Operacja nosa kostnego

Zabieg korekcji nosa (rhinoplastyka) od kilku lat plasuje się na drugim miejscu w rankingu najpopularniejszych w Polsce operacji plastycznych – wyprzedza go jedynie operacja powiększenia piersi. Coraz więcej klinik chirurgii plastycznej posiada systemy komputerowej wizualizacji efektów zabiegów, umożliwiające zobaczenie efektów operacji jeszcze przed jej przeprowadzeniem. Najczęstszym powodem zainteresowania zabiegiem jest chęć pozbycia się defektu estetycznego, np. garbu czy skrzywienia. Poprzez korekcję nosa kostnego można również zwęzić zbyt szeroki bądź skrócić zbyt długi nos. Rhinoplastykę przeprowadza się także u osób po urazach i wypadkach, w wyniku których doszło do deformacji nosa. Jeszcze jednym wskazaniem do zabiegu jest poprawa funkcjonalności nosa (drożności).

Zabiegu nie wykonuje się u kobiet przed 16 rokiem życia oraz u mężczyzn przed 18 – u osób, u których wciąż nie zakończył się proces rozwoju i wzrostu kości. Przed operacją wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą oraz wykonanie zestawu badań (m.in. morfologii, badania parametrów układu krzepnięcia krwi oraz EKG serca). Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego, a jego czas jest uzależniony od rozległości procedury (ok. 2-3 godziny). Korekcja nosa kostnego polega na złamaniu i ponownym złożeniu kości nosa celem osiągnięcia pożądanego kształtu. Kończy się założeniem szwów i usztywnieniem nosa opatrunkiem. Pacjent wraca do domu następnego dnia, szwy usuwa się po tygodniu, a opatrunek – ok. 10 dni po plastyce.

Rozwój i dostęp do chirurgii plastycznej otworzył przed wieloma osobami możliwość skorygowania najmniej lubianych części ciała. Moda na idealny wygląd sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej, a poprawianie natury nie budzi już większego zaskoczenia. Od wielu lat jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów plastycznych jest korekta nosa, nazywana rhinoplastyką.

Nos jako centralna i najbardziej wysunięta część naszej twarzy ma ogromny wpływ na jej całokształt. Jeśli nos zaburza harmonię naszej twarzy, bo jest za duży lub ma zbyt mocno uwypuklony garb, wówczas zabieg może poprawić jego wygląd i często pozwala pozbyć się niepotrzebnych kompleksów. Obecny rozwój chirurgii plastycznej udostępnia szereg możliwości korygujących kształt nosa, zmianę jego wielkości, szerokości, profilu lub likwidację asymetrii i wszelkich innych zniekształceń.

Każdego roku przybywa osób, które decydują się na zabieg plastyczny nosa. Dane, przedstawione przez Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS) pokazują, że w samym 2013 roku przeprowadzono 954 423 tysiące zabiegów korygujących kształt nosa. Najwięcej tego typu operacji wykonanych zostało w Stanach Zjednoczonych oraz Brazylii. W Europie na chirurgiczną poprawę wyglądu nosa najczęściej decydowali się mieszkańcy Niemiec: u naszych zachodnich sąsiadów rhinoplastykę wykonano u ponad 30 tysięcy osób. Na zabieg plastyczny nosa w dalszym ciągu najczęściej decydują się kobiety, które stanowią ok. 72% wszystkich pacjentów. Mężczyźni, którzy poprawiają tę część twarzy stanowią blisko 28% pacjentów. Warto wspomnieć, że zabieg plastyki nosa jest wyjątkowo popularną procedurą z dziedziny medycyny estetycznej, na którą decydują się mężczyźni: spośród wszystkich zabiegów plastycznych to właśnie rhinoplastyka znajduje się na pierwszym miejscu i jest najczęściej wykonywanym przez mężczyzn zabiegiem.

Z nieoficjalnych statystyk wynika, że w Polsce co roku przeprowadza się około 25- 30 tysięcy operacji plastycznych. Najbardziej popularnym zabiegiem w naszym kraju jest zabieg powiększania piersi, natomiast na drugim miejscu plasuje się chirurgiczna korekta nosa.

Przyczyny operacji plastycznych nosa

Operacja nosa najczęściej wykonywana jest w celach estetycznych, jednak są również osoby, które decydują się na zabieg rekonstrukcji nosa. W takich przypadkach zabieg ma na celu poprawę kształtu nosa, który uległ zniekształceniu w wyniku urazu mechanicznego lub wad rozwojowych twarzoczaszki. Ze względu, iż nos stanowi najbardziej wysuniętą część twarzy, narażony jest na wiele takich uszkodzeń, zwłaszcza w trakcie wypadku lub uprawiania sportu zespołowego. Niewielkie urazy sporadycznie wywołują naruszenie rusztowania nosa. Zabieg rekonstrukcji nosa zazwyczaj potrzebny jest kiedy dochodzi do złamań lub pęknięć nosa, które często kończą się powstaniem zniekształceń.

Zdecydowaną większość osób, które podejmują decyzję o zabiegu plastycznym najbardziej wysuniętej części twarzy stanowią osoby, którym nie podoba się wygląd nosa i chcą go zmienić. U wielu takich osób operacja tej części twarzy ma na celu nie tylko poprawę wyglądu zewnętrznego nosa, ale również odbudowę poczucia własnej wartości i pozbycia się kompleksów.

Chirurgiczna korekta nosa może w zasadzie obejmować każdy jego element, a mianowicie skrzydełka nosa, nadmierny garb, krzywiznę, wielkość jak i opadający czubek nosa. Zdarza się, iż u pacjenta korekty wymaga kilka elementów, wówczas zabieg plastyczny nosa może nie zakończyć się na jednej procedurze.

U niektórych pacjentów, oprócz zewnętrznego defektu, występują dodatkowo zaburzenia, które powodują ograniczenie funkcji nosa. Przykładem mogą być tutaj zaburzenia oddychania, które często są wynikiem krzywej przegrody nosowej. W takich przypadkach zabieg nie ogranicza się jedynie do nadania nowego kształtu nosa, ale również do przywrócenia prawidłowych funkcji nosa.

Idealny kształt nosa

Plastyczna korekta nosa najczęściej obejmuje usunięcie garbu. Wśród krążących opinii to właśnie nos garbaty jest najmniej pożądanym profilem nosa. W zależności od wielkości garbu, operacja może obejmować usunięcie jego części lub jedynie jego spiłowanie. Najbardziej atrakcyjnym profilem nosa, według opinii naukowców jest nos zadarty. Należy jednak zaznaczyć, że takie opinie mają charakter subiektywny, a to co podoba się jednej osobie może zupełnie nie odpowiadać innej.

Kształt nosa, aby dobrze komponował się z pozostałymi elementami twarzy, musi do nich pasować. Planując korektę nosa jego przyszły wygląd należy dostosować do czoła, oczu, policzków, ust oraz brody. Nie można ograniczać się jedynie do wyglądu samego nosa. Niektórzy chcąc określić idealne proporcje twarzy stosują tzw. Złoty podział (łac. sectio aurea), oznaczany symbolem ϕ – phi, który wynosi 1,618 i obliczany z ciągu Fibonacciego. Zdarzały się opinie, że za pomocą powyższego podziału możliwe jest uzyskanie na tyle harmonijnej kompozycji, że uznawano je jako boskie proporcje.

We współczesnej chirurgii plastycznej przyszły wygląd nosa, jego kształt, profil, symetria całkowicie dopasowana jest do indywidualnych cech pacjenta. Zdarzają się przypadki, kiedy pacjentowi podoba się nos, który w ogóle nie pasuje do jego rysów twarzy. Należy pamiętać, że ten sam nos nie będzie wyglądał tak samo u dwóch różnych osób. Warto w takich sytuacjach zaufać chirurgowi i wysłuchać wszelkich porad.

Zgodnie z przyjętymi kanonami piękna, zakłada się, że nos powinien stanowić środkową 1/3 długości twarzy, natomiast jego szerokości powinna być taka sama jak odległość pomiędzy wewnętrznymi kącikami oczu.

Zabieg plastyczny nosa jest procedurą, która ma charakter trwały, dlatego decyzja o przeprowadzeniu operacji powinna być w pełni przemyślana. Wszelkie informacje można uzyskać zgłaszając się na wizytę konsultacyjną. Wówczas lekarz wyjaśni nam procedurę, pomoże dobrać najlepszy kształt nosa i odpowie na wszystkie pytania.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Opis anatomicznej budowy nosa

W budowie nosa możemy wyróżnić dwie części, do których należą część przednia oraz część tylna. Przednia część nosa złożona jest z nosa zewnętrznego, natomiast tylna obejmuje jamę nosową. W skład nosa zewnętrznego wchodzi jego nasada, grzbiet, skrzydełka oraz koniuszek nosa, które tworzą jego szkielet. Jama nosowa dzieli się na dwie części, które rozdziela przegroda nosowa. Przegroda nosowa złożona jest z trzech części, kostnej, chrzęstnej oraz błoniastej.

W zabiegach plastycznych nosa wykorzystuje się estetyczną budowę nosa. Na piramidę nosa składa się wiele mniejszych elementów, które wspólnie tworzą jego wygląd i są bardzo istotne z perspektywy medycyny estetycznej. Do takich części składowych zaliczamy grzbiet nosa, korzeń nosa, boczne ściany nosa oraz wierzchołek nosa, który obejmuje jego czubek, skrzydełka oraz słupek.

Aby móc wyobrazić sobie poszczególne estetyczne elementy nosa zewnętrznego, warto opisać ich dokładne położenie. Korzeń nosa jest przestrzenią, która znajduje się między wierzchołkiem kąta czołowo-nosowego, a brzegiem rzęsowym dolnej powieki. Korzeń nosa jest widoczny z profilu twarzy. Następny element - grzbiet nosa - umiejscowiony jest między dolnym brzegiem korzenia nosa, a początkiem wierzchołka nosa. Wymienione części nosa zewnętrznego stanowią bardzo ważne obszary, które często poddawane są chirurgicznym poprawkom.

Kto może być kandydatem do korekcji nosa kostnego?

Zabieg korekty nosa kostnego skierowany jest do osób, którym przeszkadza nadmiernie widoczny garb nosowy i które zdecydowane są na jego usunięcie za pomocą operacji plastycznej. Idealny, nienaganny wygląd odgrywa w dzisiejszych czasach coraz ważniejszą rolę. Wiele osób jest zdania, że kompetencje połączone z dobrą prezencją są w stanie zapewnić sukces. Niewątpliwie wygląd zewnętrzny wpływa na nasz odbiór przez otoczenie. Osoby obdarzone nosem, który jest przykładowo nieproporcjonalnie duży lub garbaty, mogą odczuwać niezadowolenie i kompleksy z tego powodu. W takich przypadkach chirurgiczna korekta nosa jest w pełni uzasadniona, a sam zabieg pozwala nie tylko uzyskać upragniony wygląd nosa, ale również w wielu przypadkach przywraca pewność siebie i zwiększa samozadowolenie.

Pacjenci, którzy chcą się poddać zabiegowi usunięcia nosa kostnego, muszą spełniać określone kryteria. Jednym z głównych wymogów jest wiek pacjenta. Korekcja nosa kostnego może zostać przeprowadzona wyłącznie u osób, u których proces wzrostu nosa został całkowicie zakończony. Przyjmuje się, że wiekiem odpowiednim do przeprowadzenia tego typu operacji jest 16 lat dla kobiet oraz 18 lat dla mężczyzn. Wielu specjalistów zaleca jednak aby jako dolną granicę wieku przyjmować 18 lat dla obu płci. Ma to na celu zapobieżenie sytuacji, w której efekty operacji uległyby zmianie na skutek dalszego wzrostu nosa.

Należy również podkreślić, że u pacjentów powyżej 35 roku życia proces gojenia ran po zabiegu plastyki nosa kostnego może trwać nieco dłużej. Wynika to z osłabienia zdolności regeneracyjnych skóry, które u każdego zmniejszają się wraz z wiekiem.

Najważniejszym kryterium, które kwalifikuje pacjenta do zabiegu usunięcia nosa kostnego, jest jego ogólny stan zdrowia. Korekcja nosa kostnego jest trudną procedurą, która może zostać przeprowadzona wyłącznie u pacjentów cieszących się dobrym zdrowiem. Wśród przeciwwskazań do zabiegu usunięcia nosa kostnego mogą znajdować się nieleczone nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, choroby zakrzepowo-zatorowe, stany zapalne zatok oraz cukrzyca. Zabiegu nie przeprowadza się u pacjentów, u których występują przeciwwskazania do podania środka znieczulającego.

Jaki lekarz wykonuje zabieg usunięcia nosa kostnego?

Chirurgicznym usunięciem nosa kostnego zajmuje się lekarz specjalista chirurg plastyczny lub otolaryngolog. Korekcja nosa kostnego jak każdy zabieg z zakresu rhinoplastyki jest procedurą skomplikowaną dlatego powinna zostać przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, który wykonał wiele takich operacji. W Polsce dostępnych jest wiele klinik cieszących się dużym uznaniem, które oferują zabiegi plastyki nosa w tym korekcję jego części kostnej.

Jakie znieczulenie stosowane jest podczas operacji?

Korekcja nosa kostnego jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym czyli narkozie. Podanie środka znieczulającego ma miejsce przed rozpoczęciem zabiegu operacyjnego. Znieczulenia dokonuje wyłącznie lekarz anestezjolog, który jest obecny podczas całej procedury. Pacjent po otrzymaniu znieczulenia zasypia, a odzyskuje przytomność po zakończeniu operacji. W trakcie całej procedury chirurgicznej pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Zabieg jest więc w pełni bezbolesny. U zdecydowanej większości pacjentów nie występuje również ból pooperacyjny.

Kwalifikacja pacjenta do korekcji kostnej nosa

Pierwszym etapem, jaki należy podjąć, chcąc przeprowadzić zabieg usunięcia nosa kostnego, jest zgłoszenie się na wizytę konsultacyjną do wybranego chirurga plastycznego lub otolaryngologa. Pacjent w trakcie wizyty szczegółowo przedstwia lekarzowi zmiany w wyglądzie nosa, jakie chciałby uzyskać za pomocą zabiegu. Ważne jest, aby pacjent szczerze porozmawiał z lekarzem, przedstawił swoje oczekiwania, powody dla których chce się poddać operacji oraz zapytał o wszelkie wątpliwości, związane z zabiegiem.

Po omówieniu szczegółów pacjent wraz z lekarzem ustalają zakres zmian i przyszły wygląd nosa. Kształt nosa dobierany jest do całej twarzy zgodnie z kanonem urody w taki sposób, aby harmonijnie współtworzył całościowy wygląd twarzy. Często pacjent ma możliwość zobaczenia planowanego wyglądu nosa w wersji cyfrowej.

Obraz cyfrowy przyszłego wyglądu nosa może jednak nie uwzględniać, niektórych zmian i może nie być w pełni miarodajny. Wszelkie zmiany poszczególnych elementów nosa wpływają na pozostałe jego części , których nie bierze pod uwagę formatowanie cyfrowe. Nieprecyzyjność metody cyfrowej skłania wielu lekarzy do odręcznego naszkicowania przyszłego wyglądu nosa. Ważne jest, aby rysunek przedstawiał proponowane zmiany z kilku perspektyw, które ukazują widok nosa z góry, z dołu, z profilu a także skosów. Wówczas pacjenci mają dokładniej zobrazowany swój przyszły wizerunek nosa.

W czasie wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. Należy poinformować lekarza o swym ogólnym stanie zdrowia, przewlekłych chorobach, przebytych zabiegach chirurgicznych, przyjmowanych lekach oraz ewentualnych zaburzeń funkcji nosa np. utrudnień w oddychaniu. Istnieje możliwość usunięcia zmian wywołujących niedrożność nosa podczas rhinoplastyki. Oprócz wywiadu lekarz przeprowadza również badanie przedmiotowe. W jego trakcie nos pacjenta badany jest wziernikiem, który umożliwia obserwacje i ocenę środka jam nosowych.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu usunięcia nosa kostnego

Operacja nosa kostnego wymaga od pacjenta wykonania wszelkich zaleceń lekarskich, niezbędnych dla prawidłowego przygotowania się do zabiegu. Pacjentowi przed korekcją nosa kostnego zaleca się wstrzymywanie od palenia tytoniu na okres minimum miesiąca. Dodatkowo pacjenci, którzy przyjmują leki wpływające na krzepliwość krwi, powinni je odstawić na co najmniej dwa tygodnie przed zaplanowaną operacją. Kolejne zalecenie dotyczy opalania. Pacjent przez okres dwóch tygodni przed wyznaczonym terminem zabiegu powinien bezwzględnie unikać nasłoneczniania twarzy.

W okresie przygotowań do zabiegu należy wykonać i dostarczyć zlecone przez lekarza badania laboratoryjne. Badania najczęściej zlecane przed zabiegami z zakresu plastyki nosa obejmują:

 • morfologię
 • grupę krwi
 • badanie poziomu glukozy
 • badanie poziomu anty-HCV (na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C)
 • badanie poziomu antygenu HBS ( na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B)
 • badanie stężenia kreatyniny
 • badanie elektrolitów (Na, K)
 • badanie moczu
 • badanie parametrów układu krzepnięcia krwi (APTT, INR)
 • badanie elektrokardiograficzne serca -EKG

Pakiet badań jakie należy wykonać przed zabiegiem usunięcia nosa kostnego, ustalany jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Lekarz może wymagać wykonania wielu innych badań np. zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, nosa i zatok. Zdarzają się również pacjenci, którzy muszą zasięgnąć dodatkowych konsultacji specjalistycznych. Może tak być w przypadku osób, które pozostają pod stałą opieką poradni specjalistycznej z powodu przewlekłej choroby.

Pacjent w dzień operacji powinien pozostać na czczo i nie spożywać żadnych pokarmów ani płynów co najmniej przez sześć godzin przed rozpoczęciem procedury chirurgicznej. Dniu zabiegu lub dzień wcześniej pacjent odbywa rozmowę z lekarzem anestezjologiem. Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o swoich chorobach (przebytych i aktualnych), wszystkich przyjmowanych lekach, uczuleniach na pokarmy i leki, przebytych zabiegach operacyjnych, reakcjach na znieczulenie i ewentualnych powikłaniach w trakcie znieczulenia lub w okresie pooperacyjnym. Następnie lekarz zaproponuje najbezpieczniejszą metodę znieczulenia oraz poprosi pacjenta o wypełnienie ankiety anestezjologicznej, która jest jednym z etapów anestezjologicznej kwalifikacji do zabiegu.

Korekcja nosa kostnego – przebieg zabiegu

Operacja nosa kostnego wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent po otrzymaniu środka znieczulającego zasypia i wówczas lekarz operator przechodzi do rozpoczęcia procedury. W pierwszym etapie zabiegu lekarz za pomocą specjalnego barwnika rozrysowuje na nosie pacjenta schemat operacji. Następnie chirurg przechodzi do oddzielenia skóry od grzbietu nosa, co umożliwi rozpoczęcie korekty części kostnej.

W tego typu zabiegach stosowane są dwa rodzaje cięć. Pierwsze z nich określane zamkniętą techniką operacyjną prowadzone jest w przedsionku nosa (wewnątrz). Zastosowanie tej techniki pozwala uniknąć widocznych blizn pooperacyjnych ale nie gwarantuje uzyskania idealnego efektu ze względu na ograniczony dostęp do pola operacyjnego. Osiągnięcie najlepszych rezultatów zabiegu umożliwia otwarta metoda operacyjna, jednak jej zastosowanie wiąże się z poprowadzeniem cięć na słupku nosa. Wówczas lekarz ma znacznie większy dostęp do pola operacyjnego i sposobność wymodelowania kształtu nosa pod kontrolą wzroku co umożliwia osiągnięcie bardziej przewidywalnego i satysfakcjonującego rezultatu zabiegu. Ponadto zabieg techniką otwartą, pomimo prowadzenia cięć zewnętrznych, pozostawia niemal niewidoczne blizny.

Po dokonaniu odpowiedniego cięcia chirurg przechodzi do korekty części kostnej nosa. W celu uzyskania nowego kształtu nosa przeprowadza się poczwórną osteotomię lub redukuje się część kostną nosa. Wykonanie osteotomii polega na złamaniu kości nosa w paru miejscach, a następnie złożenie ich w taki sposób aby tworzyły pożądaną formę. Zdarza się, iż w trakcie zabiegu plastyki nosa konieczne jest wykonanie przeszczepu dla uzyskania nowego kształtu nosa. W chrzęstnych i kostnych przeszczepach wykorzystuje się zazwyczaj tkankę własną pacjenta. W przypadku tkanki kostnej przeszczep dokonywany jest najczęściej z grzebienia kości biodrowej. Niekiedy podczas plastyki nosa przeprowadza się również korektę skrzywionej przegrody nosa, która może zaburzać funkcje oddechowe.

W końcowej fazie zabiegu lekarz przechodzi do zaszycia nacięć na skórze lub błonie śluzowej nosa. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w jamach nosowych specjalnych tamponów zapobiegających krwawieniu. Ponadto nos zostaje unieruchomiony za pomocą szyny gipsowej.

Plastyka nosa kostnego rzadko wykonywana jest jako samodzielna procedura medyczna. Zazwyczaj tego rodzaju zabieg przeprowadzany jest jako część większej operacji, która obejmuje całkowitą korektę nosa. Długość zabiegu operacyjnego trwa zazwyczaj około 1,5 do 2 godzin.

Zalecenia po operacji nosa kostnego

Pacjent po korekcie nosa kostnego na co najmniej jedną dobę musi pozostać w klinice. Powrót do domu tego samego dnia byłby możliwy, gdyby zastosowano znieczulenie miejscowe, ale w tego typu zabiegach najczęściej stosowane jest znieczulenie ogólne. Po operacji, tak jak wspomniano wyżej, do nosa pacjenta wkładane są specjalne setony gazowe, które mają za zadanie wspierać jego rusztowanie i uciskać błonę śluzową, aby nie doszło do nagromadzenia się krwi i utworzenia krwiaka. W wyniku umieszczenia setonów pacjent do momentu ich usunięcia oddycha ustami. Zazwyczaj setony usuwane są w ciągu 48-72 godzin po ich założeniu. Na nos zewnętrzny zakładane są plastry modelujące oraz gips, który ma stabilizować nowy kształt nosa oraz chronić przez ewentualnymi urazami.

Pacjent opuszcza klinikę zazwyczaj dzień po zabiegu otrzymując szczegółowe zalecenia lekarskie. Po powrocie do domu pacjent powinien się oszczędzać. Następstwem operacji nosa kostnego jest tymczasowy obrzęk i zasinienie, widoczne na nosie oraz pod oczami. W pierwszych dniach po zabiegu opuchlizna może narastać, ale już po kilku dobach powinna sukcesywnie się zmniejszać. W celu złagodzenia obrzęku można stosować okłady z rumianku. W trakcie kilku pierwszych dni pacjent powinien unikać niektórych potraw, zwłaszcza twardych, ostrych oraz gorących. Spożywanie takich posiłków może wywołać krwawienie z nosa. Ponadto ważne jest, aby w pierwszym tygodniu po operacji uważać na nos i nie naruszyć jego nowego kształtu. Pacjentom zaleca się unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do urazu tej części twarzy.

Wizyta kontrolna zazwyczaj odbywa się w ciągu 7-10 dni po zabiegu. W jej trakcie zdejmowany jest gips oraz szwy jeżeli nie są rozpuszczalne. W przypadku pojawienia się niepokojących dolegliwości do lekarza należy zgłosić się nie czekając na termin wizyty kontrolnej. Pacjenci, u których okres rekonwalescencji przebiega bezproblemowo, do wykonywania codziennych czynności mogą wrócić po około 2 tygodniach.

Ważne jest aby ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. Wówczas często można uniknąć komplikacji, które potrafią znacznie wydłużyć okres gojenia ran. Po zakończeniu okresu rekonwalescencji wygląd nosa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Na efekt końcowy zabiegu trzeba trochę poczekać. Ostateczny kształt nosa zazwyczaj widoczny jest po kilkunastu miesiącach po zabiegu.

Powikłania po zabiegu korygującym nos kostny

Korekta nosa kostnego, tak jak każdy inny zabieg operacyjny, wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. Poważne komplikacje po tego typu zabiegach pojawiają się bardzo rzadko. Wśród możliwych powikłań po operacji nosa kostnego możemy wymienić:

 • zakażenie rany pooperacyjnej
 • krwawienie
 • długotrwałą opuchliznę
 • problemy z oddychaniem
 • zaburzenia węchu
 • zniekształcenia i asymetrie nosa
 • reakcja na otrzymany środek znieczulający

Pacjent, który chce się poddać operacji plastycznej nosa, powinien poświęcić czas na wybór odpowiedniej kliniki medycznej. Warto zgłosić się do lekarza, który posiada duże doświadczenie i ma za sobą wiele takich operacji. Zawsze można poprosić chirurga o pokazanie zdjęć, które pokazują efekty wykonanych zabiegów. Nie należy również ukrywać przed lekarzem żadnych informacji o swoim stanie zdrowia, bowiem wszystko ma wpływ na wynik operacji. Ważne jest aby pacjent był w pełni świadomy decyzji o zabiegu bo ma ona charakter trwały. Dużą wagę należy również przyłożyć do zaleceń lekarskich, których przestrzeganie pozwala bez przeszkód przetrwać okres rekonwalescencji i cieszyć się nowym wyglądem nosa.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Najczęstsze pytania i odpowiedzi, dotyczące zabiegu korekcji nosa kostnego

Czy korekcja nosa kostnego jest bolesna?

Zabieg korygujący kształt nosa kostnego przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Część zabiegów plastycznych nosa jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, jednak w przypadku ingerencji w części kostne pacjentowi najczęściej podaje się znieczulenie ogólne. Dzięki znieczuleniu pacjent w ogóle nie odczuwa procedury operacyjnej.

W przypadku plastyki nosa większości pacjentom również po zabiegu nie doskwierają dolegliwości bólowe. Pacjent może odczuwać ból miejscowy jeżeli w trakcie zabiegu zastosowano przeszczep z jego tkanki własnej np. z ucha, żeber lub biodra. Niekiedy mogą wystąpić dolegliwości związane z zastosowanym znieczuleniem takie jak nudności. W przypadku pojawienia się bólu pooperacyjnego pacjent może go złagodzić za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych.

Czy po operacji nosa kostnego są widoczne blizny?

Większość zabiegów plastycznych nosa przeprowadzana jest z dostępu zamkniętego. Wówczas cięcia wykonywane są wyłącznie w przedsionkach nosa. Zaletą przeprowadzenia zabiegu taką techniką jest niewątpliwie brak widocznych blizn na nosie zewnętrznym. Wykorzystanie zamkniętej techniki operacyjnej wiąże się jednak z ograniczonym dostępem do pola operacyjnego, co jednocześnie zmniejsza możliwości przeprowadzenia zabiegu w sposób w pełni precyzyjny.

Istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu techniką otwartą, w której cięcia wykonywane są na zewnątrz. Blizny w tej technice są bardzo niewielkie i widoczne dopiero po dokładnym przyjrzeniu się nosowi. Lepszy dostęp do obszaru działań operacyjnych umożliwia chirurgowi przeprowadzenie zabiegu w sposób bardziej precyzyjny, co daje możliwość większej przewidywalności efektu końcowego. Szczegóły operacji nosa kostnego, w tym rodzaj techniki chirurgicznej, ustalane są przez pacjenta i lekarza podczas wizyty konsultacyjnej.

Czy operacja nosa kostnego może być refundowana przez NFZ?

Operacja nosa kostnego zazwyczaj przeprowadzana jest w celu uzyskania lepszego efektu estetycznego co wiąże się z koniecznością poniesienia pełnej opłaty za zabieg. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów, które wykonywane z innych przyczyn niż zdrowotne.

W ramach kontaktu z Narodowym Funduszem Zdrowia można wykonać operacje nosa w przypadku stwierdzenia wad wrodzonych lub wad będących następstwem urazu, które zaburzają funkcje nosa. Pacjent może ubiegać się o refundację zabiegu w przypadku skrzywionej przegrody nosowej, która wywołuje problemy z oddychaniem. Przeprowadzenie takiego zabiegu na koszt NFZ może wiązać się z koniecznością oczekiwania na zabieg w kolejce.

Jak szybko można wrócić do uprawiania sportu po korekcji nosa kostnego?

Korekcja nosa kostnego to skomplikowana procedura operacyjna, po której pacjent przez kilka tygodni powinien się oszczędzać. Powrót do uprawiania sportu zazwyczaj możliwy jest dopiero po okresie 3 miesięcy po zabiegu. Czas, jaki potrzebny jest na rekonwalescencję, jest indywidualny dla każdego pacjenta. Jedynie lekarz, przeprowadzający zabieg, jest w stanie stwierdzić, jak przebiega proces gojenia ran i kiedy możliwe jest wznowienie uprawiania sportu.

Pacjenci wracający do uprawiania sportu zespołowego powinni w sposób szczególny uważać na nos, nawet jeżeli minęło kilka miesięcy od przeprowadzenia zabiegu. Nowy kształt nosa kształtuje się przez długi okres około 1-1,5 roku, w tym czasie należy zachować ostrożność aby nie doprowadzić do naruszenia jego konstrukcji. Pacjent powinien więc uzbroić się w cierpliwość i odczekać wskazany przez lekarza czas.

Czy są domowe sposoby na zmniejszenie obrzęku po operacji nosa kostnego?

W pierwszych dniach po operacji nosa kostnego u każdego pacjenta pojawia się obrzęk oraz zasinienie. Obrzęk po korekcji nosa kostnego można złagodzić na kilka sposobów. Pacjentom często zaleca się stosowanie zimnych okładów aby zahamować narastającą opuchliznę. Aby zredukować widoczne obrzęki, warto przykładać okłady z rumianku, który ma właściwości przyspieszające proces zmniejszenia obrzęku. Dodatkowo można miejscowo stosować środki farmaceutyczne, które mają działanie przeciwobrzękowe np. maści zawierające heparynę.

Czy korekcja nosa kostnego daje trwałe rezultaty?

Tak. Operacja plastyczna nosa kostnego jest procedurą nieodwracalną, a osiągnięte w jej trakcie rezultaty dają trwały efekt estetyczny. Warto więc zaznaczyć, że osoby podejmujące decyzję o zmianie kształtu nosa powinny być w pełni świadome i pozbawione jakichkolwiek wątpliwości co do zabiegu operacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza osób w średnim i starszym wieku, które są przyzwyczajone do wyglądu swojego nosa i może być im ciężko zaakceptować jego nowy wygląd.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do korekcji nosa kostnego?

Operacja nosa kostnego nie powinna być przeprowadzona u osób mających zaburzenia układu krzepnięcia. Ponadto tego rodzaju zabieg nie jest wskazany osobom, które chorują na niedokrwistość, cukrzycę, długotrwałe zapalenie zatok i nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Zabiegu nie wykonuje się również u kobiet będących w trakcie miesiączki. Kolejnym przeciwwskazaniem do korekcji nosa kostnego są złe wyniki badań laboratoryjnych. Ponadto zabieg nie zostanie wykonany u pacjenta, u którego jest ryzyko do zastosowania znieczulenia.

Czy operacja nosa kostnego może wymagać kilku zabiegów?

Plastyka nosa kostnego to zabieg, który zazwyczaj nie stanowi odrębnej procedury operacyjnej, a najczęściej wykonywany jest w trakcie innego zabiegu, a mianowicie totalnej korekcji nosa. W większości przypadków operacja nosa kończy się na jednym zabiegu. Z danych statystycznych wynika, że u około 10% pacjentów ponawia się operację plastyczną nosa. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. U niektórych osób pojawiają się zaburzenia drożności nosa, które wymagają kolejnego zabiegu.

Zdecydowana większość pacjentów, u których przeprowadza się ponowną rhinoplastykę, nie jest zadowolona z efektu pierwszego zabiegu. Niestety takie sytuacje się zdarzają, żaden chirurg nie jest w stanie zagwarantować, że nos będzie wyglądał w pełni tak jak oczekuje tego pacjent.

Czy operacja nosa kostnego może być przeprowadzona w każdym wieku?

Istnieją pewne ograniczenia wiekowe do przeprowadzenia korekcji nosa kostnego. Głównie dotyczą one osób młodych, u których nie został zakończony całkowity wzrost i rozwój kostno-chrzęstny nosa. Wówczas istnieje duże ryzyko, że po zabiegu doszłoby do zmiany nowego kształtu nosa na skutek jego dalszego rozwoju. Zabieg korygujący nos kostny może zostać przeprowadzony u pacjentów, którzy ukończyli 18 rok życia. Część lekarzy jako dolną granicę wieku do tego typu zabiegów przyjmuje wiek 16 lat dla kobiet i 18 lat dla mężczyzn.

W przypadku osób po 40 roku życia plastyka nosa kostnego jest znacznie trudniejsza niż u osób młodych. Ma to związek z mniejszymi zdolnościami regeneracyjnymi skóry, które z wiekiem ulegają osłabieniu. Ponadto pacjenci w takim wieku są już przyzwyczajeni do swego wyglądu i mogą mieć trudności z zaakceptowaniem nowych zmian. W takich sytuacjach wskazania do operacji powinny mieć indywidualny i jednoznaczny charakter. Decyzja o zabiegu nie może być podejmowana w wyniku sugestii osób trzecich.

W jaki sposób można uniknąć powikłań po korekcji nosa kostnego?

Każdy zabieg operacyjny wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. W przypadku plastyki nosa kostnego do powikłań dochodzi rzadko. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką powinien wykonać pacjent, jest zgłoszenie się do wyspecjalizowanego lekarza, który ma za sobą szereg tego typu operacji. Zabiegi plastyczne w obrębie nosa, w tym korekcja części kostnej nosa, są zabiegami skomplikowanymi, które wymagają wieloletniego doświadczenia, dlatego ważne jest aby zgłosić się do zaufanego specjalisty.

Wystąpienie powikłań nie musi być spowodowane błędem w trakcie procedury operacyjnej. Zdarza się, że pacjenci w okresie pooperacyjnym nie przestrzegają zaleceń lekarskich. Należy jednak pamiętać, że nie stosując się do wytycznych lekarza, nawet poprzez niewielkie zaniechanie można doprowadzić do komplikacji i znacznie wydłużyć okres rekonwalescencji.

Czy istnieją nieoperacyjne metody zmiany kształtu nosa?

Istnieje możliwość korekty nosa za pomocą iniekcji kwasu hialuronowego. Procedura ta jest stosowana w celu wyrównania linii grzbietowej nosa lub likwidacji asymetrii. Ponadto wykorzystywana jest również do usuwania delikatnych niedoskonałości po zabiegach operacyjnych nosa. Iniekcja kwasem hialuronowym jest zabiegiem małoinwazyjnym, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg jest bardzo szybki i trwa zaledwie 10 minut. Efekty zabiegu widoczne są od razu, jednak mają charakter tymczasowy. Rezultaty zabiegu utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie pacjenci mogą ponownie poddać się zabiegowi lub zdecydować się na operację plastyczną nosa, która ma charakter trwały.

Źródła: The Ideal Nasal Profile Rhinoplasty Patients vs the General Public David C. Pearson, MD; Peter A. Adamson, MD, FRCSC // Ricketts RM. Divine proportion in facial aesthetics. Clin Plast Surg. 1982;9(4):401–22. // Facial Plastic and Reconstructive Surgery pod redakcją Ira D. Papel // Gorney M. Patient selection in rhinoplasty: Practical guidelines. In: Daniel RK (ed) Aesthetic Plastic Surgery: Rhinoplasty. Boston: Little, Brown, 1993 Making the Body Beautiful: A Cultural History of Aesthetic Surgery Sander L. Gilman // Jerome Pierce Webster, Martha Teach Gnudi - Documenti inediti intorno alla vita di Gaspare Tagliacozzi in Studi e memorie per la storia dell'Università di Bologna // Closed rhinoplastyYadranko Ducic, MD, MSc, FRCS(C), FACS, Robert DeFatta, Operative Techniques in Otolaryngology (2007) 18, 233-242 // Holland E. Marquardt’s phi mask: Pitfalls of relying on fashion models and the golden ratio to describe a beautiful face. Aesthet Plast Surg. 2008;32(2):200–8. // Jurgen Holle Chirurgia Plastyczna, wyd. PZWL //Photometric Facial Analysis - A Baseline Study Jain SK, Anand C & Ghosh SK. Dr. R.P. Govt. Medial College, Kangra at Tanda, H.P. // portal medscape.

Operacja nosa kostnego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Zdjęcia