Plastyka chirurgiczna powiek dolnych i górnych

Zmysł wzroku określany jest jako zdolność układu nerwowego do odbierania i przetwarzania przez mózg bodźców wzrokowych. Na anatomiczną postać tego zmysłu składa się między innymi gałka oczna, która, poza pełnioną funkcją nerwową, spełnia istotną rolę w postrzeganiu estetyki ludzkiej twarzy. Poprzez centralne położenie oczy pełnią jedną z najważniejszych jednostek estetycznych naszej twarzy.

Ale oczy to nie tylko gałka oczna, ale również powieki, dolna i górna, których wygląd również ma wpływ na postrzeganie piękna zarówno samych oczu, jak i całej twarzy. Powieki tak jak reszta ludzkiego organizmu z biegiem czasu starzeje się, co w przypadku powiek sprawia, iż ich wygląd się pogarsza. Z upływem czasu powieki stają się mniej sprężyste, zaczynają opadać, przez co same oczy sprawiają wrażenie zmęczonych, pogarsza się komfort widzenia, a cała twarz przybiera smutny i starszy wygląd. 

Naprzeciw tym niekorzystnym zmianom wychodzi medycyna estetyczna, której dzisiejsze możliwości są w stanie skutecznie poradzić sobie z wyżej opisanym problemem. A dokładnie chodzi o blefaroplastykę, czyli zabieg korekcji powiek. Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, korygujący opadające powieki górne oraz tak zwane „worki” pod oczami, które tak niekorzystnie wpływają na wygląd twarzy, czasem powodując także ograniczenie pola widzenia. 

Historia tergo zabiegu sięga ponad dwóch tysięcy lat wstecz, kiedy to znakomity, pochodzący ze starożytnych Indii Sushruta opisał w swoim dziele (Sushruta Samhita) przebieg wielu operacji plastycznych, w tym również korekcji powiek. Inne zapiski dotyczą już Europy i pochodzą z pierwszych lat I wieku naszej ery, kiedy to rzymski filozof Aulus Cornelius Celsus opisał w swoim dziele De re Medica wycięcie skóry powiek górnych dla osiągnięcia, jak to określił, wyglądu „miłego oka”. Nie wiadomo jednak, czy był to opis zabiegu korygującego opadające powieki, czy też usuwającego nadmiar skóry w ich obrębie. Nieco później w X wieku arabscy chirurdzy zajmowali się usuwaniem nadmiaru tkanki w obrębie powiek w celu uzyskania bardziej młodzieńczego wyglądu.

Następnie, już w wieku XIX, do rozwoju tej dziedziny chirurgii przyczynili się między innymi Beer i Karl Ferdinand von Gräfe, który użył pojęcia blefaroplastyka jako techniki zabiegowej, mającej zastosowanie w naprawie deformacji spowodowanych przez nowotwór powiek. Wkład w rozwój tej dziedziny miał też Sichel, który opisał pojęcie „ptosis adiposa” jako stan, w którym nadmiernie wypełniona tłuszczem powieka górna przyczynia się do zjawiska jej opadania i wystąpienia defektu estetycznego. Dalej, wchodząc w XX wiek, wielu chirurgów popularyzowało zabieg usunięcia nadmiaru skórnego górnej powieki jako sposób na poprawę estetyki oczu. W 1907 roku powstała jedna z pierwszych książek zajmujących się tematem chirurgii plastycznej, a jej autorem był amerykański chirurg Conrad Miller. Jego niektóre propozycje schematów zabiegów dotyczących korekty powiek są stosowane do dziś. Kolejne lata to dalszy rozwój zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej powiek górnych i dolnych. Znaczący wkład w jej rozwój wniosły takie osobistości świata medycyny zabiegowej jak Hunt, Jospeh, Castanares, Flowers, Tenzel, czy Sir Archibald McIndoe. 

Koniec XX i przełom XX/XXI wieku to rosnąca popularność zarówno chirurgicznych, jak i niechirurgicznych metod, mających na celu odmłodzenie okolicy okołooczodołowej. Dodatkowo łączenie obu technik dawało dobre efekty. W tym okresie m.in. zastosowano laser w zabiegach korekcji powiek. W ciągu ostatnich dwóch dekad skutecznie starano się zminimalizować ryzyko powikłań związanych z zabiegiem, co przełożyło się na dzisiejsze bezpieczeństwo i popularność zabiegu blefaroplastyki. 

Obecnie zabieg chirurgicznej plastyki powiek należy do najbardziej popularnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Zgodnie z danymi statystycznymi, podawanymi przez American Society of Plastic Surgeons, w 2012 roku był to trzeci pod względem popularności zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wyglądu danej części ciała. Według amerykańskiego Towarzystwa w 2012 roku przeprowadzono ponad 200 000 tego typu zabiegów. Dane te nie dotyczą zabiegów nieinwazyjnych, dotyczących plastyki powiek. W przeważającej większości kandydatami do zabiegu plastyki powiek są kobiety, które według dostępnych statystyk stanowią około 85% wszystkich poddających się zabiegowi blefaroplastyki. Na całym świecie w 2014 roku przeprowadzono 1 427 451 zabiegów chirurgicznej plastyki powiek (dane ISAPS), co wskazuje na wciąż rosnącą popularność procedury. 

Podstawowa anatomia okolicy powiek

Powieki zamykają przedni otwór oczodołu i pełnią funkcję ochronną, przeciwdziałając wyschnięciu gałki ocznej oraz chroniąc ją przed wszelkimi urazami. Ponadto zamykanie i otwierania powiek sprawia, iż płyn łzowy rozprowadzany jest po powierzchni spojówki i rogówki. Obie powieki - zarówno dolna, jak i górna - mają budowę warstwową. Skóra stanowi ich najbardziej zewnętrzną warstwę. Co ciekawe, skóra w obrębie powiek ma bardzo charakterystyczną cechę, a mianowicie jest najcieńszą skórą na całym ciele człowieka. Warstwa skórna przykrywa warstwę mięśniową, a mianowicie mięsień okrężny oka (łac. musculus orbicularis oculi). Mięsień okrężny oka przykrywa tarczkę (łac. tarsus), stanowiącą szkielet powieki. Tarczka to około 1 milimetrowa struktura złożona z tkanki łącznej włóknistej, zawierająca gruczoły łojowe i potowe. Pod tym wszystkim znajduje się spojówka, która wyścieła powiekę i przylega do gałki ocznej. 

W górnym brzegu tarczki powieki górnej zlokalizowany jest przyczep mięśnia dźwigacza powieki górnej, odpowiedzialny za podnoszenie powieki i otwieranie szpary powiekowej. Na przeciwnym biegunie tarczki powieki dolnej mieści się przyczep tak zwanej capsulopalpebral fascii. Dzięki sprężystości tej powięzi i sile grawitacji powieka opada samoistnie w dół. Mięśniem zamykającym szparę powiekową jest oczywiście mięsień okrężny oka. 

Dokładna znajomość anatomii powiek i ich okolicy jest niezbędna do przeprowadzenia udanego zabiegu plastycznego. Dodatkowo by ułatwić lokalizowanie działań, strefę okołooczodołową można podzielić na pięć stref (według opracowania ośrodka naukowego w Yale), a mianowicie:

 • I strefa odpowiadająca powiece górnej,
 • II strefa obejmująca powieką dolną,
 • III strefa zawierająca obszar okolicy przyśrodkowego kąta oka,
 • IV strefa w okolicy bocznego kąta oka,
 • V strefa zawierająca części twarzy otaczające oko (takie jak nos, brwi, policzki, czoło).

Powieki, zarówno dolna jak i górna, pełnią bardzo ważną funkcję. Chronią gałkę oczną przed wszelakimi urazami, reguluje dopływ światła, a także bierze czynny udział w rozprowadzeniu po gałce ocznej cieczy łzowej, chroniąc przed jej przesuszeniem. 

Przyczyny chirurgicznej plastyki powiek

Oczy, podobnie jak usta czy nos, znajdują się w centralnym, czyli bardzo istotnym pod względem estetycznym obszarze ludzkiej twarzy. Ich centralne położenie wpływa na postrzeganie i pierwsze wrażenie, jakie sprawiamy wyglądem i wyrazem naszej twarzy. Dlatego też wygląd powiek ma ważny wpływ na atrakcyjność całej twarzy. Powieki młodej osoby cechują się niewielkim nadmiarem skóry, która jest sprężysta i elastyczna, przez co zawdzięczają swój estetyczny wygląd. Wraz z wiekiem i starzeniem całego organizmu starzeje się również skóry, a ta w obrębie oczu ulega temu procesowi szybciej. Fakt ten wynika z budowy, a przede wszystkim z grubości warstwy naskórka. Bowiem skóra okolicy oczu, w tym oczywiście powiek, charakteryzuje się cienkim naskórkiem i wygładzoną granicą skórno-naskórkową. Tkanka podskórna jest bardzo skąpa i luźna. Niemal cała skóra w okolicy oczu jest bardzo cienka, a szczególnie okolica ta obejmuje powiekę górną i dolną oraz pobliże tarczki. Wszystkie te cechy sprzyjają to postępowi degeneracyjnemu zlokalizowanych tam tkanek.

Skóra w raz z wiekiem traci na swojej sprężystości i elastyczności. Utrata wyżej wymienionych właściwości skutkuje tak zwanym „zapadnięciem się oczu”. Ponadto spadek elastyczności skóry i zawartości kolagenu w strukturach oczodołu skutkuje nadmiarem skóry w obrębie powiek i oczu, co między innymi sprzyja powstawaniu zmarszczek, czy zwiotczeniu i opadaniu powiek. Ten proces starzenia dotyczy wszystkich tkanek zlokalizowanych wokół oczu, stąd też powstają „kurze łapki” czy inne degeneracyjne zmiany. Innym wskazaniem do zabiegu blefaroplastyki jest tak zwana ptoza, czyli powieka opadająca, która znacząco zawęża pole widzenia, kiedy tylko zabieg chirurgiczny zapewnia skuteczne zlikwidowanie problemu.

Centralne położenie sprawia, iż oczy mieszczą się w najważniejszym obszarze estetycznym twarzy. Dlatego też wygląd powiek ma istotne znaczenie w postrzeganiu atrakcyjności człowieka. Kiedy oczy wyglądają pięknie i młodo, wtedy cała nasza twarz tak wygląda. Natomiast starzejące się oczy czynią twarz bardziej zmęczoną i starszą co przekłada się na postrzegania nas przez innych. Na szczęście z pomocą przychodzi tu chirurgia plastyczna i szereg możliwości zabiegowej poprawy wyglądu powiek. Chirurgiczna plastyka powiek (blefaroplastyka) stosowana jest najczęściej w przypadku obecności wiotkości powieki górnej i przepukliny powieki dolnej. Wówczas tylko i wyłącznie zabieg blefaroplastyki gwarantuje skuteczne uporanie się z problemem i satysfakcję pacjenta z osiągniętego efektu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Kto jest kandydatem do zabiegu chirurgicznej plastyki powiek?

Chirurgiczna korekta powiek jest zabiegiem skierowanym do osób, u których występuje nadmiar skóry powiek górnych i dolnych, a w niektórych przypadkach również przepukliny tłuszczowej, potocznie określanej jako worki. Korekcja powiek zazwyczaj przeprowadzana jest ze względów estetycznych w celu poprawienia wyglądu. Oczy zajmują szczególne miejsce w obszarze estetycznym naszej twarzy. Nadmierna, zwisająca skóra powiek tworzy nie tylko efekt zmęczenia i niewyspania, ale również postarza nasz wygląd. Zabieg korekcji powiek może być również wykonany ze wskazań medycznych, jeżeli opadająca powieka ogranicza pole widzenia. Istnieją choroby, które stwarzają ryzyko zabiegu chirurgicznego powiek. Wśród takich chorób znajduje się nadczynność tarczycy, choroby serca, zespół suchego oka oraz cukrzyca.

Na chirurgiczną plastykę powiek najczęściej decydują się kobiety lub mężczyźni powyżej 35 roku życia. Taki próg wiekowy nie jest regułą: zdarzają się pacjenci, którzy pomimo młodego wieku borykają się z tzw. workami pod oczami. Pacjenci, którzy chcą się poddać chirurgicznej plastyce powiek powinni cieszyć się dobrym zdrowiem. W przypadku zabiegów, wykonywanych ze względów estetycznych, ważne jest również aby pacjent miał racjonalne oczekiwania do efektów zabiegu. W celu poznania wszelkich szczegółów procedury chirurgicznej oraz uzyskania indywidualnej oceny co do możliwości takiego zabiegu pacjent powinien udać się na wizytę konsultacyjną do chirurga plastycznego.

Jaki lekarz przeprowadza zabieg chirurgicznej plastyki powiek?

Zabieg chirurgicznej plastyki powiek przeprowadzany jest przez lekarza specjalistę z dziedziny chirurgii plastycznej. Pacjenci, którzy chcą się poddać zabiegowi korekcyjnemu powiek, powinni zgłosić się do doświadczonego specjalisty, który wykonał wiele tego typu operacji. W trakcie wizyty konsultacyjnej warto poprosić lekarza o przykładowe zdjęcia wcześniejszych operacji, które pokazują zmiany przed zabiegiem i po zabiegu. Wybór wyspecjalizowanej kliniki ma niewątpliwy wpływ na przebieg i rezultat operacji. Szczególnie decydując się na korektę w obrębie twarzy, tak jak w przypadku plastyki powiek, pacjenci powinni wybrać doświadczoną i cieszącą się dobrą opinią placówkę. W Polsce pacjenci mają do wyboru bardzo szeroką ofertę wysoce wyspecjalizowanych klinik, które kompleksowo przeprowadzają pacjentów przez wszystkie etapy związane z zabiegiem.

Jakie znieczulenie jest stosowane w trakcie zabiegu?

Chirurgiczna korekta powiek przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Zdarza się również, iż zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym czyli narkozie. Wówczas pacjent musi pozostać w klinice przynajmniej na jedną dobę. Przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Wszelkie szczegóły dotyczące znieczulenia ustalane są podczas konsultacji z lekarzem anestezjologiem, które odbywa się przed operacją.

Kwalifikacja pacjenta do chirurgicznej plastyki powiek

Pacjent, który chce się poddać chirurgicznej korekcji powiek, powinien w pierwszej kolejności zgłosić się na wizytę konsultacyjną do wybranego przez siebie specjalisty chirurga plastycznego. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza badanie podmiotowe (wywiad) i badanie fizykalne. Podczas wywiadu lekarz pyta pacjenta o powody dla których chce przeprowadzić zabieg oraz o stan zdrowia. Należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, przyjmowanych lekach, przebytych zabiegach operacyjnych oraz alergiach. Pacjent powinien również powiedzieć lekarzowi, jakie efekty chciałby osiągnąć za pomocą zabiegu. Wówczas chirurg jest w stanie ocenić, czy oczekiwania pacjenta są możliwe do zrealizowania.

W trakcie wizyty lekarz omówi wszelkie szczegóły, związane z zabiegiem operacyjnym, a mianowicie rodzaj techniki chirurgicznej, możliwe metody znieczulenia, dokładny przebieg procedury zabiegowej oraz ewentualne skutki uboczne. Pacjenci przed zabiegiem w zależności od swego stanu zdrowia muszą odbyć odpowiednie badania. Zabieg plastyczny powiek powinien być poprzedzony badaniem okulistycznym, które obejmuje kontrolę pola widzenia i ostrości wzroku oraz sprawdzenie ciśnienia śródgałkowego. Ponadto przeprowadza się również badanie mikroskopowe oczu, do którego wykorzystuje się lampę szczelinową. Niezbędne są również badania laboratoryjne. Zakres badań zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju znieczulenia. 

Przykładowy pakiet badań może obejmować:

 • morfologię krwi z rozmazem,
 • grupę krwi,
 • badanie parametrów układu krzepnięcia (PT, INR, APTT),
 • badanie elektrolitów (Na, K),
 • badanie poziomu glukozy,
 • badanie stężenia kreatyniny,
 • badanie EKG.

Zestaw badań ustalany jest indywidulanie dla każdego pacjenta. Lekarz może wymagać przeprowadzenia dodatkowych badań jak np. RTG klatki piersiowej. Ponadto u pacjentów z chorobami przewlekłymi mogą być konieczne dodatkowe konsultacje lekarskie. Przeciwwskazaniem do zabiegu korekcyjnego powiek są zaburzenia krzepnięcia krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i nieleczona cukrzyca,  także astma oraz choroby serca. Zabiegu nie można przeprowadzić w trakcie ciąży. Ponadto zabieg plastyczny powiek nie powinien zostać przeprowadzony w czasie krwawienia miesięcznego ani podczas toczącej się choroby infekcyjnej.

Przygotowanie pacjenta do chirurgicznej plastyki powiek

Pacjent, który pomyślnie przeszedł kwalifikację do zabiegu korekcyjnego powiek, powinien odpowiednio przygotować się do operacji. Przygotowując się do zabiegu operacji korekcyjnej powiek należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich. Odpowiednie przygotowanie pozwala zmniejszyć ryzyko późniejszych powikłań. Pacjent przed planowanym terminem operacji powinien ograniczyć palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Takie działanie ma na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia krwawienia oraz dłuższego gojenia ran pooperacyjnych.

Ponadto pacjentom przez okres 2-3 tygodni przed zabiegiem zaleca się odstawienie leków z grupy salicylanów. Wskazane jest również ograniczenie spożywania ostrych potraw oraz suplementów diety, które mogą mieć wpływ na układ krzepnięcia i wydłużyć czas krwawienia. Pacjent przed blefaroplastyką przez dwa tygodnie powinien unikać nasłoneczniania twarzy. Niekiedy zaleca się również odstawienie na okres miesiąca przed zabiegiem hormonalnych leków antykoncepcyjnych. W dniu operacji pacjenci, u których zostanie zastosowane znieczulenie ogólne przez minimum 6 godzin przed rozpoczęciem zabiegu nie powinni przyjmować żadnych pokarmów ani płynów. Twarz powinna być pozbawiona makijażu. 

Zabieg plastyki powiek poprzedzony jest konsultacją z lekarzem anestezjologiem. W trakcie rozmowy pacjent powinien poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia, a mianowicie wszystkich przebytych i aktualnych chorobach, uczuleniach, przyjmowanych lekach oraz reakcjach na znieczulenie jeżeli miały miejsce podczas wcześniejszych zabiegów lub w okresie pooperacyjnym. Lekarz zaproponuje pacjentowi najlepszą metodę znieczulenia i omówi poszczególne jego etapy. Pacjent przed zabiegiem zostanie poproszony o podpisanie świadomej zgody na chirurgiczną plastykę powiek oraz świadome wyrażenie zgody na znieczulenie.

Blefaroplastyka - przegląd dostępnych metod chirurgicznych

Blefaroplastyka, czyli chirurgiczna korekt powiek, może dotyczyć plastyki powieki górnej lub dolnej, bądź obu naraz. Zabieg ten jest najczęściej wybierany i najbardziej skuteczną formą poprawy wyglądu oczu.  W trakcie chirurgicznej korekty powieki górnej lekarz usuwa nadmiar tkanki skórnej, a dokładnie wąski, bo około 5-10 milimetrowy pasek skóry. Nadmiar skóry usuwany jest ostro-owalnym cięciem. Zakres wycięcia skóry jest bardzo dokładnie oznaczany, a po wycięciu chirurg zatrzymuje krwawienie. W następnym etapie dokonuje nacięcia mięśnia okrężnego oka i przegrody oczodołowej, a całą ranę pooperacyjną zamyka pojedynczymi szwami. 

W przypadki korekty powieki dolnej chirurg także wycina wąski nadmiar skóry, dodatkowo przy tym dokonując kantopeksji, czyli skrócenia mięśnia brzegu powieki dolnej i przymocowaniu go do kostnego brzegu oczodołu. W trakcie zabiegu blefaroplastyki, zarówno powieki górnej, jak i dolnej, usuwa się dodatkowo odrobinę tłuszczu podskórnego, co ma na celu „pogłębienie oczu” i nadanie im atrakcyjniejszego wyglądu. Cała procedura trwa około 1-1,5 godziny i wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych. 

Zalecenia po zabiegu chirurgicznej plastyki powiek

Pacjent po operacji plastycznej powiek zazwyczaj jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Wyjątek stanowią pacjenci, u których zastosowano znieczulenie ogólne: wówczas konieczne jest pozostanie na minimum jedną dobę w klinice. Po zabiegu pacjentowi w obszarze oczu zakładany jest opatrunek uciskowy. Ma to na celu zmniejszenie obrzęku oraz zasinień. Opatrunek zdejmowany jest po kilku godzinach. Na ranach pacjenta umieszczane są niewielkie plastry, które nie ograniczają pola widzenia. Plastry należy zachować do momentu zdjęcia szwów. Najczęściej szwy są zdejmowane po 5-7 dniach po zabiegu.

Pacjent po powrocie do domu powinien przestrzegać otrzymanych zaleceń lekarskich. Należy ściśle stosować przepisane przez lekarza środki farmaceutyczne (krople, maści). W celu ochrony oczu zaleca się stosowanie okularów przeciwsłonecznych. Po zabiegu u pacjenta pojawi się obrzęk powiek i drobne zasinienia. Aby je złagodzić, pacjentom zaleca się stosowanie zimnych kompresów zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu. Wielkość i długotrwałość obrzęku i siniaków jest indywidualna dla każdego pacjenta. W większości przypadków utrzymują się nie dłużej niż 2 tygodnie, natomiast po tygodniu stają się coraz mniej widoczne.  Obrzęk dłużej utrzymuje się na powiece dolnej.

Po operacji przez 5-7 dni zaleca się spanie z uniesioną do góry głową. Ma to na celu zminimalizowanie obrzęku. Dodatkowo należy przez kilka dni unikać oglądania telewizji, czytania oraz korzystania z komputera. Po zabiegu przez okres minimum dwóch tygodni należy prowadzić oszczędny tryb życia. W tym okresie nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych. Aby nie narazić powiek na obrzęk przez okres 1-1,5 miesiąca należy unikać promieni słonecznych i solarium. Długość rekonwalescencji po plastyce obu powiek trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. W przypadku wystąpienia powikłań okres ten może ulec wydłużeniu. Końcowy efekt chirurgicznej plastyki powiek widoczny jest po upływie 1-2 miesięcy.

Możliwe powikłania po zabiegu chirurgicznej plastyki powiek

Tak jak każdy zabieg chirurgiczny, tak i zabieg blefaroplastyki obarczony jest ryzykiem wystąpienia powikłań. By zminimalizować ryzyko ich wystąpienia należy decydować się na zabieg w renomowanych klinikach, specjalizujących się w tego typu zabiegach, które dysponują doświadczonym personelem.  O wszystkich niżej wymienionych możliwych powikłaniach zabiegu chirurgicznej plastyki powiek powinien poinformować chirurg przeprowadzający zabieg. Do możliwych komplikacji zaliczyć należy:

 • krwawienie - jest możliwe w trakcie jak i po operacji, choć zdarza się rzadko. By zminimalizować ryzyko wystąpienia krwawienia lekarz zaleca odstawienie leków przeciwkrzepliwych i przeciwzapalnych (jeśli kandydat do zabiegu takie przyjmuje) na minimum 7 - 10 dni (według niektórych autorów nawet na trzy tygodnie) przed planowanym zabiegiem. 
 • zjawisko tzw. „suchego oka” - po zabiegu blefaroplastyki może dojść do zaburzeń związanych z wydzielaniem łez i związanym z tym problemem „suchego oka”. Powikłanie to jednak występuje stosunkowo rzadko. 
 • odczyn alergiczny - bardzo rzadko zdarza się, że pacjent może być uczulony najczęściej na szwy, czy miejscowe preparaty stosowane w trakcie zabiegu. Dlatego przed planowanym zabiegiem lekarz zbiera dokładny wywiad, w tym między innymi na temat ewentualnych uczuleń.
 • wypadanie rzęs - istnieje ryzyko w przypadku korekty powieki dolnej, jednak zdarza się to bardzo rzadko, a możliwość przewidzenia tej komplikacji jest niewielka. 
 • zaburzenie zamykania powiek i ectropion, czyli wywinięcie powieki dolnej - jest rzadkim powikłaniem, jeśli jednak objawy nie cofną się w przeciągu 2 - 4 tygodni konieczna jest operacja naprawcza. 
 • osłabienie widzenia - istnieje ryzyko pogorszenia wzroku, jednak zdarza się bardzo rzadko i dotyczy około 1 przypadku na 25 tysięcy operacji korekty powiek. 
 • infekcja - występuje bardzo rzadko, a kiedy wystąpi niezbędna jest antybiotykoterapia. 
 • asymetria - asymetria twarzy występuje fizjologicznie i jest obecna już przed zabiegiem. Zdarza się jednak, że po zabiegu asymetria jest mocniej nasilona i wówczas może być niezbędna ponowna operacja.

Tak wyglądają możliwe komplikacje zabiegu blefaroplastyki. Decydując się na zabieg należy mieć świadomość nieuniknionych następstw tego zabiegu. Naturalną konsekwencją plastyki powiek jest obrzęk i zasinienie operowanej okolicy, które ustępują do dwóch tygodni po zabiegu. By zmniejszyć jego nasilenie można stosować zimne okłady. Dyskomfort i ból jest także naturalnym następstwem zabiegu, na szczęście nie powinien być on bardzo dokuczliwy. Niemniej dla złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości bywa konieczne stosowanie szeroko dostępnych środków przeciwbólowych. W trakcie informowaniu pacjenta o możliwych konsekwencjach nie można zapomnieć o bliźnie, która jest naturalnym następstwem zabiegu chirurgicznej plastyki powiek. Przy dobrze przeprowadzonym zabiegu blizna jest praktycznie niewidoczna. Dodatkowo bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien stosować specjalne maści i kremy na bliznę. 

Alternatywy dla zabiegu chirurgicznej plastyki powiek

Podstawowymi zabiegami, które są prawdziwą alternatywą dla chirurgicznej korekcji powiek, są te z zastosowaniem lasera,bądź fal radiowych. W medycynie estetycznej wykorzystywane są fale radiowe o wysokiej częstotliwości ((Thermage czy Radiage), których energia podgrzewa skórę właściwą oraz zawarte w niej włókna kolagenowe, które pod wpływem rosnącej temperatury ulegają skróceniu i rozpadowi, dzięki temu pobudzając aktywność fibroblastów, które stymulują powstawanie nowych komórek podporowych w miejsce tych, które uległy degradacji. Komórkowa przebudowa skóry sprawia, iż staje się ona bardziej sprężysta i napięta, niwelując w ten sposób efekt starzenia. Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest minimalna inwazyjność, szybsza rekonwalescencja oraz brak krwawienia w trakcie zabiegu. 

Laserowa korekta powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry  przy zastosowaniu wiązki laserowej. W zależności od urządzenia wytwarzającego wiązkę laserową, uszkadzanie tkanek jest mniej lub bardziej głębokie. W przypadku lasera erbonowo-szklanego uszkodzenie jest bardziej powierzchowne i mniej inwazyjne, ale za to by osiągnąć zakładany efekt potrzebnych jest kilka zabiegów w odstępie 1-2 miesięcy. Natomiast laser frakcyjny CO2 penetruje głębiej i co za tym idzie, jest bardziej inwazyjny, ale również i skuteczniejszy, bowiem zakładany efekt zabiegu możliwy jest już po jednej procedurze. Niestety minusem jest dłuższy proces gojenia tkanek. Działanie wiązki laserowej na tkankę sprawia, iż powstaje swoista kolumna oparzeń prostopadła do powierzchni naskórka, a podgrzany kolagen powoduje obkurczenie skóry, a co za tym idzie zwiększenie jej napięcia i sprężystości, nadając całej okolicy młodszy wygląd.

W przypadku niewielkich, dyskretnych zmian możliwa jest korekta okolicy oczu przy pomocy kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej.  
 

 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące zabiegu chirurgicznej plastyki powiek

Czy chirurgiczna plastyka powiek jest zabiegiem bolesnym?

Plastyka powiek jest zabiegiem, który zawsze jest przeprowadzany w znieczuleniu. Operacja najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Rodzaj znieczulenia ustalany jest przed zabiegiem ,podczas konsultacji z lekarzem anestezjologiem. Procedura operacyjna jest dla pacjenta całkowicie bezbolesna. Niewielkie dolegliwości bólowe mogą pojawić się po zakończonym zabiegu i ustaniu znieczulenia. U większości pacjentów ból pooperacyjny jest umiarkowany i nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych.

Czy po zabiegu korekcyjnym powiek pozostają widoczne blizny?

Cięcia podczas operacji plastycznej powiek wykonywane są w naturalnym załamaniu skóry. W przypadku górnej powieki cięcie przebiega w fałdzie powiekowym, natomiast cięcie na powiece dolnej prowadzone jest pod rzęsami. Cięcia lekko wybiegające poza zewnętrzną część oka ukrywane są w bocznych zmarszczkach. Rana zaszywana jest cienkimi szwami. Usytuowanie cięć sprawia, iż blizny po zabiegu plastyki powiek są niemal niewidoczne. Proces gojenia ran pooperacyjnych wymaga czasu, którego długość jest indywidualna dla każdego pacjenta. W pierwszych tygodniach po chirurgicznej plastyce powiek blizny mogą być lekko zaróżowione, jednak z czasem staną się blade i praktycznie niezauważalne. 

Kiedy można wrócić do uprawiania sportu po chirurgicznej plastyce powiek?

Pacjent po chirurgicznej plastyce powiek przez kilka dni powinien dużo wypoczywać i prowadzić spokojny tryb życia. Do normalnych zajęć pacjent może wrócić po około 7-10 dniach. Powrót do uprawiania sportu po plastyce powiek możliwy jest po upływie minimum 4 tygodni. W przypadku szybko postępującego procesu gojenia ran istnieje możliwość wcześniejszego powrotu do sportu i innego wysiłku fizycznego, konieczna jest jednak dokładna ocena rany, która może być dokonana wyłącznie przez lekarza przeprowadzającego zabieg. Aby okres rekonwalescencji przebiegał bezproblemowo, pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. Przestrzeganie wytycznych lekarza w okresie przygotowującym do zabiegu jak i po operacji pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań i bez przeszkód wrócić do pełnej sprawności.

Czy istnieje możliwość refundacji przez NFZ operacji plastycznej powiek?

Tak jak w przypadku większości zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej, również plastyka powiek zazwyczaj nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Istnieją jednak sytuacje, w których można ubiegać się o wykonanie zabiegu w ramach kontraktu z NFZ. Szansę na refundację zabiegu mają pacjenci, u których występują wskazania medyczne do plastyki powiek, czyli poważne względy okulistyczne lub zaburzenia wrodzone. Operacje plastyczne powiek zazwyczaj jednak wykonywane są z przyczyn estetycznych w celu odmłodzenia wyglądu oczu - wówczas operacja przeprowadzana jest wyłącznie odpłatnie. 

Po jakim czasie po chirurgicznej plastyce powiek można wykonać makijaż?

Makijaż po operacji plastycznej powiek może być wykonany po upływie 1-2 tygodni od usunięcia szwów. Szwy z powiek górnych i dolnych zdejmowane są podczas wizyty kontrolnej, która ma miejsce po około 5-7 dniach po operacji. Do momentu usunięcia szwów pacjent powinien szczególnie uważać na ranę pooperacyjną, aby nie doprowadzić do jej infekcji. Nie powinno się również przeprowadzać żadnych zabiegów kosmetycznych do czasu usunięcia szwów. Makijaż permanentny oczu można wykonać po upływie 1 roku po zabiegu.

Czy plastyka powiek jest zabiegiem trwałym?

Chirurgiczna plastyka powiek jest zabiegiem o charakterze długotrwałym. Pacjenci, którzy chcą się poddać operacji, powinni więc być w pełni świadomi i gotowi na zmianę wyglądu. U zdecydowanej większości pacjentów korekcja powiek nie wymaga reoperacji. Komplikacje, jeżeli występują, to są niewielkie i zazwyczaj nie wymagają powtórnego zabiegu. Większość pacjentów jest bardzo zadowolona z rezultatów zabiegu. Efekty korekcji powiek są długotrwałe i mogą utrzymywać się przez wiele lat. Wiele jednak zależy od pacjenta (prowadzonego trybu życia, uwarunkowań genetycznych, palenia papierosów). Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na to jak długo pacjent będzie mógł się cieszyć rezultatami zabiegu. Zdarzają się przypadki, iż problem powraca już po kilku latach. Wówczas pacjent może zdecydować się na powtórną operację.

Jakie są przeciwwskazania do chirurgicznej plastyki powiek?

Chirurgiczna plastyka powiek może być przeprowadzona u pacjentów, cieszących się dobrym zdrowiem. Zabieg nie jest wskazany u osób z zaburzeniami krzepliwości, nieleczonym nadciśnieniem tętniczym lub nieuregulowaną cukrzycą, a także ze skazami naczyniowymi, infekcjami powiek lub zaburzeniami psychicznymi. Plastyka powiek nie jest przeprowadzana u kobiet w ciąży. Operacja może nie zostać przeprowadzona u pacjentów z zaburzeniami gojenia ran. Aby dowiedzieć się, czy nasz stan zdrowia kwalifikuje się do chirurgicznej plastyki powiek, warto zgłosić się na wizytę konsultacyjną do chirurga plastycznego.

Czy istnieją ograniczenia wiekowe do zabiegu chirurgicznej plastyki powiek?

Zabieg blefaroplastyki zgodnie ze statystykami przeprowadzany jest najczęściej u kobiet powyżej 35  roku życia. Chirurdzy plastyczni jednoznacznie stwierdzają, iż nie ma ograniczeń wiekowych do przeprowadzenie zabiegu plastyki powiek i mogą się jej poddać zarówno dwudziesto- czy trzydziestolatkowie, jak i pacjenci po 50-60 roku życia. Oczywiście każdy przypadek należy traktować indywidualnie oraz poddać analizie wskazania i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. 

Czy po operacji plastycznej powiek można prowadzić samochód?

Kandydat do zabiegu chirurgicznej plastyki powiek powinien być świadomy faktu, iż po przeprowadzonej operacji będzie potrzebował pomocy osób trzecich, nie powinno bowiem prowadzić się samochodu bezpośrednio po zabiegu. Ponadto w pierwszym tygodniu po operacji pacjent nie powinien nadwyrężać wzroku, a więc unikać między innymi również jazdy samochodem.  

Jak radzić sobie z obrzękiem po zabiegu chirurgicznej plastyki powiek?

Obrzęk i zasinienie to naturalne następstwa zabiegu blefaroplastyki. Obrzęk nasila się w pierwszych 48 godzinach od operacji i może się utrzymywać nawet do 7-14 dni. By przyspieszyć proces schodzenia obrzęku można stosować zimne okłady na operowaną okolicę w pierwszych trzech dniach. Następnie po tym okresie sprawdzają się wszelkiego typu okłady. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie miejscowo działających przeciwobrzękowi środków, takich jak maści czy żele, które złagodzą dolegliwości.

Źródła: Blepharoplasty, Lower Lid, Canthal Support David C Cho, James Neal Long // Subciliary Approach Blepharoplasty Treatment & Management Antonio Riera March, Arlen D Meyers // Upper Lid Blepharoplasty Bhupendra Patel, James Neal Long // Upper Eyelid Blepharoplasty Treatment & Management Eric M Hink, Arlen D Meyers // Blepharoplasty: An Overview Milind N Naik, Santosh G Honavar, Sima Das, Savari Desai, and Niteen Dhepe J Cutan Aesthet Surg. 2009 Jan-Jun; 2(1): 6–11. // BLEPHAROPLASTY  Norman Pastorek // Podstawy Medycyny Estetycznej pod redakcją Andrzeja Przylipiaka // Jurgen Holle Chirurgia Plastyczna // Blepharoplasty Nirmala Subramanian // Current Concepts in Aesthetic Upper Blepharoplasty Rod J. Rohrich, Dana M. Coberly, Steven Fagien, and James M. Stuzin // Lower Blepharoplasty: How to Avoid Complications Dr. Vincent KH KWAN Medical Biulletin VOL.16 NO.8 AUGUST 2011 // Complications of Blepharoplasty: Prevention and Management James Oestreicher and Sonul Mehta // Pinch Blepharoplasty: A Safe Technique With Superior Results Lorne Rosenfield // 

Plastyka chirurgiczna powiek dolnych i górnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Zdjęcia