Czy liposukcję można przeprowadzić na każdym obszarze ciała?

Liposukcja, czyli zabieg którego istotą jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, cieszy się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Zabieg jest dedykowany tym obszarom ciała, z których ciężko pozbyć się komórek tłuszczowych mimo diety i ćwiczeń fizycznych. Najczęściej wykonuje się liposukcję brzucha, bioder, ud i pośladków, ale można również przeprowadzić liposukcję podbródka oraz tych części ciała, w których znajduje się nieproporcjonalnie duża ilość tkanki tłuszczowej.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Liposukcja to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który polega na mechanicznym usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poprzez niewielkie nacięcie do tkanki podskórnej jest wprowadzana kaniula, którą usuwana jest rozbita tkanka tłuszczowa. Wiele klinik oferuje wykonanie zabiegu z wykorzystaniem dodatkowych technik rozbijania tkanki. Dostępne jest rozbijanie komórek tłuszczowych przy pomocy ultradźwięków, lasera lub tzw. wiązki wodnej. Uzyskany w ten sposób materiał jest płynny i łatwiejszy do usunięcia. 

Historia liposukcji sięga 1920 roku, kiedy to Charles Dujarier postanowił modelować sylwetkę przy pomocy usunięcia nadmiaru tłuszczu. Jego działania nie były jednak zadowalające, ponieważ do ran wdawały się zakażenia. Technika zabiegowa była modyfikowana przez wielu chirurgów, jednak zadowalająca metoda autorstwa lekarza Yves-Gerard Illouz pojawiła się dopiero w 1982r. Metoda Illouza polegała na podaniu do tkanki tłuszczowej płynu zawierającego m.in. środek znieczulający, adrenalinę zapobiegającą nadmiernemu krwawieniu oraz hialuronidazę, która rozpuszczała tkankę tłuszczową. Uzyskany płyn był odsysany z wykorzystaniem systemu ssącego.

Na jakim obszarze ciała można przeprowadzić liposukcję?

Ilość komórek tłuszczowych (adipocytów) kształtuje się w dzieciństwie i nie ulega zmianie podczas całego życia. Liposukcja pozwala na trwałe usunięcie komórek tłuszczowych z organizmu, jednak nie jest to zabieg służący do odchudzania. Metoda ta jest zalecana do modelowania sylwetki w miejscach, z których ciężko jest usunąć tkankę tłuszczową przy pomocy diety i aktywności fizycznej. Liposukcja umożliwia korekcję figury, która jest charakterystyczna dla każdego człowieka.

Najczęściej wykonuje się liposukcję brzucha, bioder, pośladków, karku i ud. Nie są to jednak jedyne obszary ciała, które można modelować przy pomocy tego zabiegu. Mężczyźni, którzy zmagają się z problemem ginekomastii tłuszczowej, mogą go zlikwidować właśnie przy pomocy liposukcji. Ginekomastia mieszana oraz gruczołowa mogą być zmniejszane poprzez liposukcję, jednak komponent tkanki gruczołowej nie zostaje usunięty podczas zabiegu i od jego objętości zależy końcowy efekt.

W obrębie kończyn dolnych odsysanie tłuszczu może przynieść korzystny efekt nie tylko na obszarze ud. U części osób, szczególnie kobiet, tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy kostek oraz kolan. Po wykluczeniu obecności płynu w stawie, który może imitować nadmiar tłuszczu, możliwe jest wykonanie liposukcji kolan lub kostek. Część pacjentek uskarża się na gromadzenie tkanki tłuszczowej w ramionach i w łydkach. Usunięcie jej nadmiaru sprawia, że kończyny wyglądają bardziej smukło i kobieco.

Tzw. drugi podbródek i okrągłe policzki ("chomiki") dodają optycznie kilogramów. Zastosowanie odpowiedniej techniki liposukcji umożliwia delikatne ich usunięcie, z zachowaniem naturalnego wyglądu twarzy. Coraz większą popularnością cieszy się także liposukcja wzgórka łonowego. Uzyskane w ten sposób komórki tłuszczowe po odpowiednim przygotowaniu mogą zostać ponownie wykorzystane, np. do wypełnienia warg sromowych. Taki zabieg oprócz walorów estetycznych, powoduje zmniejszenie częstości występowania infekcji intymnych, oraz nieprzyjemnych objawów takich jak świąd, pieczenie czy ból.

Nie da się jednoznacznie wymienić obszarów ciała, w których nie jest możliwe przeprowadzenie liposukcji. O kwalifikacji do zabiegu w każdym przypadku decyduje lekarz, po zbadaniu pacjenta i ocenie ilości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w danym obszarze ciała. W zależności od rozległości zabiegu, może być on wykonany w znieczuleniu miejscowym, lub ogólnym. Co ciekawe, część z metod wykonywania liposukcji pozwala na uzyskanie wysokiej jakości, nieuszkodzonych komórek tłuszczowych, które mogą być następnie wykorzystane do wypełnienia zmarszczek lub bruzd oraz do innych zabiegów medycyny estetycznej.

Źródła: www.naukawpolsce.pap.pl; "History of Liposuction" Ananya Mandal; "Thirtyfour years of liposuction: past, present and future" European Review for Medical and Pharmacological sciences; "Functional and Therapeutic Indications of Liposuction: Personal Experience and Review of the Literature" Annals of Plastic Surgery

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Liposukcja

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…