żylakami na udach bądź łydkach uśmierzy także odpowiednie postępowanie i dbanie o dobre nawyki. Siedząc, starajmy się nie zakładać nogi na nogę i trzymajmy je na podpórce - pozytywnie wpłynie to na krążenie krwi. Unikajmy gorących kąpieli i zadbajmy o zdrową, bogatą w błonnik oraz witaminę C dietę.

Kompresjoterapia i leki miejscowe

W łagodzeniu bólu może pomóc także kompresjoterapia, czyli noszenie specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych. Powinny być one dopasowane indywidualnie przez specjalistę, ponieważ zbyt silny lub zbyt słaby ucisk może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Regularne stosowanie wyrobów uciskowych zmniejsza zastój krwi i obrzęki, a co za tym idzie – również dolegliwości bólowe.

W celu łagodzenia objawów takich jak bóle żylaków łydek i ból żylaków ud, niektórzy pacjenci sięgają również po żele i maści miejscowe o działaniu chłodzącym lub zawierające wyciągi roślinne (np. z kasztanowca). Choć ich skuteczność jest ograniczona i nie zastępują leczenia przyczynowego, mogą przynosić krótkotrwałą ulgę.

Profilaktyka bólu żylaków

Warto również wdrożyć  działania profilaktyczne, aby zapobiec nawrotom dolegliwości po leczeniu. Należą do nich m.in.:

  • regularna aktywność fizyczna (spacery, pływanie, jazda na rowerze);
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
  • unikanie długiego stania lub siedzenia bez przerwy;
  • odpoczynek z uniesionymi nogami, szczególnie wieczorem;
  • noszenie odpowiedniego obuwia i unikanie ciasnych ubrań.

Domowe sposoby na bolące żylaki

Nieprzyjemne objawy towarzyszące żylakom łydek czy ud niekiedy łagodzi także... ocet jabłkowy. Choć nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe potwierdzające jego skuteczność, niektórzy pacjenci zgłaszają subiektywną poprawę po masażu nóg z jego użyciem. Taki domowy sposób może wspierać dobre samopoczucie, jednak nie zastępuje on profesjonalnego leczenia.

Należy pamiętać, że domowe sposoby na ból żylaków można stosować jedynie wspomagająco i nic nie zastąpi terapii zalecanej przez lekarza specjalistę. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań, które w skrajnych przypadkach zagrażają życiu pacjenta! Właśnie dlatego choroby tej nie można ignorować.

 Ważne: Zmagając się z żylakami, pamiętajmy o aktywności fizycznej. Kiedy tylko możemy, spacerujmy lub jeździjmy na rowerze
.

Nowoczesne leczenie żylaków

leczenie żylaków

Najczęściej stosowane metody leczenia żylaków:

  •  skleroterapia,
  • laserowe usuwanie żylaków,
  • ablacja prądem o częstotliwości radiowej (RF),
  • klejenie żylaków (np. system VenaSeal),
  • leczenie parą wodną (SVS – Steam Vein Sclerosis).

Dobór odpowiedniej metody powinien być zawsze poprzedzony dokładną diagnostyką żył, w tym badaniem USG Doppler. To pozwala określić stopień niewydolności żylnej oraz dobrać terapię najbardziej dopasowaną do stanu zdrowia pacjenta.

U kobiet ciąża jest jednym z ważnych czynników ryzyka rozwoju żylaków. W czasie ciąży zwiększa się objętość krwi i nacisk na żyły miednicy, co może prowadzić do pogorszenia odpływu żylnego z kończyn dolnych.

Informacja: W przypadku kobiet planujących ciążę zmagających się z żylakami, warto wcześniej skonsultować się z flebologiem.

Powikłania nieleczonych żylaków

Przewlekłe niewydolności żylne i nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych powikłań. Najczęstsze z nich to owrzodzenia żylne (trudno gojące się rany), zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych oraz zakrzepica żył głębokich. Te ostatnie mogą zagrażać życiu, jeśli dojdzie do oderwania skrzepu i jego przemieszczenia się do płuc – wtedy rozwija się zatorowość płucna.

Dlatego tak istotne jest, aby ból i inne objawy żylaków nie były bagatelizowane. Im wcześniej zgłosimy się do specjalisty, tym większe szanse na skuteczne i bezpieczne leczenie.

Źródła:

  • Kózka M., Rożnowska K., "Sposób na żylaki", Kraków, 2009, ISBN: 978-83-883-9119-4
  • M. Hassan Murad, Fernando Coto-Yglesias, Magaly Zumaeta-Garcia, i in., "A systematic review and meta-analysis of the treatments of varicose veins", Journal of Vascular Surgery, 49s-65s, 2011
  • Cristina Mutchler, "Varicose Vein Pain: What It Feels Like and How to Find Relief", Verywell Health, 2024

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…