Przebieg badania metodą rezonansu magnetycznego

Badanie metodą rezonansu magnetycznego to technika, pozwalająca w sposób bezinwazyjny dokładnie uwidocznić struktury wewnątrz naszego ciała. Rezonans magnetyczny odwzorowuje tkanki i narządy z ogromną precyzją, dzięki wykorzystaniu silnie działającego pola magnetycznego. Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym? Czego można spodziewać się w trakcie zabiegu?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Nowoczesne metody obrazowania ciała nie ograniczają się już do standardowych prześwietleń RTG. Dzięki wynalezieniu tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (MRI) nasze ciało nie stanowi już tajemnic. Rozwój techniki pozwolił na stworzenie dokładnych aparatów, a także pozwolił przyspieszyć proces obrazowania, ograniczając czas badania do kilkudziesięciu minut z pierwotnych kilku godzin. Dzięki temu badanie MRI można wykonywać w trakcie trwania operacji, uzyskując obrazy w czasie rzeczywistym. Za pomocą rezonansu magnetycznego można również odwzorowywać aktywność komórek budujących tak skomplikowane narządy jak mózg. 

Właściwa historia MRI zaczyna się w latach 30' ubiegłego wieku. Zaobserwowano wtedy, że jądra różnych atomów wysyłają charakterystyczne dla siebie fale radiowe, kiedy poddawane są działaniu pól magnetycznych. Za to odkrycie, jego autor Isidor Rabi otrzymał Nagrodę Nobla. Następnie Raymond Damian, lekarz z Centrum Medycznego w Brooklynie, zauważył, że sygnał, wysyłany przez zmienioną nowotworowo tkankę różni się od zdrowej. Jednak dopiero w latach 70' udało się wykorzystać te zjawiska w praktyce. W 1977 za pomocą prototypu maszyny MRI uzyskano pierwszy obraz wnętrza ciała żywego pacjenta. Obecnie, w każdym tygodniu na całym świecie wykonuje się około 1 mln skanów MRI.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Maszyna wykonująca obrazowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego ma postać tuby, w której centrum znajduje się stół, na którym układany jest pacjent. Przed badaniem należy poinformować personel o obecności wszelkich metalowych protez w ciele, rozrusznika serca, czy innych metalowych fragmentów (które mogły się wbić w ciało w związku z pracą), ponieważ ich obecność zwykle stanowi przeciwwskazanie do badania. Jeśli osoba mająca badanie rezonansem cierpi na klaustrofobię, powinna również przekazać taką informację. Nie trzeba się rozbierać, jednak należy pamiętać, że ubranie nie może zawierać elementów metalowych (jak nity, zamki błyskawiczne). Bardzo ważne jest, aby pacjent przyjął wygodną pozycję, ponieważ każdy ruch może zniekształcić obraz, sprawiając, że będzie on nieczytelny dla radiologa. W niektórych przypadkach, gdy pacjent nie może leżeć spokojnie, albo w przypadku bardzo małych dzieci, podaje się leki uspokajające.

Przez cały czas trwania badania MRI pacjent jest w kontakcie z personelem medycznym, dzięki mikrofonowi oraz kamerze wideo wbudowanej w maszynę. Przebieg badania metodą rezonansu magnetycznego nie jest obciążający dla pacjenta, a słyszane przez niego dźwięki są skutkiem normalnej pracy urządzenia, chociaż mogą wywoływać niepokój. Czas badania może być różny, w zależności od jego zakresu. MRI mózgu trwa 20-45 minut, natomiast zobrazowanie całego ciała nawet godzinę czasu. Badanie metodą rezonansu magnetycznego nie jest bolesne, jednak jeśli występuje konieczność podania środka cieniującego (gadolinu), należy liczyć się z koniecznością założenia wenflonu.

Badanie metodą rezonansu magnetycznego jest uważane za bardzo bezpieczne. Nie ma żadnych znanych zagrożeń dla zdrowia, związanych z używaniem pól magnetycznych. MRI, w odróżnieniu od tomografii komputerowej, nie używa promieniowania jonizującego. Jeśli podczas badania podawany był środek uspokajający, należy jednak postarać się o towarzystwo osoby, która po zakończonej procedurze odwiezie pacjenta do domu. Po założeniu wkłucia celem podania środka kontrastowego można od razu powrócić do normalnej aktywności, jednak zaleca się oszczędzanie kończyny przez około 24 godziny.

Bibliografia: www.teslasociety.com; www.advancedimagingofmt.com; www.economist.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rezonans magnetyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…